EKONOMIKOS MOKYTOJUS SUDOMINO KONKURENCIJOS TARYBOS DARBO UŽKULISIAI
Konkurencija yra pagrindinis šalies ekonomikos variklis, ir apie jos teikiamą naudą tiek verslui, tiek vartotojams būtina kalbėti dar mokykloje. Tai akcentavo Jūratė Šovienė, Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja, skaičiusi paskaitą ekonomikos mokytojams.
Ilgametę patirtį sukaupusi ekspertė pripažino, kad daliai visuomenės vis dar tenka aiškinti, jog Konkurencijos taryba nereguliuoja kainų, nekuria konkurencijos, tačiau atlikdama tyrimus šalina konkurencijos ribojimus.
Veiksminga konkurencija užtikrina mažesnes prekių ir paslaugų kainas, skatina inovacijas ir pažangą. Apie konkurencijos svarbą, kokią naudą ji kuria tiek vartotojams, tiek verslui, būtina kalbėti dar mokykloje, kad būsimiems vartotojams, verslininkams, politikams nekiltų abejonių, jog būtent konkurencija skatina verslą ir visą šalies ekonomiką judėti pirmyn.
Jūratė Šovienė, Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja
Ekonomikos mokytojams, susirinkusiems į VšĮ „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojamus kursus iš įvairių šalies regionų, Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja ne tik pristatė institucijos veiklą, bet ir atskleidė darbo užkulisius: papasakojo, kaip vykdomi tyrimai, kodėl dalis jų net ir patyrusiems konkurencijos ekspertams virsta nemenku galvosūkiu.
„Tarptautinė praktika liudija, kad viena iš verslą atgrasančių priemonių yra sankcijos. Tačiau bausti ir skirti baudas nėra mūsų institucijos tikslas. Mes siekiame, kad kuo greičiau būtų panaikintas konkurenciją ribojantis susitarimas ar sprendimas“, – kalbėjo pranešėja.
Konkurencijos ribojimai gana dažnai siejami su neteisėtais verslo veiksmais ar susitarimais, tačiau konkurenciją rinkoje varžo ir viešojo sektoriaus sprendimai bei teisinis reguliavimas: „Teigiamų pokyčių šioje srityje jau pastebime. Nemažai savivaldybių įsiklauso į mūsų įspėjimus apie galimus konkurencijos ribojimus, neteisėtai skiriamą valstybės pagalbą ir atsisako tęsti ydingą pirmtakų praktiką. Džiaugiamės, kad yra keičiami konkurenciją ribojantys teisės aktai. Vis dėlto šioje srityje turime ką veikti, ypač pastaruoju metu, kai vėl girdime nuomonių, kad valstybė turėtų imtis ūkinės veiklos ir aktyviau konkuruoti su privačiu verslu. Politikai, užuot planavę kurti naujas valstybines įmones, turėtų susimąstyti apie ilgalaikius sprendimus, kurie galėtų paskatinti didesnę privataus verslo konkurenciją rinkoje.“
Konkurencijos taryba dar šiemet ketina surengti seminarų apie konkurenciją ciklą ir pakviesti ekonomikos mokytojus iš įvairių šalies regionų.