BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

DĖL ŽURNALE SELECT PAVASARIS 2001 Nr.1 SKELBIAMŲ TEIGINIŲ ATITIKIMO REKLAMOS ĮSTATYMO 5 STRAIPSNIO REIKALAVIMUS

  • 2001 05 18
  • Nutarimo Nr.: 9/b
  • Nustatytas pažeidimas
Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba (toliau-Konkurencijos taryba), susidedanti iš Konkurencijos tarybos pirmininko R.Stanikūno,
Konkurencijos tarybos narių: A.Klimo, D.Klimašauskienės, Š.Pajarsko, J.Rasimavičiaus,
Į sekretoriaujant Z.Balsienei,
dalyvaujant Konkurencijos tarybos administracijos darbuotojams: L.Darulienei, P.Kvietkauskienei, E.Navickaitei, V.Rimkui, V.Vorobjovai,
dalyvaujant proceso šalims:
UAB „Select Vilnius“ direktoriui Š.Dyburiui,
Viešajame Konkurencijos tarybos posėdyje išnagrinėjo klausimą dėl žurnale „Select Pavasaris 2001“ Nr.l skelbiamų teiginių atitikimo Reklamos įstatymo 5 straipsnio reikalavimus.
Konkurencijos taryba nustatė:
Tyrimas buvo pradėtas 2001 03 01 nutarimu Nr.29, Konkurencijos tarybos iniciatyva.
VĮ „Lietuvos paštas“ nuo 2001 m. pradžios iki šių metų kovo 15d. ,pagal 2000 m. gruodžio 19 d. sutartį Nr.07-17-238 pasirašytą tarp VĮ „Lietuvos paštas“ ir UAB „Select Vilnius“, Lietuvos publikoje išplatino 750000, Select Pavasaris 2001 Nr.l žurnalo-katalogo, egzempliorių, kuriame siūloma paštu užsisakyti šiame žurnale-kataloge nurodytas prekes. Šios sutarties 4.1 p. nurodyta, kad i „Select Vilnius“ visiškai atsako už reklamos kataloguose turinį.
UAB „Select Vilnius“ sutarties pagrindu su OU EST SELECT, vykdo žurnalų-katalgų platinimą Lietuvoje, priima vartotojų užsakymus prekių pirkimui, analizuoja vartotojų pretenzijas dėl paštu pirktų prekių bei organizuoja vartotojams nepatikusių prekių priėmimą bei atsiskaitymą už jas. Taip pat vykdo OU EST SELECT produktų reklamavimą. Tačiau žurnale-kataloge nurodytas įmonės adresas yra OU EST SELECT, Tallina mnt 50, EE-79512 Rapla, Estija. Vartotojas, iki sutarties sudarymo panoręs gauti papildomą informaciją, turi kreiptis į įmonę, teikiančią nurodytą paslaugą, Šiuo atveju į Estiją. Kai tuo tarpu jam rūpimą informaciją jis gali gauti Lietuvoje.
Minėto žurnalo-katalogo pirmame puslapyje vartotojui siūloma įsigyti „...Šį puikų 8 peilių linkinį“, o paveikslėlyje parodytas dėklas su prekėmis, kur nurodyta tik 5 peiliai, galąstuvas, plastikinė pjaustymo lentelė, o užrašas teigia: „Jūs gausite:Virtuvinį peilį, 32 cm. Didelį dvipusį peilį, 32 cm. File peilį, 25 cm. Kaulų išpjovimo peilį, 25 cm. Dvipusį peilį, 19 cm.Galąstuvą, 34 cm.Plastikinę pjaustymo lentelę, 28 20 cm. Praktišką dėklą 37,5 31 6 cm.“ Užrašas „...Šį puikų 8 peilių rinkinį“ yra klaidingas, nes faktiškai vartotojas gaus tik 5, o ne 8, kaip nurodoma, peilių rinkinį.
Šiame leidinyje siūloma pirkti HAAPKUP BELSANA, plaukų priežiūros priemonę, nurodant:„...Jaučiate, kad Jūsų plaukai ploni ir silpni? Lėtai auga ir yra nepaslankūs? Tuomet turite patys kuo greičiau išmėginti BELSANA plaukų priežiūros priemonę - ji paprasta ir neįtikėtinai efektyvi...Jau po poros savaičių įsitikinsite, kaip tai padeda ir Jums. Netrukus galėsite didžiuotis savo tankesniais ir stipresniais plaukais“. Siūlant pirkti magnetinį laikysenos korektorių nurodoma: „Magnetinis laikysenos korektorius akimirksniu palengvina skausmą ir ištaiso laikyseną! Jis atstato Į pečius į teisingą padėtį ir akimirksniu pagerina laikyseną, todėl stuburas išsitiesina“.
