ATVIRESNĖJE RINKOJE – DAUGIAU KONKURENCIJOS
Antimonopolinė politika priklauso ne tiek nuo tyrimus atliekančios Konkurencijos tarybos, kiek nuo konkurencijos aplinkos, kurią kuria įstatymai, todėl labai svarbu vertinti teisės aktų poveikį konkurencijai. Apie tai konferencijoje „Teisingesnės ekonomikos sukūrimo link“, gruodžio 18 d. vykusioje Kaune, kalbėjo Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.
Diskusijoje apie rinkos monopolizavimo problematiką dalyvavęs Konkurencijos tarybos vadovas atkreipė dėmesį, kad labiausiai monopolizuotos yra tos rinkos, kur aktyviai veikia valstybė, pavyzdžiui, energetikos srityje. Tačiau nors šilumos tiekimas yra natūrali, valstybės reguliuojama monopolija, šilumos gamintojai galėtų tarpusavyje konkuruoti, o šiame sektoriuje veikiančios valstybinės įmonės neturėtų būti proteguojamos.
Š. Keserauskas priminė, kad Konkurencijos taryba vykdo konkurencijos priežiūros funkcijas ir stebi, kad konkurencinės sąlygos nebūtų iškraipomos.
Tam, kad galėtume atlikti tyrimus dėl konkurenciją ribojančių susitarimų, pavyzdžiui, kartelių, turime gauti informacijos, pagrįstai leidžiančios įtarti galimus pažeidimus. Džiaugiuosi, kad yra pilietiškų asmenų, kurie suteikia informacijos apie įstatymų pažeidimus, ir tikiuosi, kad ateity, gerėjant konkurencijos kultūrai, tokių žmonių atsiras vis daugiau
–Šarūnas Keserauskas, Konkurencijos tarybos pirmininkas
Pastaraisiais metais Konkurencijos taryba stengiasi stiprinti konkurencijos kultūrą ir susitikimuose su viešojo bei privataus sektoriaus atstovais skleidžia žinias apie veiksmingos konkurencijos naudą, gresiančią atsakomybę už konkurencijos teisės pažeidimus. Vis dėlto kai kurioms įmonėms, ypač dalyvaujančioms viešuosiuose pirkimuose, vis dar įprasta derinti veiksmus ir tartis dėl kainų.
Š. Keserausko teigimu, antimonopolinė politika priklauso ne tiek nuo tyrimus atliekančios Konkurencijos tarybos, kiek nuo konkurencijos aplinkos, kurią kuria įstatymai, todėl labai svarbu vertinti teisės aktų poveikį konkurencijai: „Nė viena konkurencijos institucija pasaulyje nekuria konkurencijos. Konkurenciją kuria rinkose veikiantys konkurentai. Kuo rinka atviresnė, o tai lemia ir valstybės reguliavimas, tuo, tikėtina, konkurencija yra veiksmingesnė, tuo daugiau naudos gauna vartotojai“.
Diskusijoje apie rinkos monopolizavimo problemas taip pat dalyvavo Aivaras Abromavičius, buvęs Ukrainos ūkio ir prekybos ministras, ir Seimo nariai Kazys Starkevičius bei Žygimantas Pavilionis.