AKTUALI INFORMACIJA VERSLO NAUJOKAMS
Konkurencija yra svarbus ekonominis veiksnys, skatinantis įmones varžytis tarpusavyje dėl klientų ir siūlyti jiems prekes bei paslaugas kuo palankesnėmis sąlygomis. Tam, kad konkurencija būtų veiksminga, įmonės turi veikti nepriklausomai viena nuo kitos, priimti su veikla susijusius sprendimus savarankiškai ir rinkoje patirti konkurencinį spaudimą.
Ar verslas bei viešieji subjektai nepažeidžia konkurencijos teisės reikalavimų, prižiūri ir vertina Konkurencijos taryba – nepriklausoma Seimui atskaitinga valstybės institucija, vykdanti valstybinę konkurencijos politiką.
Institucija tiria: konkurenciją ribojančius įmonių susitarimus, įmonių piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi, mažmeninės prekybos įmonių draudžiamus nesąžiningus veiksmus tiekėjų atžvilgiu. Verslas tam tikrais atvejais taip pat turi gauti institucijos leidimą vykdyti įmonių susijungimus ir įsigijimus.
KĄ SVARBU ŽINOTI APIE KONKURENCIJOS ĮSTATYMO REIKALAVIMUS, PRADĖJUS SAVO VERSLĄ?
- Nesudaryti konkurenciją ribojančių susitarimų su kitomis bendrovėmis ir nesitarti su konkurentais, pavyzdžiui, dėl kainų, gamybos apimčių, klientų ar darbuotojams siūlomų sąlygų, bei nesidalinti komerciškai jautria informacija. Daugiau informacijos – svetainėje bei vaizdo medžiagoje, atmintinėje apie konkurenciją ribojančius susitarimus darbo rinkose.
- Dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose nederinti teikiamų pasiūlymų su kitais pirkimo dalyviais. Daugiau informacijos – svetainėje.
- Dalyvaujant asociacijų veikloje, atsiriboti nuo iniciatyvų, kurios gali riboti konkurenciją. Daugiau informacijos – atmintinėje
- Užsiimant tiek fizine, tiek elektronine prekyba, nenustatyti ir nepalaikyti prekių perpardavimo kainų ar tiekėjo diktuojamų nuolaidų dydžių. Daugiau paaiškinimų ir pavyzdžių – Elektroninės prekybos gairėse.
Už šiuos Konkurencijos įstatymo pažeidimus bendrovėms, nepriklausomai nuo veiklos vykdymo laikotarpio, gali būti skiriamos baudos iki 10 proc. metinių pasaulinių pajamų. Bendrovės, pranešusios apie draudžiamą susitarimą Konkurencijos tarybai, gali būti atleistos nuo baudų. Daugiau informacijos – svetainėje.
- Jeigu patiriate dominuojančią padėtį užimančio ūkio subjekto neteisėtus veiksmus (piktnaudžiavimą savo padėtimi), pavyzdžiui, primetamas nesąžiningas kainas ar kitas diskriminacines pirkimo–pardavimo sąlygas, informuokite Konkurencijos tarybą. Daugiau informacijos – svetainėje.
- Jei planuojate įmonių susijungimą ar įsigijimą, susipažinkite su informacija svetainėje ir įsivertinkite, ar apie planuojamą sandorį reikia informuoti Konkurencijos tarybą ir gauti leidimą.
- Jei esate maisto prekių ar gėrimų tiekėjas ir parduodate savo produkciją didžiuosius prekybos tinklus valdančioms bendrovėms („Lidl Lietuva“, „Maxima LT“, „Norfos mažmena“ / „Rivona“, „IKI Lietuva“, „Rimi Lietuva“), jums galioja apsauga nuo nesąžiningų prekybos tinklų veiksmų, numatytų Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo, Nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymuose. Išsami informacija, kokie prekybos tinklų veiksmai tiekėjų atžvilgiu yra draudžiami, pateikiama Nesąžiningos prekybos praktikos vertinimo gairėse.
Daugiau informacijos apie Konkurencijos tarybos veiklą mažmeninės prekybos srityje:
- vaizdo medžiagoje;
- svetainėje;
- DUK.
- Aktualiausia metodinė medžiaga, susijusi ūkio subjektų priežiūra, skelbiama čia, taip pat DUK skiltyje.
- Bendrovės pirmaisiais jų veiklos vykdymo metais Konkurencijos taryboje gali gauti konsultaciją skubos tvarka: konsultacijos žodžiu (pavyzdžiui, telefonu) teikiamos iš karto, o jeigu iškart suteikti konsultacijos nėra galimybės ir (ar) klausimas reikalauja ilgesnio nagrinėjimo, konsultacija bus suteikta ne vėliau kaip per 2 darbo dienas. Detalesnė informacija apie konsultacijų teikimą verslo naujokams – Asmenų aptarnavimo ir konsultavimo skiltyje.