BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

EK ATASKAITOJE APIE KONKURENCIJOS UŽTIKRINIMĄ FARMACIJOS SRITYJE – IR LIETUVOS INSTITUCIJOS TYRIMAS

Europos Komisija (EK) paskelbė ataskaitą, kurioje apžvelgiamas konkurencijos taisyklių taikymas ES farmacijos sektoriuje 2018–2022 m. Dokumente pateikiama informacija apie EK ir nacionalinių konkurencijos institucijų (NKI) praktiką, siekiant užtikrinti, kad pacientai ir sveikatos priežiūros sistemos turėtų galimybę rinktis įvairesnius, įperkamus ir naujoviškus vaistus bei gydymo būdus.

2018–2022 m. NKI iš viso priėmė 26 sprendimus dėl konkurencijos teisę pažeidžiančių veiksmų vaistų tiekimo srityje. Pažeidėjams buvo skirtos baudos už beveik 780 mln. Eur arba pareikalauta prisiimti privalomus įsipareigojimus, kurie leistų pašalinti nustatytus ribojimus. Tarp įvairių Europos konkurencijos institucijų atliktų tyrimų pavyzdžių minimas ir 2022 m. priimtas Konkurencijos tarybos nutarimas, kuriuo nustatyta, jog Lietuvos vaistinių asociacija ir 8-ios vaistais prekiaujančios bendrovės sudarė susitarimą dėl kompensuojamųjų vaistų antkainių ir taip pažeidė Konkurencijos įstatymą bei Sutartį dėl ES veikimo.

Ataskaitoje pateikta informacija apie įvairius EK bei NKI sprendimus vaistų pramonės sektoriaus atstovams gali padėti įsivertinti savo veiklos praktiką ir nepažeisti ES konkurencijos taisyklių.

EK pažymi, jog didesnes kainas, koncentraciją rinkose ir mažesnį pasirinkimą ar mokslinių tyrimų bei plėtros galimybes gali lemti ir farmacijos bendrovių susijungimai. EK išnagrinėjo daugiau kaip 30 susijungimų šiame sektoriuje ir keturiems iš jų leidimą davė tik po to, kai įmonės prisiėmė įsipareigojimus, leidusius išsaugoti esamą konkurencijos lygį ir tuo pačiu užtikrinti, jog Europos vartotojams nedidės vaistų kainos, o pacientai ir nacionalinės sveikatos sistemos turės nesumažėjusį vaistų ir kitų medicininių prekių pasiekiamumą.

Pristatomu laikotarpiu NKI vykdė ir rinkos stebėsenas, kurios leido geriau suprasti rinkų veikimą, padėjo parengti konkurenciją skatinantį reguliavimą, suteikė gaires rinkos dalyviams ir paskatino pradėti tyrimus dėl pažeidimų tam tikrais atvejais. Ataskaitoje pabrėžiama, kad ES konkurencijos teisė taip pat padėjo apsaugoti įmones ir vartotojus sudėtingu COVID-19 krizės laikotarpiu.

Už konkurencijos politiką atsakinga EK vicepirmininkė Margrethe Vestager, pristatydama ataskaitą, pabrėžė konkurencijos taisyklių taikymo farmacijos sektoriuje svarbą. Atsižvelgdamos į tai, kad farmacijos sektorius yra reikšmingas tiek ekonominiu, tiek socialiniu požiūriu, nes daro didelę įtaką visuomenės gerovei, Europos šalių konkurencijos institucijos ir toliau stengsis užtikrinti efektyvią konkurencijos priežiūrą šiame sektoriuje. Konkurencijos taryba taip pat išskyrė sveikatos (įskaitant farmaciją) sektorių kaip vieną iš keturių prioritetinių veiklos sričių 2024 m.

Ataskaitą apie konkurencijos taisyklių užtikrinimą vaistų ir kitų medicininių produktų sektoriuje EK parengė bendradarbiaudama su 27 ES valstybių narių nacionalinėmis konkurencijos institucijomis, priklausančiomis Europos konkurencijos tinklui (angl. European Competition Network).

Atnaujinta: 2024 01 31