BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

KONKURENCIJOS TARYBA ĮVERTINTA KAIP VIENA AKTYVIAUSIŲ INSTITUCIJŲ EUROPOJE

2020 08 24

Pasaulio konkurencijos institucijų veiklą kasmet analizuojantis konkurencijos teisės ir tyrimų centras „Global Competition Review“ šeštus metus iš eilės Konkurencijos tarybą įvertino kaip vieną profesionaliausių pasaulyje ir skyrė jai tris žvaigždutes iš penkių. Tokio pat įvertinimo sulaukė konkurencijos institucijos iš Švedijos, Norvegijos, Nyderlandų, Belgijos.

Tarptautiniai konkurencijos teisės ekspertai akcentavo, kad Konkurencijos taryba toliau išlieka viena aktyviausių ir kompetentingiausių konkurencijos priežiūrą vykdančių institucijų Europoje. Nagrinėdama įmonių pranešimus apie koncentraciją Konkurencijos taryba pasitelkia vis daugiau pažangių ekonominės analizės įrankių, leidžiančių įvertinti galimas neigiamas koncentracijos pasekmes ir užtikrinti, kad įmonėms susijungus nebūtų sukurta ar sustiprinta dominuojanti padėtis, ar itin apribota konkurencija atitinkamose rinkose.

Teigiamo atsiliepimo sulaukė ir 2019 m. Konkurencijos įstatyme įteisintas finansinis atlygis asmenims, pranešantiems apie galimus kartelinius susitarimus, bei skatinantis fizinius asmenis kreiptis į instituciją dėl vienų pavojingiausių konkurencijos teisės pažeidimų. Vertintojų teigimu, kuo daugiau institucija turi įrankių, leidžiančių tirti piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi ir kartelinių susitarimų atvejus, tuo efektyviau apsaugomas sąžiningai veikiantis verslas.

„Global Competition Review“ centro apklausti Lietuvos konkurencijos teisės ekspertai, paprašyti įvertinti Konkurencijos tarybos veiklą, išsakė pastebėjimų dėl koncentracijų priežiūros procedūrų. Jų teigimu, „institucija yra „atsargi“ ir nagrinėdama kai kurias nesudėtingas koncentracijas linkusi prašyti pernelyg daug detalios informacijos“. Be to, turimi riboti finansiniai ir žmogiškieji ištekliai esą trukdo Konkurencijos tarybai imtis sudėtingų tyrimų dėl įmonių piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi.

Vertiname tai, kad Konkurencijos tarybos pastangas užtikrinti sąžiningą konkurenciją šalyje pastebi pasaulio konkurencijos teisės profesionalai. Kartu suprantame Lietuvos verslininkų ir teisininkų lūkesčius, kad mūsų institucijai atliekant tyrimus ar nagrinėjant advokatų atstovaujamų įmonių prašymus vykdyti koncentracijas, teisinės procedūros būtų kuo spartesnės. Vis dėlto detalios informacijos poreikis visų pirma yra susijęs su mūsų institucijos vykdomomis funkcijomis, turimais ištekliais ir siekiu, kad tyrimo ar verslo sandorio nagrinėjimas būtų grįstas išsamia ekspertine analize.

Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad pranešimo apie koncentraciją nagrinėjimo sparta priklauso ir nuo paties pranešimo parengimo, ką dažniausiai atlieka įmonių samdyti advokatai, kokybės. Jeigu įmonės bei jų advokatai ar kiti konsultantai objektyviai įsivertina būsimo sandorio poveikį konkurencijai ir pateikia visą vertinimui būtiną informaciją Konkurencijos tarybai, koncentracijos priežiūros procedūra vyksta ypač sklandžiai.

„Neretai mes gauname pranešimus, kuriuose sandorio šalys poveikį konkurencijai vertina paviršutiniškai ar perdėm optimistiškai. Taip gali atsitikti dėl skubos, siekio išvengti probleminių klausimų ar tiesiog profesionalumo trūkumo. Suprantu, kad tokiais atvejais šalys gali susikurti klaidingus lūkesčius dėl Konkurencijos tarybos vykdomų procedūrų greičio, reikalingos pateikti informacijos apimties ar net mūsų atliekamo vertinimo rezultato. Tokius lūkesčius nuvilsime, nebijodami kritikos. Tik turėdami visą informaciją ir ją išsamiai išanalizavę galime spręsti, ar įmonėms susijungus nebus sukurta ar sustiprinta dominuojanti padėtis, ar itin apribota konkurencija. Tai ypač svarbu šiuo metu, kai viso pasaulio konkurencijos institucijos yra kritikuojamos dėl pernelyg koncentruotų rinkų ir esą per švelnios koncentracijų priežiūros“, – pridūrė Š. Keserauskas.

Jis pabrėžė, kad institucijai labai svarbu užsitikrinti pakankamą finansavimą, kad būtų galima išlaikyti stabilią profesionalų komandą bei aprūpinti ją pažangiais technologiniais įrankiais, kurie leistų konkurencijos apsaugą padaryti dar efektyvesnę. Institucija taip pat yra atvira teisininkų bendruomenės pasiūlymams, kaip galėtų tobulinti procedūras, kad jos būtų kuo efektyvesnės, – šiuos ir kitus aktualius klausimus Konkurencijos tarybos ekspertai aptaria reguliariai vykstančiuose susitikimuose su Advokatų tarybos Konkurencijos teisės komiteto nariais.

Atnaujinta: 2020 08 24