Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Privatumo politika Slapukų naudojimo taisyklės

 


KONKURENCIJOS TARYBA ABEJOJA GYVŪNŲ ŽENKLINIMO IR REGISTRAVIMO REIKALAVIMŲ PAGRĮSTUMU

2020 11 04
portrait-dog-white-table-vet-clinic.jpg

Esamas teisinis reguliavimas, kuris tik veterinarijos gydytojams leidžia mikroschemomis ženklinti gyvūnus augintinius ir juos registruoti, galimai riboja kitų potencialių subjektų galimybes teikti tokias paslaugas, o vartotojams – už jas mokėti mažiau. Tokias išvadas padariusi Konkurencijos taryba pasiūlė Žemės ūkio ministerijai bei Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai inicijuoti teisės aktų pakeitimus.

Konkurencijos taryba išnagrinėjo kelių gyvūnų globos organizacijų atsiųstą informaciją dėl Lietuvoje galiojančios gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo Gyvūnų augintinių registre tvarkos, pagal kurią minėtą paslaugą gali teikti tik veterinarijos gydytojai.

Teisinis reikalavimas, jog gyvūnus augintinius mikroschemomis gali ženklinti išskirtinai veterinarijos gydytojai, nustatytas esą siekiant užtikrinti kokybišką paslaugos teikimą, sumažinti riziką dėl gyvūno sužalojimo (implantuojant mikroschemą atliekama intervencija į organizmą, o tam būtina žinoti gyvūno anatomiją, kad jis nebūtų sužalotas) ir dėl paties ženklinančio asmens susižalojimo, jeigu gyvūnas agresyviai reaguotų ir jam reikėtų raminančių priemonių, kurias turi ir gali naudoti tik licencijuoti veterinarijos gydytojai.

Gyvūnų globos organizacijų nuomone, ženklinant gyvūnus švirkšto adata mikroschema yra įvedama po oda, bet ne į organizmo vidų, todėl tokia procedūra yra daug paprastesnė nei vaistų gyvūnui leidimas į raumenį, ką šiuo metu gali atlikti tiek jo savininkas, tiek prieglaudos darbuotojas. Jeigu gyvūnus ženklinti ir registruoti būtų leidžiama ne tik veterinarijos gydytojams, bet ir prieglaudų darbuotojams, šios paslaugos gyventojams būtų labiau prieinamos ir, tikėtina, pigesnės.

Išanalizavusi surinktą informaciją, Konkurencijos taryba abejoja, kad šiuo metu galiojantis reguliavimas, kuriuo ribojamas kitų potencialių paslaugos teikėjų patekimas į rinką, yra pagrįstas. Turimi duomenys rodo, kad gyvūnų augintinių ženklinimo bei registravimo paslaugos kaina svyruoja nuo 18 iki 30 Eur, o gyvūnų globos organizacijos už šią paslaugą, jeigu tik ją galėtų teikti, imtų gerokai mažesnį mokestį.

Jeigu leidus paslaugą teikti platesniam subjektų ratui paslaugos kaina mažėtų, ne tik vartotojai galėtų sutaupyti, bet ir padidėtų suženklintų gyvūnų augintinių skaičius, kuris šiuo metu šalyje tesiekia 10 proc. (šunų ir kačių kategorijoje), o tai pagerintų gyvūnų atsekamumą bei pasiutligės prevenciją.

Konkurencijos taryba pasiūlė Žemės ūkio ministerijai bei Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai inicijuoti teisės aktų pakeitimus bei numatyti teisę teikti minėtą paslaugą ir kitiems subjektams, kurie atitiktų tam tikrus reikalavimus, pavyzdžiui, būtų išklausę mokymus.