- 2009 04 30
- Nutarimo Nr.: 1S-65
- Nutrauktas tyrimas
Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba (toliau – Konkurencijos taryba) 2009-04-30 tvarkomajame posėdyje išnagrinėjo klausimą dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008-09-10 įsakymu Nr. 1V-328 patvirtintų motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimo išdavimo taisyklių (toliau – Taisyklės) 12 punkto atitikties Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo (toliau – Konkurencijos įstatymas) 4 straipsnio reikalavimams tyrimo nutraukimo.
Konkurencijos taryba n u s t a t ė:
Tyrimas pradėtas Konkurencijos tarybos 2009-02-19 nutarimu Nr. 1S-27 pagal 2009-02-11 iš fotografų įmonių UAB „Fotostudija“, UAB „Spektras“, L. Saladūnienės įmonės „Fujima“, UAB „Fujima“ ir ko (toliau – Pareiškėjai) gautą bendrą prašymą dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008-09-10 įsakymu Nr. 1V-328 patvirtintų motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimo išdavimo taisyklių 12 punkto atitikties Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 4 straipsnio reikalavimams.
Pareiškėjų teigimu, valstybės įmonės „Regitra“ (toliau – Regitra) padaliniuose yra įrengtos fotografavimo kabinos, o darbuotojai atsisako priimti nuotraukas, kurios yra reikalingos motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimui (toliau – Pažymėjimas) gaminti. Regitros padalinių darbuotojai klientų atsineštų nuotraukų nepriima bei reikalauja iš klientų nuotraukas pasidaryti Regitros padalinių patalpose esančiose fotografavimo kabinose.
Dėl šios priežasties, Pareiškėjų teigimu, jų verslo apimtys sumažės apie 35-40 proc. Be to, Pareiškėjai teigia, jog nuotraukos Pažymėjimui padarymas Regitros padaliniuose nieko nekainuoja, fotografavimo kaina jau yra įskaičiuota į galutinę Pažymėjimo kainą. Pažymėjimo kaina, darant nuotrauką Regitros padaliniuose ar atsinešant darytą kitur, nesiskiria. Pareiškėjai skundžiasi, jog tokiu būdu nuotraukų darymo Regitros padaliniuose kaštus turi apmokėti ir šia paslauga nesinaudojantys vartotojai. Tokiu būdu vartotojams tampa nenaudinga atsinešti savo nuotraukas, kadangi Pažymėjimo kaina dėl to nemažėja.
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008-09-10 įsakymu Nr. 1V-328 „Dėl Motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimų išdavimo taisyklių patvirtinimo“ patvirtintų Taisyklių 12 punkte nurodyta, jog „pareiškėjo nuotrauka ir parašo pavyzdys parengiami VĮ „Regitra“ padalinyje. Nuotrauka turi atitikti Nuotraukų asmens dokumentams reikalavimus (toliau – Nuotraukų reikalavimai), patvirtintus Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2002 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. 569 (Žin., 2002, Nr. 119-5362; 2006, Nr. 93-3657)“.
Tyrimo metu Regitra 2009-03-06 rašte Nr. (1.15)-24-730 nurodė, jog vairuotojai, pateikdami dokumentus vairuotojo pažymėjimo išdavimui (toliau – VPI), gali pateikti ir savo atsineštą popierinę nuotrauką, kuri Regitros padalinyje yra patikrinama, ar atitinka Nuotraukų reikalavimus, įklijuojama į specialų blanką ir siunčiama paštu į Regitros centrinę būstinę skenavimui.
