BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

 


BENDRAS RADIJO DAŽNIŲ NAUDOJIMAS GALI SUMAŽINTI KONKURENCIJĄ MOBILIOJO RYŠIO RINKOJE

2021 07 12

Konkurencijos taryba abejoja (270.4 KB ), ar Susisiekimo ministerijos (SM) iniciatyva įpareigoti mobiliojo ryšio operatorius bendrai naudoti radijo dažnius tam tikrose šalies teritorijose būtų proporcinga ir būtina siekiamiems tikslams.

SM siekė, kad Ryšių reguliavimo tarnyba įtrauktų į būsimo 700 MHz dažnių juostos radijo dažnių aukciono sąlygas įpareigojimą, pagal kurį šios dažnių juostos radijo dažnius įsigiję mobiliojo ryšio operatoriai turėtų juos naudoti bendrai bent jau tam tikrose teritorijose, pavyzdžiui, valstybinės reikšmės magistraliniuose ir krašto keliuose, atokiose Lietuvos teritorijose. Operatoriams bendrai naudojant minėtus radijo dažnius, kurie yra vieni pagrindinių vystant 5G technologiją, galėtų būti pasiekta didesnė judriojo ryšio duomenų perdavimo greitaveika bei geresnė aprėptis.

Konkurencijos taryba atkreipė SM dėmesį, kad, priklausomai nuo rinkos sąlygų, toks bendras radijo dažnių naudojimas gali lemti sumažėjusią konkurenciją tarp operatorių infrastruktūros lygmeniu, sumažėjusias paskatas ilguoju laikotarpiu investuoti į inovacijas ir tinklo pagerinimus, dėl ko vartotojai patirtų žalą.

„Kaštų sutaupymai, kurie galėtų atsirasti dėl bendro dažnių naudojimo, taip pat savaime nebūtinai nulemtų mažesnes paslaugų kainas, jeigu mažinti paslaugų kainų operatorių neskatins iš konkurentų patiriamas spaudimas“, – ministerijai išsiųstame rašte teigė Konkurencijos taryba.

Tokia rizika ypač aktuali koncentruotose rinkose, kuriose veikia nedaug ūkio subjektų, egzistuoja aukšti įėjimo į rinką barjerai, prekės ar paslaugos yra pakankamai homogeniškos, o jų kainos skelbiamos viešai. Tokiu atveju ūkio subjektams gali būti naudingiau, stebint savo konkurentų veiksmus, prie jų prisitaikyti bei net ir nesudarius tiesioginio susitarimo riboti konkurenciją, veikiant individualiai, palaikyti rinkoje aukštą kainų lygį. Be to, bendradarbiavimo susitarimus sudarę konkurentai gali lengviau koordinuoti tarpusavio veiksmus, kadangi jiems atsiranda poreikis tam tikra apimtimi priimti bendrus verslo sprendimus, keistis komerciškai jautria informacija ir pan.

Konkurencijos tarybos ekspertams kilo abejonių, ar įpareigojimas visiems Lietuvoje veikiantiems operatoriams bendrai naudoti 700 MHz dažnių juostos radijo dažnius, kurie bus pagrindiniai (ar vieni pagrindinių dažnių) vystant 5G technologiją, būtų būtinas ir proporcingas. Prieš įgyvendinant minėtą iniciatyvą, būtina įvertinti, kaip siūlomi įpareigojimai paveiks operatorių galimybes bei iniciatyvas priimti savarankiškus sprendimus bei konkuruoti tarpusavyje vartotojams siūlant geresnės kokybės paslaugas, taip pat kaip tai paveiks įrangos tiekėjų galimybes konkuruoti.

Konkurencijos tarybos žiniomis, įpareigojimo visiems operatoriams bendrai naudoti tuos pačius dažnius nėra įtvirtinta jokioje kitoje Europos Sąjungos valstybėje.

Atnaujinta: 2021 07 15