BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

E. ŠATAS: VERSLO ETIKA IR SKAIDRUMAS NETURI TAPTI PRETEKSTU SUDARYTI KARTELINIUS SUSITARIMUS

2024 05 20

Įmonių ir jas vienijančių asociacijų pastangos laikytis aukščiausių etikos ir skaidrumo standartų yra pagirtinos, tačiau verslas turėtų neignoruoti konkurencijos teisės reikalavimų, tarp kurių – ir draudimas sudaryti konkurenciją ribojančius susitarimus. Tai savo komentare, paskelbtame portale vz.lt, teigia Elonas Šatas, Konkurencijos tarybos vyresnysis patarėjas, atsakingas už tyrimų procedūrų koordinavimą.

2022 m. gruodį Konkurencijos taryba nustatė, kad Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) agentūrų asociacija ir jos 39 narės susitarė nevilioti vienos kitų klientų bei brokerių. Šios nuostatos, pažeidžiančios tiek Konkurencijos įstatymo, tiek Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo reikalavimus, buvo įtvirtintos asociacijos ir jos narių priimtame Etikos kodekse.

Prieš kelias savaites Regionų administracinis teismas atmetė asociacijos bei dalies nubaustų NT agentūrų skundus ir patvirtino Konkurencijos tarybos išvadas. Ar šis pirmosios instancijos teismo sprendimas bus galutinis, ar teks laukti Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo verdikto, paaiškės netrukus.

NT agentūros, nors ir viešai pripažįsta, kad minėtas Konkurencijos tarybos sprendimas yra reikšmingas, vis dar linkusios draudžiamą susitarimą pateisinti savo pastangomis „skaidrinti rinką“, laikytis „aukščiausių skaidrumo standartų“ ir įvardyti „kaip veikla turėtų būti etiška“ (2024-05-20 vz.lt straipsnis „Sulėtėjusių apsukų NT brokeriai nedramatizuoja: nėra taip, kad visi bėga į Ispaniją“).

Tuo tarpu Konkurencijos tarybos dėmesį atkreipė tos Etikos kodekso nuostatos, kuriomis NT agentūros susitarė pasidalinti klientais bei nevilioti viena kitos darbuotojų. Taip vartotojams buvo apribota galimybė gauti geresnes paslaugų kainas, o darbuotojams – geresnį darbo užmokestį.

NT agentūros taip pat kelia klausimą, kam „agentūroms apskritai reikalinga asociacija“?

Nei konkurencijos teisė, nei Konkurencijos tarybos veikla niekaip neriboja įmonių galimybių burtis į asociacijas, dalyvauti teisėkūros procesuose ar kitaip atstovauti savo interesams – tokią žinią siunčiame visų sektorių įmonėms bei jų asociacijoms, su kurių atstovais vyksta reguliarūs susitikimai. Jų metu verslui nuosekliai akcentuojame, kad rizika pažeisti konkurencijos teisės reikalavimus kyla ne tik pavienėms įmonėms, pavyzdžiui, tarpusavyje susitarusioms nustatyti prekių ar paslaugų kainas, bet ir verslą vienijančioms asociacijoms, kai konkurentai susėda prie vieno stalo ir priima bendrus sprendimus dėl elgesio rinkoje.

2018–2022 m. Konkurencijos taryba išaiškino penkis Konkurencijos įstatymo pažeidimus, kuriuose dalyvavo asociacijos ir į jas susibūrę ūkio subjektai. Vienas iš šių tyrimų atliktas dėl jau minėtų NT agentūrų ir jų asociacijos veiksmų.

Šie Konkurencijos tarybos sprendimai niekaip nepaneigia asociacijų laisvės ir verslo galimybės dalyvauti tokių organizacijų veikloje. Savo sprendimuose institucija pakartojo pagrindinį Konkurencijos įstatyme įtvirtintą draudimą – konkurentams draudžiama tartis dėl kainų, rinkų pasidalijimo ir kitais strateginiais klausimais tiek asociacijoje, tiek už jos ribų, o verslo įmonių narystė asociacijoje neatleidžia jų nuo pareigos laikytis konkurencijos taisyklių ir niekaip neapriboja šių taisyklių taikymo. Etikos kodeksai bei kiti dokumentai, priimami viešai deklaruojant keliant skaidrumo ar etiškos veiklos tikslus, taip pat neturi tapti pretekstu asociacijų nariams apriboti tarpusavio konkurenciją.

Dar kartą raginame visas asociacijas, prieš priimant Etikos kodeksus ar kitus dokumentus, pasikonsultuoti su teisininkais ir įsivertinti rizikas, kad bendrais sprendimais gali būti pažeisti Konkurencijos įstatymo reikalavimai. Verta nepamiršti, kad asociacijų narės ne tik neturėtų priimti bendrų su jų individualia veikla susijusių sprendimų, tačiau ir neturėtų dalytis komerciškai jautria informacija, susijusia su kainodara, nes tokie mainai gali būti prilyginami konkurenciją ribojančiam susitarimui ir užtraukti atsakomybę, kurios nepalengvina nei skaidrumo, nei etiško elgesio tikslai.

Atnaujinta: 2024 05 20