BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

KONKURENCIJOS SĄLYGOS TURI BŪTI VIENODOS IR ALAUS IMPORTUOTOJAMS, IR VIETOS GAMINTOJAMS

2002 02 28

Konkurencijos taryba, šiandien posėdyje įvertinusi atlikto tyrimo rezultatus, priėmė nutarimą įpareigoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą peržiūrėti 2001 m. rugpjūčio 30 d. įsakymu Nr. 361 patvirtintos „Įvežamų alkoholio produktų privalomojo įvertinimo tvarkos“ nurodytą punktą taip, kad jis neprieštarautų Konkurencijos įstatymo reikalavimams.

Tyrimas 2001 m. spalio mėn. buvo pradėtas gavus UAB „Vienas pasaulis“ prašymą. Jame buvo teigiama, kad iki praėjusių metų rugsėjo 1 d. įvežant alų į Lietuvą, pakako užsienio šalies alaus gamintojo laboratorijos išduoto kokybės sertifikato. Nuo rugsėjo 1 d. pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) nustatytą tvarką įvežant alų pardėta reikalauti atlikti papildomus tyrimus Nacionalinėje veterinarijos laboratorijoje. Dėl šios priežasties padidėjo importuotojų kaštai ir sutrumpėjo alaus pardavimo laikas. Kadangi Lietuvos alaus gamintojams užtenka tik įmonės laboratorijos išduotų sertifikatų, pareiškėjų teigimu, ūkio subjektams, veikiantiems alaus rinkoje, patvirtinta nauja privalomojo įvertinimo tvarka sudarė skirtingas konkurencijos sąlygas.

Paruošti ir patvirtinti „Įvežamų alkoholio produktų privalomojo įvertinimo tvarką“ Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą nutarimu buvo įpareigojusi Vyriausybė. Tokios tvarkos parengimą inicijavo Žemės ūkio ministerija, siekdama apsaugoti šalies rinką nuo prastos kokybės alkoholinių gėrimų. Nuostatos dėl privalomo įvežamo alaus tikrinimo atsirado, rengėjų argumentais, ir dėl to, kad jos buvo numatomos rengiamose Alkoholio kontrolės įstatymo pataisose. Tačiau pataisos iki šiol nepriimtos, o Konkurencijos taryba, 2001 m. lapkritį įvertinusi pateiktas derinti pataisas, joms nepritarė kaip tik dėl to, kad gali atsirasti skirtingos konkurencijos sąlygos alaus rinkoje veikiantiems ūkio subjektams.

Tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad alaus, kurį iš Vokietijos, Olandijos, Danijos, Estijos bei Latvijos importuoja UAB „Vienas pasaulis“, gamintojai jo kokybę, kaip ir Lietuvoje, tikrina savo laboratorijose. Šios laboratorijos išduoda kokybę patvirtinančius dokumentus kiekvienai produkcijos siuntai, be to, gamintojų laboratorijų veiklą, kaip ir pas mus, kontroliuoja minėtų valstybių nacionalinės laboratorijos. Dėl šių priežasčių alaus importuotojams sukuriamos skirtingos konkurencijos sąlygos, nes kiekvienai įvežamai produkcijos siuntai jie papildomai turi atlikti privalomus laboratorinius tyrimus Lietuvos nacionalinėje veterinarijos laboratorijoje, o tai padidina importuotojų veiklos kaštus ir kainą. Tuo tarpu Lietuvos alaus gamintojams, parduodantiems alų vidaus rinkoje, pakanka pateikti įmonės (gamintojo) laboratorijos atliktų tyrimų duomenis.

Dėl šių priežasčių Konkurencijos taryba padarė išvadą, kad VMVT patvirtintos „Įvežamų alkoholio produktų privalomojo įvertinimo tvarkos“ 7.1 punktas pažeidžia Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio nuostatas, nes sukuriamos diskriminacinės sąlygos, dėl kurių atsiranda ar gali atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumų atitinkamoje rinkoje konkuruojantiems ūkio subjektams.

Atstovė viešiesiems ryšiams
Atnaujinta: 2016 04 27