KONKURENCIJOS TEISĖS AKTUALIJOS IR PRAKTINIAI KLAUSIMAI APTARTI KONFERENCIJOJE

Kokią įtaką verslui daro Konkurencijos tarybos veiklos prioritetai, kaip formuojama ir įgyvendinama konkurencijos politika bei kokie konkurencijos teisės iššūkiai kyla tiek Lietuvos, tiek Europos mastu, – šiais ir kitais klausimais jau ketvirtą kartą vykusioje konferencijoje „Konkurencijos teisės aktualijos 2025“ diskutavo šios srities ekspertai, akademikai bei verslo atstovai.
Pirmojoje renginio dalyje kalbėjusi Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė dalinosi įžvalgomis apie institucijos veiklą praėjusiais ir šiais metais, aptarė prioritetų svarbą. Ji akcentavo, jog institucija, vadovaudamasi sektoriniais prioritetais, siekia daryti teigiamą pokytį tose rinkose, kurios yra aktualiausios šalies ekonomikai bei vartotojams ir šiam tikslui pasitelkia įvairius prieinamus instrumentus.
„Praėjusių metų veikla parodė, kad gebame veiksmingai taikyti įvairias priemones, atlikdami pažeidimų tyrimus, vykdydami koncentracijų priežiūrą, dalyvaudami teisėkūros procese, daug dėmesio skirdami šviečiamajai veiklai ir inicijuodami rinkos tyrimus. Šių priemonių taikymo balansas leidžia mūsų institucijai operatyviai reaguoti ir pasiekti optimalių rezultatų šalinant konkurencijos ribojimus aktualiausiose vartotojams srityse“, – teigė J. Ivanauskienė.
Apžvelgdama svarbiausius praėjusių metų įvykius, Konkurencijos tarybos vadovė paminėjo Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimą, kuris patvirtino aiškų konkurencijos užtikrinimo poreikį notarų paslaugų rinkoje ir sudarė pagrindą toliau diskutuoti, kaip šias paslaugas vartotojai galėtų gauti palankiausiomis sąlygomis. J. Ivanauskienė taip pat pažymėjo, jog 2024 m. institucija nustatė 4 Konkurencijos įstatymo pažeidimus, iš jų 3 – konkurenciją ribojančius susitarimus dėl kainų fiksavimo aktualiose vartotojams srityse, atliepdama verslo bendruomenės ir kitų suinteresuotų šalių poreikius parengė 11 šviečiamojo pobūdžio priemonių, išnagrinėjo 37 koncentracijas, įvertino beveik 600 teisės aktų projektų bei ėmė vykdyti naują, skaitmeninių rinkų priežiūros, funkciją.
Antroji konferencijos diskusija buvo skirta aptarti Konkurencijos tarybos prioritetų poveikį verslo aplinkai Lietuvoje. Konkurencijos tarybos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, „Investuok Lietuvoje“ atstovai bei teisininkai aptarė konkurencingumo svarbą, siekiant pritraukti užsienio investicijas, dalijosi įžvalgomis apie konkurencijos politikos formavimą ir įgyvendinimą Lietuvoje, pasidžiaugė, jog Konkurencijos tarybos veikla bei profesionalumas yra matomi ne tik šalies, bet ir Europos mastu, kėlė klausimus dėl institucijos vykdomos koncentracijų priežiūros ir skiriamų baudų skaičiavimo principų.
Konkurencijos tarybos pirmininkės pavaduotoja Irma Urmonaitė akcentavo, jog tai, kad institucija išskiria tam tikrus sektorius kaip prioritetinius, kurie šiemet yra energetika, gynyba, mažmeninė prekyba ir skaitmeninės rinkos, nereiškia, kad kitose rinkose ji nevykdo konkurencijos priežiūros ar neatlieka tyrimų. Tam tikrų sričių prioretizavimas suteikia galimybę institucijai, turinčiai ribotus išteklius, imtis aktyvesnių veiksmų tokiose srityse, kur šiuo metu galima padaryti reikšmingiausią teigiamą pokytį rinkai bei taip sukurti didžiausią naudą vartotojams.
„Nepaisant neretai išsakomų vertinimų, jog institucija vykdo itin griežtą susijungimų kontrolę ar, nustačiusi įstatymo pažeidimą, skiria maksimalias baudas, vis tik norėtųsi pabrėžti, jog pernai Konkurencijos taryba davė leidimus 36 verslo sandoriams ir tik vieną uždraudė, o baudų skaičiavimą lemia kiekvienos bylos individualios aplinkybės“, – teigė I. Urmonaitė.
Konferencijos metu nemažas dėmesys buvo skirtas ir piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi klausimams. Naujausias Europos Sąjungos Teisingumo Teismo nagrinėtas bylas šioje srityje pristatė šio Teismo teisėjas Irmantas Jarukaitis, kuris akcentavo, jog Teismo praktika dominuojančios padėties bylose turėjo didelės įtakos Skaitmeninių rinkų akto atsiradimui. Nacionalinių konkurencijos institucijų praktiką apžvelgė Belgijos advokatų kontoros „White & Case“ partneris dr. Assimakis Komninos. Lietuvos teismų bei akademinės bendruomenės atstovai pristatė aktualiausias pastarųjų metų konkurencijos bylas mūsų šalies teismuose.
Kovo 21 d. vykusią konferenciją „Konkurencijos teisės aktualijos 2025“ organizavo Lietuvos advokatūra, bendradarbiaudama su Konkurencijos taryba ir Vilniaus universiteto Teisės fakultetu.