Regitra taip pat nurodė, jog apskaičiuojant vairuotojo pažymėjimų išdavimo ir keitimo paslaugų kainas, kai nuotrauką pateikia pareiškėjas arba pareiškėjas fotografuojamas Regitros padalinyje, sąnaudos skiriasi apie 1 Lt, todėl nustatant VPI paslaugos kainą imamas abiejų minėtų paslaugų apskaičiuotų kainų aritmetinis vidurkis. Į VPI paslaugos kainą, kai nuotrauką atsineša pareiškėjas, įraukiamos tokios išlaidos, kaip darbuotojų, atliekančių pateiktos nuotraukos skenavimą, darbo užmokesčio, įmokų į Valstybinio socialinio draudimo ir garantinį fondus sąnaudos; pareiškėjo dokumentų siuntimo registruotu laišku iš pareiškėjo aptarnavimo vietos į centrinę būstinę (vairuotojo pažymėjimai spausdinami tik įmonės centrinėje būstinėje) kaina, skenerių nusidėvėjimo ir programinės įrangos amortizacijos sąnaudos. Į VPI išdavimo kainą, fotografuojantis Regitros padaliniuose įrengtose fotografavimosi kabinose, yra įtrauktos atitinkamos naudojimosi fotografavimosi kabinoje sąnaudos – už vieno aptarnauto kliento veido atvaizdo ir parašo nuskaitymą ir perdavimą į Regitros duomenų bazę tenka apie 7,42 Lt su PVM.
Už kiekvieno aptarnauto kliento veido atvaizdo ir parašo perdavimą į Regitros duomenų bazę Regitra moka 7,42 Lt UAB „Elsis biuro sistemos“, su kuria viešojo konkurso būdu buvo sudaryta paslaugų pirkimo sutartis. Pagal šią sutartį UAB „Elsis biuro sistemos“ pristatė, sumontavo ir perdavė nemokamai Regitrai 3 metų laikotarpiui programinę įrangą, kabinas ir skaitmenines parašo nuskaitymo planšetes.
Tiek nuotraukos Regitros padalinyje esančioje kabinoje darymo sąnaudų, tiek kliento pateiktos nuotraukos siuntimo ir skenavimo sąnaudų dydžiai yra panašūs ir sudaro apie 15 proc. galutinėje VPI paslaugos kainoje.
Be to, kaip teigia Regitra 2009-03-06 rašte Nr. (1.15)-24-730, minėtose kabinose nėra daromos nuotraukos, o tik paimamas asmens veido atvaizdas bei parašo pavyzdys, kurie naudojami tik vieninteliu tikslu – įrašyti į vairuotojo pažymėjimą. Jeigu pareiškėjas negali ar nepageidauja fotografuotis kabinoje, pareiškėjams palikta galimybė pateikti savo nuotraukas.
Besikreipiančių dėl VPI išdavimo galimybė pateikti savo nuotraukos variantą skaitmeninėje laikmenoje Regitrai nėra priimtina dėl didelių investicijų poreikio pakankamai ribotai funkcijai atlikti (skaitmeninių nuotraukų priėmimas) bei saugumo sumetimais: kiekviename Regitros padalinyje visi darbuotojai privalėtų turėti atitinkamą kompiuterinę ir programinę įrangą, kuri leistų priiminėti nuotraukas skaitmeniniame formate bei kartu užtikrintų visos sistemos pakankamą saugumą nuo galimų programinės įrangos „virusų“ (kompiuterinis virusas – tai speciali nedidelės apimties programa, turinti automatinį dauginimosi – maskavimosi mechanizmą ir galinti kompiuteryje atlikti nepageidaujamus veiksmus. Dažniausiai virusais užsikrečiama per el. pašto žinutes, iš interneto parsisiunčiant infekuotus failus arba naudojant infekuotus diskelius ar kitas magnetines laikmenas).
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija 2009-03-10 rašte Nr. 1D-1795 (24) taip pat nurodė, jog Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008-09-10 įsakymu Nr. 1V-328 patvirtintų Taisyklių 12 punktas nustato, kad nuotrauka ir parašo pavyzdys parengiami Regitros padalinyje. „Nei minėtas punktas, nei kiti taisyklių punktai nenustato pareiškėjui pareigos fotografuotis Regitros padaliniuose esančiose kabinose ir nedraudžia pasirinkti, ar pateikti savo atsineštą fotonuotrauką, ar fotografuotis kabinoje. Taisyklės nustato vienintelį reikalavimą nuotraukai – ji turi atitikti Nuotraukų reikalavimus. Todėl šiuos reikalavimus atitinkanti pareiškėjo pateikta popierinė nuotrauka Regitros padaliniuose turi būti priimta.“
Konkurencijos taryba k o n s t a t u o j a:
Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio 1 dalis numato, kad viešojo administravimo subjektai, įgyvendindami pavestus uždavinius, susijusius su ūkinės veiklos reguliavimu Lietuvos Respublikoje, privalo užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę, o 4 straipsnio 2 dalyje detalizuojama, jog viešojo administravimo subjektams draudžiama priimti teisės aktus arba kitus sprendimus, kurie teikia privilegijas arba diskriminuoja atskirus ūkio subjektus ar jų grupes ir dėl kurių atsiranda ar gali atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumų atitinkamoje rinkoje konkuruojantiems ūkio subjektams, išskyrus atvejus, kai skirtingų konkurencijos sąlygų neįmanoma išvengti vykdant Lietuvos Respublikos įstatymų reikalavimus.
