SPRENDŽIANT DĖL KONKURENCIJAI POVEIKĮ DARANČIŲ ŠVIETIMO ĮSTATYMO PATAISŲ, BŪTINA ĮVERTINTI JŲ PROPORCINGUMĄ IR REIKALINGUMĄ

Konkurencijos taryba pateikė išvadą, kad siūlymai keisti Švietimo įstatymą ir biudžeto lėšas skirti tik toms nevalstybinėms mokykloms, kurios turi viešųjų juridinių asmenų teisinę formą, gali daryti neigiamą poveikį konkurencijai švietimo paslaugų sektoriuje. Seimui rekomenduota įvertinti, ar svarstomos pataisos yra būtinos ir proporcingos, siekiant tobulinti švietimo sistemos organizavimo ir finansavimo tvarką.
Konkurencijos taryba, atsakydama į Seimo Švietimo ir mokslo komiteto prašymą atlikti Švietimo įstatymo pakeitimo projekto poveikio konkurencijai vertinimą, savo išvadoje (296.7 KB ) nurodė, kad, nors nevalstybinės mokyklos gali būti skirtingų teisinių formų (uždarosios akcinės bendrovės, mažosios bendrijos, viešosios įstaigos) ir vienos iš jų siekia pelno, o kitos – ne, visos jos teikia mokamas paslaugas, todėl konkuruoja tarpusavyje tiek dėl finansavimo, tiek dėl tėvų ir mokinių pasirinkimo.
Viešai prieinami duomenys rodo, kad biudžeto lėšos sudaro reikšmingą kai kurių nevalstybinių mokyklų pajamų dalį. Konkurencijos tarybos vertinimu, finansavimą apribojus privačios mokyklos, kurios nėra viešieji juridiniai asmenys, gali būti priverstos didinti paslaugų kainas. Jeigu dėl to kiltų sunkumų pritraukiant pakankamai mokinių, šios mokyklos būtų priverstos nebeteikti paslaugų ar itin sumažinti jų apimtis, todėl privačias mokyklas besirenkančioms šeimoms sumažėtų pasirinkimas. Privačios švietimo įstaigos galėtų pakeisti teisinę formą ir pretenduoti toliau gauti viešą finansavimą, visgi dėl tokios alternatyvos pasekmių (pavyzdžiui, ribojimo panaudoti gautą pelną) dalis privačių mokyklų gali būti nebesuinteresuotos vykdyti veiklą.
Kadangi siūlomas reglamentavimas, tikėtina, darytų neigiamą įtaką konkurencijai, Seimui siūloma įvertinti, ar pokyčiai yra būtini ir proporcingi siekiamiems tikslams, tarp kurių – skatinti biudžeto lėšų panaudojimo skaidrumą bei didinti privačių mokyklų veiklos viešumą.
Konkurencijos taryba šių metų pradžioje jau buvo teikusi savo pirminį vertinimą dėl siūlomų Švietimo įstatymo pakeitimų.