BALTIJOS ŠALIŲ KONKURENCIJOS INSTITUCIJŲ VADOVAI APTARĖ BENDRUS PROJEKTUS IR BENDRADARBIAVIMO GALIMYBES ATLIEKANT TYRIMUS
Rugsėjo 10 d. Lietuvos, Latvijos ir Estijos konkurencijos institucijų vadovybė susitiko aptarti Baltijos šalims aktualius konkurencijos teisės klausimus, diskutavo apie bendradarbiavimo kryptis vykdant bendrus projektus, galimas rinkos analizes ir tyrimus.
Vienas iš Rygoje vykusio susitikimo tikslų buvo pasidalinti patirtimi, susijusia su šalių teisės aktų pokyčiais, į nacionalinę teisę perkeliant ECN+ direktyvos nuostatas. Europos Parlamento ir Tarybos priimta direktyva siekiama suteikti daugiau galių ES šalių konkurencijos institucijoms, t. y. kad jos būtų nepriklausomos, turėtų pakankamus išteklius ir reikiamus įgaliojimus, leidžiančius nustatyti konkurencijos teisės pažeidimus. Be to, visos trys institucijos apsikeitė patirtimi perkeliant į nacionalinę teisę ES direktyvą, kurios tikslas – apsaugoti ūkininkus bei žemės ūkio ir maisto pramonės įmones nuo nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje.
Konkurencijos institucijų veikloje vis dažniau sprendžiami su kitomis valstybėmis glaudžiai susiję klausimai. Susitikimo metu aptartos šiuolaikinės rinkos tendencijos, konkurencijos pažeidimų tyrimai bei įmonių susijungimai, darantys poveikį Baltijos šalių rinkai.
„Baltijos šalių konkurencijos institucijos dažnai susiduria su panašiomis konkurencijos teisės problemomis, kurias galima veiksmingai spręsti aktyviai bendradarbiaujant visoms trims šalims. Iki šiol reguliariai keisdavomės informacija su kaimyninėmis institucijomis, taip pat bendradarbiavome atlikdami bendrus tyrimus ir organizuodami mokymus, todėl šis susitikimas Rygoje, kurio metu keičiamės patirtimi ir diskutuojame apie bendrai planuojamas veiklas ateityje, yra dar vienas žingsnis į priekį kuriant vieningesnę konkurencijos aplinką Baltijos šalyse“, – sakė Latvijos konkurencijos tarybos pirmininkas Juris Gaiķis.
Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas taip pat išreiškė palaikymą dėl institucijų tarpusavio bendradarbiavimo, kuris yra ypač aktualus dėl spartėjančių skaitmenizacijos procesų rinkose. „Baltijos šalių konkurencijos institucijos, būdamos palyginti nedidelės savo dydžiu, dėdamos bendras pastangas ir bandydamos rasti efektyviausią būdą spręsti skaitmeninių rinkų problemas, galėtų pajusti didelę tokio bendradarbiavimo naudą“, – pridūrė Š. Keserauskas.
Märtas Otsas, Estijos konkurencijos institucijos generalinis direktorius, pritarė, kad kalbant apie tolesnę Baltijos šalių rinkų integraciją ir vieną iš pagrindinių ES principų – laisvą prekių ir paslaugų judėjimą – labai svarbu toliau stiprinti konkurencijos institucijų bendradarbiavimą.
Susitikimo metu taip pat apžvelgtos tolesnio institucijų bendradarbiavimo perspektyvos, bendri galimi moksliniai tyrimai.