BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

MAISTO IR GĖRIMŲ TIEKĖJAI KVIEČIAMI DALYVAUTI EK APKLAUSOJE

Žemės ūkio ir maisto bei gėrimų produktų tiekėjai kviečiami užpildyti Europos Komisijos (EK) parengtą klausimyną dėl nesąžiningos prekybos praktikos.

Europos Parlamentas ir Taryba 2019 m. balandžio mėnesį priėmė direktyvą dėl nesąžiningos prekybos praktikos įmonių tarpusavio santykiuose žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje. Priimtu dokumentu draudžiami dažniausiai pasitaikantys nesąžiningos prekybos praktikos atvejai, pavyzdžiui, vėluoti su tiekėju atsiskaityti už greitai gendančius ir negendančius maisto produktus, vienašališkai keisti sutartis, paskutinę minutę atšaukti užsakymus, versti tiekėją sumokėti už netinkamus produktus ir kt. Direktyva taip pat siekiama suteikti galimybę ūkininkams saugiai ir konfidencialiai pasisakyti, o valdžios institucijoms  –  pradėti tyrimus, nustatyti nesąžiningos prekybos praktiką ir taikyti atitinkamas sankcijas.

Norėdama įvertinti priemonių, kurių valstybės narės ėmėsi pagal šią direktyvą, veiksmingumą, EK kasmet visose ES šalyse atlieka apklausas ir kviečia jose dalyvauti įmones, tiekiančias žemės ūkio, maisto ir gėrimų produktus. Smulkieji tiekėjai taip pat kviečiami pasidalinti savo patirtimi ir nuogąstavimais dėl nesąžiningų veiksmų jų atžvilgiu. Remdamasi apklausos rezultatais, EK tikisi įvertinti esamą padėtį ir tobulinti priemones, galinčias kaip įmanoma labiau užtikrinti numatytų taisyklių laikymąsi.

Šiuo metu vykdomą apklausą, kuri prieinama visomis oficialiomis ES kalbomis, rasite čia. Klausimynui užpildyti reikės apie 15 min. Apklausa vyksta iki 2024 m. kovo mėn. 15 d.

Direktyvos nuostatos Lietuvoje perkeltos į du pagrindinius teisės aktus – Nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymą (NPPDĮ) ir į Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymą (MPĮNVDĮ).

NPPDĮ tikslas – apsaugoti žemės ūkio ir maisto produktų tiekėjus nuo šių produktų pirkėjų, taikančių ar siekiančių taikyti tiekėjų atžvilgiu draudžiamus nesąžiningos prekybos praktikos veiksmus.

MPĮNVDĮ siekiama riboti didelę rinkos galią turinčių mažmeninės prekybos įmonių – „Lidl Lietuva“, „Maxima LT“, „Norfos mažmena“ / „Rivona“, „Iki Lietuva“, „Rimi Lietuva“ – rinkos galios panaudojimą ir užtikrinti jų bei maisto prekių, gėrimų tiekėjų interesų pusiausvyrą.

Konkurencijos taryba prižiūri NPPDĮ reikalavimų, kurie susiję su didžiaisiais prekybos tinklais, laikymąsi bei vykdo visapusę MPĮNVDĮ priežiūrą.

Atnaujinta: 2024 03 04