LVAT: ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖ RIBOJO KONKURENCIJĄ
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) atmetė bendrovės „Busturas“ ir Šiaulių miesto savivaldybės apeliacinius skundus ir patvirtino, kad Konkurencijos tarybos sprendimas pripažinti Šiaulių miesto savivaldybę 10 metų privilegijavus savo įmonę „Busturas“ ir taip ribojus konkurenciją bei vartotojų teises keleivių vežimo sektoriuje yra pagrįstas.
Savivaldybė pavedė „Busturui“ teikti keleivių vežimo paslaugas 31 maršrutu Šiaulių mieste neįvertinusi, ar kiti ūkio subjektai norėtų ir galėtų jas teikti. Savivaldybė neorganizavo nei konkurso, nei kitos konkurencingos procedūros ir neužtikrino galimybės kitiems ūkio subjektams konkuruoti.
LVAT, remdamasis Konstitucinio Teismo išaiškinimais, nurodė, kad keleivių vežimo paslaugų teikėjas gali būti parinktas ne konkurso būdu tik tokiu atveju, kai neįmanoma surengti konkurso, kuriame lygiomis sąlygomis dalyvautų tiek savivaldybės įmonės, tiek privatūs ūkio subjektai. Šiaulių miesto savivaldybė neįrodė, kad minėtų paslaugų teikėjo buvo neįmanoma parinkti konkurso būdu.
Galutiniu ir neskundžiamu sprendimu LVAT patvirtino Konkurencijos tarybos išvadą, kad neskelbusi konkurso ar kitos konkurencingos procedūros, Šiaulių miesto savivaldybė objektyviai negalėjo įvertinti, ar kiti ūkio subjektai galėtų teikti keleivių vežimo paslaugas, kurios buvo pavestos „Busturui“ 2010 ir 2013 metais.
Konkurencijos tarybos narė Jūratė Šovienė akcentavo, kad savivaldybės, teikdamos viešąsias paslaugas, turi užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę ir paslaugų teikėjus atrinkti konkurso būdu.
Savivaldybės, privilegijuojančios savo įmones ir išstumiančios iš rinkos privataus verslo atstovus, sulaukia vienareikšmiško teismų vertinimo – tokiais sprendimais pažeidžiamas Konkurencijos įstatymas. Sąžiningos konkurencijos principus gerbiančios savivaldybės rūpinasi savo gyventojais, nes šie gauna naudos iš veiksmingos konkurencijos, kuri užtikrina mažesnes prekių ir paslaugų kainas, didesnį pasirinkimą, skatina inovacijas ir verslo pažangą.
Jūratė Šovienė, Konkurencijos tarybos narė
Ji taip pat priminė, kad savivaldybėms už Konkurencijos įstatymo pažeidimus nuo šių metų pradžios gresia finansinės sankcijos.
Šiaulių miesto savivaldybė privalės vykdyti Konkurencijos tarybos teiktus įpareigojimus – panaikinti konkurenciją ribojančius sprendimus ir organizuoti konkursą keleivių vežimo vietinio (miesto) reguliaraus susisiekimo maršrutams aptarnauti.