BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

KARTELIŲ TYRIMAI TAMPA SUDĖTINGESNI

2019 03 21

Vienų pavojingiausių konkurencijos teisės pažeidimų – kartelių – tyrimai pastaraisiais metais tampa vis sudėtingesni. Konkurencijos tarybos statistika liudija, kad draudžiamų susitarimų iniciatoriai linkę ieškoti būdų, kaip į neteisėtus sandorius įtraukti vis daugiau konkurentų.

2015–2018 m. Konkurencijos taryba nustatė 13 konkurenciją ribojančių susitarimų, baudų sulaukė 71 įmonė, iš jų 36 nubaustos pernai.

Praėjusiais metais institucija nustatė du konkurenciją ribojančius susitarimus. Pripažinta, kad Lietuvos notarų rūmai ir jų prezidiumo nariai, nustatydami atlyginimo už notarinius veiksmus dydžius ir jų apskaičiavimo tvarką, sudarė konkurenciją ribojantį susitarimą, o 26 vairavimo mokyklos bei Lietuvos vairuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo mokyklų asociacija sudarė kartelį ir susitarė pakelti vairavimo kursų kainas Vilniuje, Kaune bei Jurbarke. Iš viso pažeidėjams skirta 707 800 Eur baudų.

Kaip jau skelbta, vairavimo mokyklų ir asociacijos veiksmus tyrę Konkurencijos tarybos ekspertai užfiksavo, kad 15 sostinės mokyklų ne tik susitarė padidinti visų vairavimo mokymo kategorijų (A, B, C, CE, D) ir jų kombinacijų įkainius, tačiau siekė, kad nustatytą kainų lygį taikytų ir kitos vairavimo mokyklos Vilniuje. Susitarimo dalyviai, valdantys vairavimo aikšteles, grasino konkurentams nutraukti su jais sudarytas aikštelių nuomos sutartis, jeigu šie nepakels paslaugų įkainių iki nurodyto kainų lygio.

Į draudžiamą susitarimą įtraukti kuo daugiau konkurentų siekė ir keli sostinėje veikiantys proginių drabužių nuomos ir pardavimo salonai, sudarę kartelį ir susitarę taikyti vestuvinių suknelių matavimo mokestį. Už šį pažeidimą 2017 m. 12 bendrovių nubaudusi Konkurencijos taryba išsiaiškino, kad pasiūlymą taikyti bendrą mokestį 2016 m. iš viso gavo 22 Vilniaus salonai.

Konkurencijos tarybos narė Dina Lurje teigė, kad pastaraisiais metais ypač išryškėjo tendencija, patvirtinanti, kad konkurenciją ribojančių susitarimų tyrimai tampa sudėtingesni, didėja atliekamų tyrimų apimtis, tiriamų ūkio subjektų bei atliekamų tyrimo veiksmų skaičius.

2018-aisiais konkurencijos ekspertai iš viso tyrė 92 ūkio subjektus, veikiančius skirtinguose pramonės, prekybos ir paslaugų teikimo sektoriuose: notarinių paslaugų, vairavimo mokymo paslaugų, statybų, automobilių atsarginių dalių, paukštienos prekybos, komunalinių bei teritorijų tvarkymo paslaugų.

Tiek Konkurencijos taryba, tiek teismai susitarimus dėl kainų nustatymo vertina kaip sunkius konkurencijos teisės pažeidimus, nepaisant to, kokio dydžio ūkio subjektai būtų juos sudarę, nes karteliai tiesiogiai paveikia vartotojų interesus, pirkėjai priversti už prekes ir paslaugas mokėti daugiau.

Institucija nuolat ragina asmenis, turinčius duomenų apie galimus konkurenciją ribojančius susitarimus ir kitus įtariamus Konkurencijos įstatymo pažeidimus, pateikti informaciją Konkurencijos tarybai el. paštu praneskmums@kt.gov.lt.

Įmonėms, dalyvavusioms sudarant kartelius, gresia baudos iki 10 proc. bendrųjų metinių pajamų, o įmonių vadovams, prisidėjusiems prie tokio susitarimo sudarymo, – draudimas nuo 3 iki 5 metų eiti vadovaujančias pareigas bei bauda iki 14 480 Eur.

Atnaujinta: 2019 03 21