MAISTO PREKIŲ IR GĖRIMŲ TIEKĖJAI VIS DAR DOMISI PASIKEITUSIU TEISINIU REGULIAVIMU
Ką svarbu žinoti žemės ūkio ir maisto produktų tiekėjui, susidūrusiam su nesąžiningais prekybininkų ar kitų jo produkcijos pirkėjų veiksmais, – apie tai kalbėta Konkurencijos tarybos bei Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros ekspertų rengtuose mokymuose, kuriuose dalyvavo 65 maisto prekių ir gėrimų tiekėjai.
Nors Direktyvos dėl įmonių vienų kitoms taikomos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje nuostatos buvo perkeltos į nacionalinę teisę beveik prieš metus, tiekėjams vis dar kyla klausimų, kaip jie galėtų ginti savo interesus ir kur turėtų kreiptis.
Mokymų metu akcentuota, kad priėmus naują Nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymą (NPPDĮ), šio nuostatos gina žemės ūkio sektoriuje veikiančių tiekėjų, įskaitant žemės ūkio veiklos subjektų (ūkininkų, žemės ūkio bendrovių, kooperatinių bendrovių ir kt.), interesus visoje maisto tiekimo grandinėje, o minėto įstatymo priežiūra priskirta Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūrai.
Direktyvos nuostatos buvo perkeltos ir į Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymą (MPĮNVDĮ), kurio priežiūrą jau daugiau kaip 10 metų vykdo Konkurencijos taryba. Taigi, į Konkurencijos tarybą gali kreiptis tie nesąžiningus prekybininkų veiksmus patiriantys maisto prekių ir (ar) gėrimų tiekėjai, kurie yra įsisteigę bet kurioje ES šalyje, kurių pardavimo pajamos, gautos iš įprastinės ūkinės veiklos, skaičiuojant visų susijusių įmonių pajamas, paskutiniais finansiniais metais neviršija 350 mln. Eur, ir kurie parduoda savo produkciją bent vienam iš 5 didžiųjų prekybos tinklų, valdomų „IKI Lietuva“, „Lidl Lietuva“, „Maxima LT“, „Norfos mažmena“ / „Rivona“, „Rimi Lietuva“.
Konkurencijos tarybos ekspertės Ditė Anilionienė bei Jūratė Mikelaitytė priminė, kaip tiekėjai turėtų skaičiuoti pardavimo pajamas, kad galėtų įsivertinti, ar jų interesai būtų saugomi MPĮNVDĮ, jeigu mažmeninės prekybos bendrovės imtųsi nesąžiningų veiksmų. Taip pat paaiškinta, kaip reikėtų skaičiuoti visų susijusių ūkio subjektų pajamas, pasidalinta įvairiomis praktinėmis situacijomis bei pavyzdžiais.
Be to, mokymų dalyviams pristatyta, kad Konkurencijos taryba turi teisę pradėti pažeidimo tyrimą savo iniciatyva pagal informatorių ar anonimiškai pateiktą informaciją, atlikti patikrinimus įmonių patalpose, o mažmeninės prekybos bendrovei, taikiusiai draudžiamus veiksmus, gali būti skiriama bauda iki 0,7 proc. jos paėjusių finansinių metų pardavimo pajamų.
Tiekėjai, kuriems kyla klausimų dėl MPĮNVDĮ nuostatų, gali kreiptis į Konkurencijos tarybą el. paštu mazmenine.prekyba@kt.gov.lt arba tel. +370 646 39103, +370 676 13374.