KONKURENCIJOS TARYBA SIŪLO ĮVERTINTI, AR ELEKTROS TIEKIMO RINKOS REGULIAVIMO POKYČIAI YRA BŪTINI IR PROPORCINGI

Konkurencijos taryba rekomenduoja Energetikos ministerijai įsivertinti, ar siūlymas užtikrinti visuomeninį tiekimą tam tikrai daliai vartotojų ilgesnį laikotarpį, nei buvo planuota anksčiau, yra būtinas ir proporcingas siekiamiems tikslams – saugoti vartotojų interesus.
Konkurencijos taryba pateikė savo poziciją dėl Energetikos ministerijos parengtų Elektros energetikos įstatymo projektų. Jais siūloma iki 2030 m. sausio 1 d. visuomeninį tiekimą užtikrinti buitiniams elektros energijos vartotojams, suvartojantiems mažiau kaip 1000 kWh per metus, ir pažeidžiamiesiems vartotojams. Taip pat norima nustatyti galimybę pagal vartotojų grupes diferencijuoti visuomeninės elektros energijos kainos tarifus, siekiant užtikrinti pažeidžiamųjų vartotojų interesus, įvertinant pažeidžiamojo vartotojo aspektą ir valstybės socialinės politikos interesus.
Konkurencijos taryba palankiai vertina projektais siekiamą tikslą – saugoti vartotojų interesus. Vis dėlto institucija Energetikos ministerijai rekomenduoja įsivertinti, ar siūlomas reguliavimas yra būtinas ir proporcingas siekiamiems tikslams ir kaip pakeitimai paveiktų elektros energijos tiekėjų iniciatyvas investuoti į savo veiklą bei perspektyvas veikti rinkoje.
Savo rašte Konkurencijos taryba taip pat pabrėžė, kad politikos formuotojai turi rasti tinkamą balansą tarp siekio užtikrinti pažeidžiamųjų vartotojų interesų apsaugą ir reguliavimo, kuris nepriklausomiems elektros tiekėjams sudarytų paskatas investuoti bei veikti rinkoje.
Institucija anksčiau teiktuose savo vertinimuose dėl pokyčių, susijusių su elektros rinkos liberalizavimo termino atidėjimu, yra akcentavusi, kad dėl teisės aktų pakeitimų nepriklausomiems tiekėjams elektros energijos tiekimo veikla gali atrodyti mažiau patraukli, mažiau prognozuojama ir labiau rizikinga, kas gali neigiamai paveikti konkurenciją rinkoje ilguoju laikotarpiu.