KONKURENCIJOS TARYBOS VEIKLOS ATASKAITA PRISTATYTA VYRIAUSYBĖJE
Šiandien Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas pristatė institucijos veiklos 2019 m. rezultatus Vyriausybei ir atsakė į klausimus.
Konkurencijos taryba yra Seimui atskaitinga nepriklausoma institucija, kurios vadovas pagal Konkurencijos įstatymą kasmet teikia veiklos ataskaitą ir ministrų kabinetui, ir parlamentui. Pristatydamas 2019 m. ataskaitą ir svarbiausius veiklos rezultatus, Š. Keserauskas juos susiejo su dabartinėmis aktualijomis ir akcentavo, kad COVID-19 krizės laikotarpiu Konkurencijos taryba dar daugiau dėmesio skirs pagrindinėms institucijos veiklos kryptims: kartelių, piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi tyrimams, įmonių susijungimams bei pačios valstybės veiksmams, jeigu šiais bus siekiama riboti konkurenciją.
Jis atkreipė dėmesį, kad valstybės vaidmuo rinkoje sustiprės ir dėl dabartinės krizės, todėl, įgyvendinant ekonomikos gelbėjimo planą ir imantis būtinų veiksmų, labai svarbu, jog gelbėjimo priemonės nesuteiktų nepagrįstų privilegijų vieniems ūkio subjektams kitų atžvilgiu. Būtent dėl diskriminacijos galėtų būti sukurta ir sustiprinta privilegijuotoje padėtyje atsidūrusių ūkio subjektų rinkos galia, dėl ko labiausiai nukentėtų vartotojai.
Konkurencijos taryba vadovaujasi Konkurencijos įstatymu ir Konstitucija, kuri numato, kad Lietuvos ūkio pagrindas yra privati iniciatyva. Todėl svarbu, kad kai politikai svarsto priimti tokių nuostatų išimtis, jie gautų ir įvertintų mūsų, kaip ekspertinės institucijos, išvadas, kokias pasekmes tokios iniciatyvos gali turėti konkurencijai ir vartotojams.
Šarūnas Keserauskas, Konkurencijos tarybos pirmininkas
Vyriausybės nariai po ataskaitos pristatymo uždavė klausimus, susijusius su tyrimais, vykdomais institucijos iniciatyva, viešųjų sektoriaus veiksmų vertinimu, institucijos apskaičiuojama tikėtina nauda vartotojams ir kt.
Konkurencijos taryba, remdamasi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos metodika, nuo 2011 m. skaičiuoja vidutinę vartotojams sukuriamą tikėtiną naudą. 2017–2019 m. vidutinė metinė tiesioginė tikėtina nauda vartotojams siekė 14 mln. Eur – apskaičiuota, kad 2019 m. Konkurencijos tarybai iš valstybės biudžeto skirtas 1 euras atnešė 6,3 euro naudos. Poveikio vertinimas apima tiesioginę ekonominę naudą vartotojams, o paskirtos baudos neįskaičiuojamos.
Konkurencijos tarybos 2019 m. veiklos ataskaitą galite rasti čia.