KONKURENCIJOS TARYBA NEPAKEITĖ NUOMONĖS - BENDROVĖS „VILNIAUS ENERGIJA“ VEIKSMAI PAŽEIDĖ KONKURENCIJOS ĮSTATYMĄ
Konkurencijos taryba, įvertinusi papildomo tyrimo, atlikto atsižvelgus į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) priimtą nutartį, išvadas, dar kartą patvirtino, kadUAB „Vilniaus energija“, primesdama nesąžiningas kainas komunikacinių tunelių nuomos rinkose Vilniaus mieste, pažeidė Konkurencijos įstatymo 9 straipsnį ir skyrė bendrovei 178 000 litų baudą.
Dar 2007 m. rugsėjį Konkurencijos taryba pripažino, kad UAB „Vilniaus energija“ sutartyse su komunikacinių tunelių nuomininkais taikė nuomos tarifus, kurie buvo neproporcingi komunikaciniuose tuneliuose esančių komunikacijų skerspjūvio plotams ir užimamoms erdvėms, ir dėl to komunikacinių tunelių nuomos kainos buvo nesąžiningos. Dėl priimto Konkurencijos tarybos nutarimo vyko teisminiai ginčai, kurie baigėsi LVAT 2009 m. kovą priėmus sprendimą. Teismas pažymėjo, kad Konkurencijos taryba neištyrė visų nesąžiningų kainų nustatymui reikšmingų aplinkybių ir nepakankamai motyvavo, kodėl ginčijamos kainos laikytinos nesąžiningomis, todėl šiems trūkumams pašalinti, kiek tai objektyviai įmanoma, būtina atlikti papildomą tyrimą.
Atsižvelgusi į šį teismo sprendimą, papildomo tyrimo metu Konkurencijos taryba išanalizavo komunikacinių tunelių nuomos kainas. Buvo nustatyta, kad UAB „Vilniaus energija“, neproporcingai padalinusi nuomos mokesčius, atskiroms nuomininkų grupėms taikė nesąžiningas kainas, t. y. už vienodą nuomojamą tunelio erdvę vieni nuomininkai mokėjo dešimtimis kartų daugiau nei kiti. Komunikacinius tunelius besinuomojantys ūkio subjektai, mokėdami už komunikacinio tunelio nuomą, mokėjo ne tik už savo užimamas tunelio erdves, bet tuo pačiu apmokėdavo ir UAB „Vilniaus energija“ komunikacijų sąnaudas, kurias turėtų dengti pati UAB „Vilniaus energija“ proporcingai savo užimamų komunikacijų daliai. Tai reiškia, kad UAB „Vilniaus energija“ taikė „išnaudotojiškas“ komunikacinių tunelių nuomos kainas. Tokias nesąžiningas kainas bendrovė galėjo primesti savo nuomininkams tik dėl to, jog pastarieji buvo nuo jos priklausomi ir neturėjo kito pasirinkimo, kadangi UAB „Vilniaus energija“ užėmė monopolinę padėtį atitinkamų paslaugų tiekimo rinkoje.
Atlikto papildomo tyrimo išvados ir dar kartą išklausyti tyrimu suinteresuotų šalių argumentai nepakeitė Konkurencijos tarybos nuomonės dėl Konkurencijos įstatymo pažeidimo kvalifikavimo – Konkurencijos taryba konstatavo, kad UAB „Vilniaus energija“ piktnaudžiavo dominuojančia padėtimi, taikydama nesąžiningas komunikacinių tunelių nuomos kainas atskiroms nuomininkų – šalto vandens vamzdynų, ryšių kabelių ir radijo linijų – grupėms.
UAB „Vilniaus energija“ Konkurencijos tarybos įpareigota per 3 mėnesius nutraukti nurodytą pažeidimą, jeigu jis iki šiol nėra nutrauktas. Atsižvelgusi į tai, jog šiuo atveju Konkurencijos tarybos nustatyto įpareigojimo įvykdymas susijęs su UAB „Vilniaus energija“ sutarčių su kitais ūkio subjektais sąlygų pakeitimu, kurių vienašališkai bendrovė pakeisti negali, įpareigojimą nutraukti neteisėtą veiklą Konkurencijos taryba supranta kai UAB „Vilniaus energija“ pareigą per 3 mėn. pateikti komunikacinių tunelių nuomininkams naujus Praeinamų kolektorių ir techninių koridorių nuomos sutarčių projektus ar dabartinių sutarčių pakeitimus. Juose nustatytos komunikacinių tunelių nuomos kainos bei jų apskaičiavimo tvarka turi neprieštarauti Konkurencijos įstatymo 9 straipsnio reikalavimams.
Atstovė viešiesiems ryšiams