KONKURENCIJOS TARYBA SIŪLO ĮVERTINTI PLANUOJAMOS PRIORITETINĖS MEDIENOS PARDAVIMO TVARKOS POVEIKĮ KONKURENCIJAI
Valstybinių miškų medienos pardavimo tvarkos pakeitimai gali paveikti konkurenciją, todėl siūlomų Miškų įstatymo pataisų rengėjai turi atlikti projekto poveikio konkurencijai vertinimą. Tokios pozicijos laikosi Konkurencijos taryba, kuri jau ne kartą yra teikusi išvadas dėl įvairių teisėkūros projektų, kuriais buvo siekiama numatyti palankesnį reglamentavimą atskiroms medienos pirkėjų grupėms.
Į Konkurencijos tarybą kreipėsi Medienos prekybos asociacija, kurios nuomone, planuojami Miškų įstatymo pakeitimai, susiję su reikalavimu ne mažiau nei 80 proc. didmeninės prekybos aukcionuose parduotos žaliavinės medienos ir (ar) miško kirtimo liekanų iki jų eksporto perdirbti į aukštesnės pridėtinės vertės gaminius Lietuvos Respublikos teritorijoje, sudarytų palankesnes sąlygas tam tikroms įmonėms įsigyti medienos, todėl prašė, kad būtų įvertintas projekto poveikis konkurencijai.
Konkurencijos įstatyme numatyta, kad tais atvejais, kai planuojamas teisinis reguliavimas gali paveikti konkurenciją, tam tikro teisės akto projekto poveikio konkurencijai vertinimą turi atlikti projekto rengėjai.
Atsižvelgusi į tai, Konkurencijos taryba siūlo Miškų įstatymo projekto rengėjams išanalizuoti, ar minėtų nuostatų neigiama įtaka konkurencijai, kuomet būtų suteiktos palankesnės galimybės įsigyti valstybinių miškų medieną jos perdirbėjams, nusvertų galimą teigiamą įtaką kitiems siekiamiems teisėtiems tikslams, ir ar šių tikslų negalima pasiekti priemonėmis, neribojančiomis konkurencijos.
Institucija pažymėjo ne kartą teikusi pastabas dėl įvairių teisėkūros projektų, kuriais buvo siekiama numatyti palankesnį reglamentavimą atskiroms medienos pirkėjų grupėms, tokiu būdu diskriminuojant kitas grupes.
„Konkurencijos taryba ir toliau nuosekliai laikosi pozicijos, jog sąžiningos konkurencijos laisvės principas yra konstitucinė vertybė, kurios saugojimas laiduoja efektyvų ribotų išteklių panaudojimą, optimalų kainos ir kokybės santykį vartotojams, skatina investicijas, taigi užtikrina bendrą tautos, o ne atskirų subjektų ar jų grupių, gerovę. Todėl siekis užtikrinti konkrečių ūkio subjektų interesų tenkinimą parduodant jiems valstybinių miškų medieną savaime lemia kitų medienos pirkėjų diskriminavimą“, – rašoma asociacijai, Seimui, Teisingumo ministerijai ir Aplinkos ministerijai adresuotame rašte.
Institucija taip pat atkreipė dėmesį, kad siūlomas reguliavimas turėtų būti įvertintas ir pagal valstybės pagalbos taisykles, užtikrinant, jog tokia pagalba nebus teikiama arba ji bus teisėta.