Atitinkamoje rinkoje veikiančių ūkio subjektų (fotografų įmonių) ir Regitros paslaugos tarpusavyje gali būti pakeičiamos tik vienpusiškai, t.y. Regitros padaliniuose gali būti pateikiamos kitų ūkio subjektų padarytos spausdintos nuotraukos, tačiau Regitros padaliniuose padarytos nuotraukos kitiems ūkio subjektams – ne, kadangi Regitros padaliniuose padarytas veido atvaizdas nėra spausdinamas ar naudojamas kitais tikslais, kaip tik VPI paslaugai atlikti. Be to, Regitros padaliniuose įrengtose kabinose daromas ne tik kliento veido atvaizdo, bet ir parašo nuskaitymas, o šios abi paslaugos nėra teikiamos atskirai viena nuo kitos.
Regitra bei Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija nurodė, jog klientų atsineštos nuotraukos VPI paslaugai privalo būti priimtos, jeigu atitinka nustatytus nuotraukoms keliamus reikalavimus bei, kad Taisyklių 12 punktas nenustato pareiškėjui pareigos fotografuotis Regitros padaliniuose esančiose kabinose ir nedraudžia pasirinkti, ar pateikti savo atsineštą nuotrauką, ar fotografuotis kabinoje. Taisyklių 12 punkte nurodytas vienintelis keliamas reikalavimas nuotraukai – ji turi atitikti Nuotraukų reikalavimus, o Nuotraukų reikalavimų 20 punkte nurodoma, jog „nuotrauka spausdinama ant kokybiško plono fotopopieriaus“. Todėl darytina išvada, jog šis punktas pašalina bet kokias galimas interpretacijas dėl popierinės nuotraukos netinkamumo VPI paslaugai atlikti. Tuo tarpu Pareiškėjai, teigdami, jog Regitros padalinių darbuotojai atsisako priimti popierines nuotraukas VPI paslaugai atlikti, nepagrindė to jokiais pagrįstais įrodymais.
Konkurencijos įstatymo 4 straipsnis draudžia teikti privilegijas ar diskriminuoti atskirus ūkio subjektus ar jų grupes. Kadangi Regitros padaliniuose priimamos ir kitų ūkio subjektų padarytos spausdintos nuotraukos, atitinkančios Nuotraukų asmens dokumentams reikalavimus, darytina išvada, kad fotografijos paslaugas teikiančios įmonės nėra diskriminuojamos Regitros padalinių atžvilgiu rengiant nuotraukas, reikalingas motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimui gaminti. Vartotojams yra palikta laisvė pasirinkti, kur ir kokią darytis nuotrauką siekiant pasidaryti vairuotojo pažymėjimą.
Atsižvelgiant į išdėstytą, konstatuotina, jog nėra pagrindo teigti, kad Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008-09-10 įsakymu Nr. 1V-328 patvirtintų motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimo išdavimo taisyklių 12 punktas pažeidžia Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio reikalavimus.
Vadovaudamasi Konkurencijos įstatymo 30 straipsnio 2 dalies 1 punktu,
Konkurencijos taryba n u t a r i a:
Tyrimą dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008-09-10 įsakymu Nr. 1V-328 patvirtintų motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimo išdavimo taisyklių 12 punkto atitikties Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 4 straipsnio reikalavimams nutraukti.
Nutarimas per 20 dienų nuo jo įteikimo dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.
Pirmininkas Rimantas Stanikūnas