Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

 


KONKURENCIJOS TARYBA NEMATO PAGRINDO PRADĖTI TYRIMĄ DĖL GALIMO BANKŲ KARTELINIO SUSITARIMO

MicrosoftTeams-image (15).png

Reaguodama į viešai skelbiamą informaciją dėl galimo bankų kartelinio susitarimo, Konkurencijos taryba atliko preliminarią surinktų duomenų analizę ir šiuo metu nemato pagrindo pradėti tyrimą dėl galimo Konkurencijos įstatymo pažeidimo.

Šių metų spalio 6 d. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje buvo svarstoma iniciatyva atsisakyti privalomo notarinio hipotekos sandorių tvirtinimo. Nuotolinio posėdžio metu kalbėjusi Lietuvos bankų asociacijos (LBA) vadovė Eivilė Čipkutė, atsakydama į komiteto pirmininko Mykolo Majausko klausimą, ar panaikinus notarinį hipotekos sandorių tvirtinimą nekils neigiamų padarinių vartotojams, pasakė, kad „kalbant apie kainą, galiu paneigti, iš tikrųjų tos kainos nedidės, mes su bankais diskutavome apie tai“.

Kilus viešai diskusijai, ar LBA vadovės pasisakymas, jog bankai esą diskutuoja apie įkainius, negalėtų būti bankų sudaryto kartelinio susitarimo prielaida, Konkurencijos taryba išnagrinėjo viešai prieinamą informaciją ir paprašė LBA pateikti detalesnius paaiškinimus apie asociacijos vadovės minėtą bankų diskusiją bei jos metu aptartus klausimus.

Atlikusi preliminarią surinktos informacijos, LBA pateiktų paaiškinimų analizę, Konkurencijos taryba šiuo metu nemato pakankamo pagrindo įtarti bankų kartelį ir pradėti tyrimą dėl galimo Konkurencijos įstatymo pažeidimo. Viešumoje aptariama bankų diskusija, kaip rodo asociacijos pateikti duomenys, buvo susijusi su įstatymų leidybos iniciatyva, šiame kontekste paminint, kad skaitmeninės paslaugos, atsisakant privalomo sandorio registravimo pas notarą, galėtų sumažinti sandorius sudarančių asmenų kaštus.

Jeigu ateityje paaiškėtų naujų aplinkybių ir faktų, leidžiančių įtarti galimą Konkurencijos įstatymo pažeidimą, Konkurencijos taryba iš naujo svarstytų šį klausimą, įvertinusi naują informaciją.

Konkurencijos taryba nuolat atkreipia verslo dėmesį, kad įvairias įmones vienijančios asociacijos neturi tapti konkurenciją ribojančių susitarimų koordinatorėmis. Institucija primena asociacijoms, kad šių narės neturėtų dalytis individualia strategine informacija (apie kainodarą, gamybos pajėgumus, sąnaudas, ateities planus ir pan.), nes tokie mainai gali būti prilyginami konkurenciją ribojančiam susitarimui, pažeisti konkurencijos teisės normas ir užtraukti atsakomybę – baudą iki 10 proc. metinių pasaulinių pajamų. Vis dėlto, apskritai asociacijos narėms nėra draudžiama tarpusavyje diskutuoti įvairiomis bendro pobūdžio temomis, kurių metu nėra keičiamasi komerciškai jautria informacija.

Konkurencijos taryba taip pat nuolat ragina asmenis, kurie turi informacijos apie galimai sudarytus konkurenciją ribojančius susitarimus, pateikti ją institucijai ir neatskleisti viešai, kadangi toks informacijos atskleidimas gali sutrukdyti išaiškinti galimus pažeidimus. Jeigu suteiktos informacijos pagrindu Konkurencijos taryba atliktų tyrimą ir, nustačiusi įstatymo pažeidimą, skirtų baudą, įrodymus pateikusiam asmeniui gali būti išmokėtas iki 100 tūkst. Eur siekiantis atlygis.