AB „ANYKŠČIŲ VYNAS“ ĮSIGYTI LEISTA SU SĄLYGOMIS
Konkurencijos taryba, posėdyje išnagrinėjusi AB „Alita“ pateiktą pranešimą apie koncentraciją įsigyjant 100 proc. AB „Anykščių vynas“ akcijų paketą privatizavimo būdu, leido vykdyti šią koncentraciją nustatydama sąlygas ir įpareigojimus. AB „Alita“, jai įgijus AB „Anykščių vynas“ kontrolę ir perėmus valdymą, per konfidencialiu laikomą terminą įpareigojama parduoti visas turimas UAB „Artrio-2“ akcijas. Taip pat AB „Alita“ įpareigojama atšaukti savo deleguotą atstovą iš UAB „Artrio-2“ valdybos. UAB „Artrio-2“ akcijos turi būti parduotos ūkio subjektui, kuris pagal Konkurencijos įstatymą nėra susijęs su AB „Alita“, o apie visus akcijų pardavimo veiksmus ir eigą turi būti informuota Konkurencijos taryba, kad ji galėtų laiku įvertinti pasirinkto pirkėjo kandidatūrą ir jai pritarti.
Atlikusi tyrimą dėl šios koncentracijos Konkurencijos taryba nustatė, kad ji keičia koncentracijos laipsnį tam tikrose alkoholinių gėrimų rinkų segmentuose ir atitinkamoje nerūšinių obuolių supirkimo rinkoje. Išanalizavusi daugelį aplinkybių, susijusių su padėtimi šiose rinkose bei perspektyvomis, AB „Alita“ vykdomą koncentraciją Konkurencijos taryba įvertino kaip horizontalią, tačiau nesukuriančią ir nesustiprinančią dominuojančios padėties atitinkamose rinkose. Taip pat konstatuota, kad nuosavybės teise priklausančios UAB „Artrio-2“ akcijos ir dalyvavimas pastarosios įmonės valdyme gali leisti AB „Alita“ ateityje itin apriboti konkurenciją vertikaliai susijusiose rinkose.
Nors stipraus (spirituoto) vaisių-uogų vyno pardavimų Lietuvoje dalis, tenkanti AB „Alita“ ir AB „Anykščių vynas“, po koncentracijos padidėja, tačiau atlikus analizę paaiškėjo, kad dėl laisvo įėjimo į rinką šiame segmente per pastaruosius dvejus metus pardavimų dalis sumažėjo virš 20 proc. Galima pagrįstai manyti, kad ši produkcija yra lengvai pakeičiama degtine, stipriu ( virš 7 %) alumi ir kitais alkoholiniais gėrimais. Todėl nebus sukurta ar sustiprinta dominuojanti padėtis alkoholinių gėrimų rinkose. Po koncentracijos kontrolę įgyjantis ūkio subjektas neįgis absoliutaus pranašumo, todėl papildomų kliūčių, galinčių riboti įėjimą į rinką, nebus sukurta. Lietuvai įstojus į ES, alkoholinių gėrimų rinka iš esmės liberalizuojama, panaikintos importo licencijos iš ES ir sumažintos dimeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencijų kainos. Be to, po koncentracijos, net ir užimdamas gana didelę rinkos dalį, ūkio subjektas neturėtų vienpusės lemiamos įtakos ir dėl stiprių pirkėjų (mažmeninių prekybos tinklų, didmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais rinkos dalyvių) poveikio.
Vertindama padėtį atitinkamoje nerūšinių obuolių supirkimo rinkoje, Konkurencijos taryba nustatė, kad nerūšinių obuolių pirkėjai negali pakeisti koncentruotų sulčių gamybai reikalingos žaliavos kita, dėl to negalės daryti vienpusės lemiamos įtakos nerūšinių obuolių supirkimo kainai. Be to, Žemės ūkio ministerijos duomenimis, didėja šios žaliavos eksportas į užsienį, o po gegužės 1-osios išnykus muitų barjerams, nelieka kliūčių įmonėms, superkančioms vaisius ir uogas, parduoti Latvijoje, Lenkijoje veikiančioms koncentruotų sulčių gamybos įmonėms ir kt. Kol bus paklausa produkcijai ( koncentruotoms sultims), gaminamai iš nerūšinių obuolių, tol bus paklausa juos supirkti. Šios žaliavos paklausa labai priklauso nuo koncentruotų sulčių paklausos, kurią lemia didėjanti paklausa šiai prekei užsienyje.
Atstovė viešiesiems ryšiams