Siūlant pirkti obuolių actą nurodoma: „Neįtikėtinai efektyvi lieknėjimo priemonė! Obuolių actas. Obuolių actą galima vartoti įvairiais tikslais: Kaip efektyvi lieknėjimo priemonė ! Kad oda būtų Svaresnė ir stangresnė! Siekiant sumažinti cholesterolio kiekį! Norint kontroliuoti senėjimo procesą! Sustiprinti imunitetą! Pagreitinti medžiagų apykaitą! Sumažinti kraujospūdį! Sustabdyti plaukų slinkimą! Per trumpą laiką sulieknėsite 10, 20, 30 kg. Tik po kapsulę per dieną!“.
Visoms išvardintoms prekėms suteikiamos ypač patrauklios vartotojui savybės, kurios skatina įpirkti šias prekes. UAB „Select Vilnius“, kaip reklamos davėjas, negalėjo pagrįsti reklamoje nurodytų teiginių teisingumo.
Tyrimą atlikusi pareigūnė V.Vorobjovą pasiūlė Konkurencijos tarybai pripažinti aukščiau išvardintus reklaminiame leidinyje nurodytus teiginius klaidinančia reklama, įpareigoti nutraukti i tokios reklamos naudojimą, įspėti, kad nenutraukus klaidinančios reklamos naudojimo, bus skiriamos Reklamos įstatymo 22 straipsnyje numatytos baudos bei įpareigoti paneigti klaidinančią reklamą išsiunčiant visiems 750000 žurnalo Select Pavasaris 2001 Nr.l ir Nr.3 gavėjams.
Posėdyje dalyvavęs UAB „Select Vilnius“ direktorius Š.Dyburys paaiškino, kad teiginys „puikų 8 peilių rinkinį“ yra klaida, atsiradusi verčiant tekstą iš norvegų kalbos ir neįsigilinus į esmę, nes turėjo būti parašyta, kad tai „8 dalių rinkinys“ ir tai matosi iš pateiktos nuotraukos. Š.Dyburys pripažino, kad ir kiti minėti reklaminiai teiginiai gali būti pripažinti klaidinančia reklama. Š.Dyburys tino, kad ateityje vertimai bus analizuojami, bus siekiama gauti visus reklaminius teiginius Į patvirtinančius dokumentus ir taip bus išvengta Reklamos įstatymo pažeidimų. Š.Dyburys prašė leisti į paskelbti minėtos klaidinančios reklamos paneigimą dienoraštyje „Lietuvos rytas“, nes tokiu būdu l galima greičiau informuoti vartotojus ir apie šį paneigimą sužinotų platesnis vartotojų ratas. Š.Dyburys paaiškino, kad klaidinančios reklamos paneigimo tekstą bendrovė pasirengusi suderinti su Konkurencijos tarybos pareigūnais.
Konkurencijos taryba konstatavo:
Pagal Reklamos įstatymo 2 str. 7 d. reklama yra laikoma bet kokia forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija, susijusi su asmens komercine-ūkine, finansine ar profesine veikla, skatinanti įsigyti prekių ar naudotis paslaugomis. Pagal to paties įstatymo 2 str. 4 d. klaidinančia reklama pripažįstama tokia reklama, kuri bet kokiu būdu, įskaitant ir jos pateikimo būdą, klaidina ar gali suklaidinti asmenis, kuriems ji skirta arba kuriuos ji pasiekia, ir kuri dėl savo klaidinančio pobūdžio gali paveikti jų ekonominį elgesį.
