BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

KONKURENCIJOS TARYBA VYKDYS INTERNETO PLATFORMŲ PASLAUGŲ PRIEŽIŪRĄ

2024 06 27

Šiandien Seimas priėmė Internetinių tarpininkavimo paslaugų ir interneto paieškos sistemų priežiūros įstatymą, pagal kurį Konkurencijos tarybai nuo 2025 m. sausio 1 d. priskiriamos naujos funkcijos.

Įstatymas priimtas siekiant įgyvendinti 2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2019/1150 dėl verslo klientams teikiamų internetinių tarpininkavimo paslaugų sąžiningumo ir skaidrumo didinimo bei paskirti Konkurencijos tarybą šio reglamento priežiūros institucija.

Interneto platformų paslaugomis besinaudojančioms bendrovėms reglamentas garantuoja skaidrias, aiškias ir geriau suprantamas sąlygas – tai turėtų suteikti postūmį mažoms ir vidutinėms įmonėms aktyviau naudotis internetinių platformų teikiamomis galimybėmis ir skatinti konkurenciją. Nuo 2025 m. sausio 1 d.  verslo klientai, siekdami ginti savo pažeistas teises, galės kreiptis ne tik į teismą, bet ir į Konkurencijos tarybą.

Reglamentas internetinių tarpininkavimo paslaugų teikėjams numato įvairias pareigas, pavyzdžiui, nustatyti suprantamas sutartinių santykių sąlygas, kurios verslo klientams būtų prieinamos dar iki sutarties sudarymo. Sąlygose turi būti aiškiai įvardytos priežastys, dėl kurių gali būti nuspręsta visiškai ar iš dalies sustabdyti, riboti arba nutraukti paslaugų teikimą verslo klientams, o pastarieji turi būti laiku ir tinkamai informuoti apie sąlygų pakeitimus. Be to, verslo klientams turi būti nurodyta tiek duomenų iš internetinių tarpininkavimo paslaugų teikėjų gavimo tvarka, tiek skundų nagrinėjimo tvarka ir kitos sąlygos.

Interneto paieškos sistemų teikėjai, be kita ko, įpareigoti nurodyti pagrindinius parametrus, kurie yra svarbūs nustatant prekių bei paslaugų reitingus, taip pat – aprašyti skirtingas sąlygas, kurias teisinėmis, komercinėmis ar techninėmis priemonėmis jie gali taikyti savo arba jų kontroliuojamos bendrovės interneto svetainės naudotojo siūlomoms prekėms arba paslaugoms, palyginti su konkuruojančių bendrovių interneto svetainių naudotojų siūlomomis prekėmis ar paslaugomis.

Internetinių tarpininkavimo paslaugų ir interneto paieškos sistemų priežiūros įstatyme Konkurencijos tarybai numatytos šios naujos funkcijos:

  • prižiūrėti kaip internetinių tarpininkavimo paslaugų ir interneto paieškos sistemų teikėjai laikosi reglamento reikalavimų;
  • nagrinėti skundus dėl reglamento pažeidimo, atlikti tyrimus savo iniciatyva ir taikyti sankcijas;
  • bendradarbiauti su kitų ES valstybių narių priežiūros institucijomis, teikti joms pagalbą atliekant tarpvalstybinio pobūdžio tyrimus ir keistis informacija, teikti informaciją Europos Komisijai apie atliktus ar atliekamus tyrimus dėl reglamento pažeidimų;
  • konsultuoti verslo atstovus dėl reglamento nuostatų taikymo.

Atlikusi reglamento pažeidimo tyrimą, Konkurencijos taryba galės siūlyti per tam tikrą terminą imtis priemonių, kad būtų išvengta galimų pažeidimų, būtų pašalintos jų priežastys ir sąlygos arba pašalinti pažeidimą, bei skirti nuo 300 iki 15 000 Eur baudą, atsižvelgiant į pažeidimo pobūdį, sunkumą, mastą, trukmę ir atsakomybę lengvinančias ar sunkinančias aplinkybes.

Įstatymas įsigalios jį pasirašius Prezidentui Gitanui Nausėdai.

Atnaujinta: 2024 06 27