KONKURENCIJOS YPATUMAI VIEŠUOSIUOSE PIRKIMUOSE
Partnerių paieškos ir verslo subjektų keitimasis informacija rengiantis dalyvauti viešajame pirkime gali būti susijęs su konkurenciją ribojančių susitarimų rizika. Apie tai kalbėta bendroje Konkurencijos tarybos, Viešųjų pirkimų tarnybos ir advokatų kontoros „Sorainen“ konferencijoje „Konkurencija ir viešieji pirkimai – kartu ar atskirai?“.
Konkurencijos tarybos statistika liudija, kad iš visų 2007–2016 m. nustatytų konkurenciją ribojančių susitarimų 46 proc. buvo karteliai viešuosiuose pirkimuose. Skaičiuojama, kad, jeigu viešuosiuose pirkimuose sudaromi karteliai, prekių ar paslaugų kainos didėja 10–30 proc. – tad dėl tokių pažeidimų permoka perkančiosios organizacijos, kurios vien pernai viešiesiems pirkimams išleido 4,6 mlrd. Eur.
Pranešimą skaičiusi Konkurencijos tarybos narė Jolanta Ivanauskienė akcentavo, kad svarstydamos apie dalyvavimą viešajame pirkime kartu su jungtinės veiklos partneriais, įmonės pirmiausia turėtų įvertinti, ar jos tikrai nėra pajėgios varžytis savarankiškai.
Jeigu įmonės pateikia bendrą pasiūlymą neatlikusios tokio vertinimo, jos rizikuoja pažeisti Konkurencijos įstatymą
J. Ivanauskienė
Vis dėlto, anot jos, ne visi įmonių susitarimai bendrai dalyvauti viešajame pirkime yra draudžiami: „Jungtinė veikla viešuosiuose pirkimuose galima, kai prekių ar paslaugų tiekėjai nėra tiesioginiai konkurentai, kai tiekėjas objektyviai negali pateikti pasiūlymo vienas ir kai tiekėjai yra vienos įmonių grupės nariai“.
Konkurencijos tarybos narė taip pat įspėjo, kad jeigu karteliui tarpininkauja perkančioji organizacija, tiekėjų atsakomybė už jį neišnyksta. Kartelių dalyviams gali būti skiriamos piniginės baudos iki 10 proc. bendrųjų metinių pajamų, taip pat konkurenciją ribojančius susitarimus sudariusių įmonių vadovams gresia netekti pareigų 3–5 metams ir gauti baudą iki 14 500 Eur. Be to, perkančioji organizacija, turėdama duomenų, kad tiekėjai sudarė konkurenciją iškreipiančius susitarimus, galės juos pašalinti iš viešojo pirkimo.
Kad viešieji pirkimai yra ir bus viena prioritetinių sričių, patvirtino Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas. Apžvelgdamas praėjusių metų institucijos veiklą jis pripažino, kad 2016-aisiais Konkurencijos tarybos nustatyti trys karteliai viešuosiuose pirkimuose galimai neatspindi problemų masto.
Apie konkurencijos ypatumus viešuosiuose pirkimuose konferencijoje taip pat diskutavo Viešųjų pirkimų tarnybos, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo, perkančiųjų organizacijų, tiekėjų atstovai, advokatai.
Tai jau trečiasis Konkurencijos tarybos inicijuoto konkurencijos kultūros sklaidos projekto #AtviraiSuKonkurencijosTaryba renginys.