Žurnale kataloge Select-Pavasaris 2001 Nr.l siūloma pirkti HAAPKUP BELSANA, plaukų priežiūros priemonę, nurodant:„Jaučiant, kad Jūsų plaukai ploni ir silpni? Lėtai auga ir yra nepaslankūs? Tuomet turite patys kuo greičiau išmėginti BELSANA plaukų priežiūros priemonę -ji paprasta ir neįtikėtinai efektyvi...Jau po poros savaičių įsitikinsite, kaip tai padeda ir Jums. Netrukus galėsite didžiuotis savo tankesniais ir stipresniais plaukais“. Siūlant pirkti magnetinį laikysenos korektorių nurodoma: „Magnetinis laikysenos korektorius akimirksniu palengvina skausmą ir ištaiso laikyseną! Jis atstato pečius į teisingą padėtį ir akimirksniu pagerina laikyseną, todėl stuburas išsitiesina“. Siūlant pirkti obuolių actą nurodoma: „Neįtikėtinai efektyvi lieknėjimo priemonė! Kad oda būtų švaresnė ir stangresnė ! Siekiant sumažinti cholesterolio kiekį! Norint kontroliuoti senėjimo procesą! Sustiprinti imunitetą! Pagreitinti medžiagų apykaitą! Sumažinti kraujospūdį! Sustabdyti plaukų slinkimą! Per trumpą laiką sulieknėsite 10,20,30 kg. Tik po kapsulę per dieną!“
Sprendžiant ar reklama yra klaidinanti, Konkurencijos taryba vadovavosi teisingumo, išsamumo ir pateikimo kriterijais numatytais Reklamos įstatymo 5 straipsnio 2 dalyje. Remiantis teisingumo kriterijumi galima reklamoje pateiktus teiginius pripažinti neteisingais, jeigu reklamos davėjas negali pagrįsti šių teiginių teisingumo jos naudojimo metu. Tyrimo metu UAB „SELECT VILNIUS“ negalėjo pagrįsti šių reklaminių teiginių teisingumo. Remdamasi surinkta tyrimo metu medžiaga Konkurencijos taryba konstatuoja, kad UAB „Select Vilnius“ žurnale-kataloge Select Pavasaris 2001 Nr.l ir Nr.3 skelbti teiginiai , nurodantys žinias apie HAAPKUP BELSANA plaukų priežiūros priemonės, magnetinio laikysenos korektoriaus, obuolių acto vartojamąsias savybes, neatitiko tikrovės, tikslingai skatino vartotojus užsisakyti reklamuojamas prekes ir tokiu būdu veikė jų ekonominį elgesį, todėl vertinami kaip klaidinanti reklama pagal Reklamos įstatymo 5 straipsnį.
Žurnale-kataloge yra nurodytas įmonės adresas, tai SELECT firmos įgaliotasis atstovas Baltijos šalyse - OU ESTSELECT, Talinna mnt 50, EE -79512 Rapla, ESTIJA. Lietuvos Respublikoje yra registruota įmonė UAB "SELECT VILNIUS". UAB "SELECT VILNIUS" vykdo žurnalų-katalogų platinimą Lietuvoje, priima vartotojų užsakymus prekių pirkimui, analizuoja vartotojų pretenzijas dėl paštu pirktų prekių bei organizuoja vartotojams nepatikusių prekių priėmimą bei atsiskaitymą už jas. Tyrimą atlikusios pareigūnės nuomone Lietuvos vartotojui turėtų būti nurodytas ne OU ESTSELECT įmonės adresas, o įmonės UAB „SELECT VILNIUS“ pavadinimas ir adresas. Pareigūnė siūlė neteisingą įmonės teikiančios paslaugas nurodymą vertinti kaip klaidinančią reklamą. Tačiau Konkurencijos tarybos nuomone įmonės adresas nelaikytinas reklama, nes čia pateikiama tik informacija, kuri nedaro jokio ekonominio poveikio vartotojui ir neskatina įsigyti prekių, o tik juos informuoja ir nelaikytinas klaidinančia reklama.
Konkurencijos taryba priėjo išvados, kad teiginys „puikų 8 peilių rinkinį“ pirmame katalogo puslapyje nėra klaidinanti reklama, nes iš žurnale-kataloge pateiktos nuotraukos ir užrašo po ja matosi, kad tai yra 8 dalių, o ne peilių rinkinys. Remiantis išdėstytu galima daryti išvadą, kad klaidingai nurodytas peilių skaičius negalėtų paveikti vartotojų apsisprendimo įsigyti šią prekę.
Vadovaudamasi Reklamos įstatymo 5 str., 19 str. 2 d. l p.,3 p., 4 p. ir 5 p.,
Konkurencijos taryba nutarė:
1. Pripažinti UAB „Select Vilnius“ skelbtus teiginius, apie plaukų priežiūros priemonę HAAPKUP BELSANA, magnetinį laikysenos korektorių, obuolių actą, klaidinančia reklama.
2. Įpareigoti UAB „Select Vilnius“ nedelsiant nutraukti klaidinančios reklamos naudojimą.
3. Įpareigoti UAB „Select Vilnius“ per 15 dienų nuo šio nutarimo rezoliucinės dalies paskelbimo dienos paneigti naudotą klaidinančią reklamą paskelbiant po 3 kartus vienos savaitės laikotarpyje dienraščiuose „Lietuvos rytas“ ir „Respublika“ klaidinančios reklamos paneigimą.
4. Įpareigoti UAB „Select Vilnius“ pakartoti klaidinančios reklamos paneigimą atskiru lapeliu kitame reklaminio žurnalo-katalogo numeryje.
5. Įspėti UAB „Select Vilnius“, kad nenutraukus klaidinančios reklamos naudojimo bus skiriamos Reklamos įstatymo 22 straipsnyje nustatytos baudos.
6. Įpareigoti UAB „Select Vilnius“ įvykdžius kiekvieną iš 3 ir 4 punktuose nustatytų įpareigojimų apie tai nedelsiant informuoti Konkurencijos tarybą.
 
L.e.pirmininko pareigas Šarūnas Pajarskas