Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

 


MAŽMENINĖS PREKYBOS STEBĖSENA: TIEKĖJAI VIS DRĄSIAU GINA SAVO TEISES, PREKYBOS TINKLAI BANDO BŪTI LANKSTESNI

2016 02 26
mažmeninė.jpg

Konkurencijos taryba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymu (toliau – Įstatymas, MPĮNVDĮ) parengė kasmetinę Įstatymo stebėsenos pažymą. 2010 m. priimtas MPĮNVDĮ yra taikomas įmonėms, turinčioms didelę rinkos galią mažmeninėje prekyboje Lietuvos Respublikoje. Stebėsenos laikotarpiu (2015 m.) Lietuvoje mažmeninės prekybos įmonių, turinčių didelę rinkos galią, kriterijus atitiko keturios mažmeninės prekybos įmonės: UAB MAXIMA LT, UAB „PALINK“, UAB „RIMI LIETUVA“ bei UAB „NORFOS MAŽMENA“.

Analizuodami prekybos tinklus valdančių įmonių ir tiekėjų santykius, Konkurencijos tarybos ekspertai 2015 m. apklausė 112 tiekėjų ir 4 mažmeninės prekybos įmones. Konkurencijos tarybai atsakymus pateikė 80 tiekėjų ir visos pagrindinės mažmeninės prekybos įmonės.

Kas šešta atsakiusioji įmonė nurodė teigiamus pokyčius, susijusius su tinkamu įstatymo įgyvendinimu. Dalis jų atkreipė dėmesį į tai, kad sutarčių su prekybos centrais nuostatos tapo skaidresnės, o tiekėjų bei prekybininkų įsipareigojimai – aiškesni, taip pat mažėja papildomos neplanuotos tiekėjų išlaidos. Tiekėjai taip pat nurodo, kad aktyvi Konkurencijos tarybos veikla ir vykdomi tyrimai suteikė jiems daugiau žinių ir drąsos ginti savo interesus derybose.

Tiesa, net 40 proc. tiekėjų nurodė, kad mažmeninės prekybos įmonės taiko neadekvačias baudas bei skaičiuoja didelius delspinigius ir netesybas. Vienas iš tiekėjų nurodė, kad mažmeninės prekybos įmonės baudas naudoja kaip spaudimo priemonę, darydamos poveikį priverstiniam sutarties sąlygų pakeitimui. Tiekėjų taip pat netenkina prekių tiekimo ir pernelyg ilgi atsiskaitymo už prekes terminai.

Per šešerius stebėsenos metus Konkurencijos taryba negavo nei vieno tiekėjo skundo. Vis tik reaguodama į tiekėjų kasmet išsakomas pastabas, Konkurencijos taryba savo iniciatyva atliko 5 tyrimus, kurių metu nustatyti pažeidimai paskatino mažmenines prekybos įmones lanksčiau bendradarbiauti su tiekėjais, o tiekėjus padrąsino aktyviau ginti savo derybines pozicijas.

Šarūnas Keserauskas, Konkurencijos tarybos pirmininkas

Konkurencijos taryba, apibendrinusi pirmųjų ketverių metų apklausų duomenis, 2014 m. pasiūlė priimti Įstatymo pataisas, kurios įsigalios 2016 m. gegužės 1 d.:

  • maisto prekių ir gėrimų tiekėjai įgyja teisę pateikti Konkurencijos tarybai skundą dėl nesąžiningų didžiųjų prekybos tinklų veiksmų ir prašyti neatskleisti besikreipusiojo tapatybės;
  • bus draudžiama sieti prekių kainas ir tiekimo sąlygas su tiekėjo taikomomis prekių kainomis ir tiekimo sąlygomis tretiesiems asmenims;
  • Įstatymo stebėsenos pažyma bus teikiama, kas dvejus metus, o tai sumažins administracinę naštą ir tiekėjams, ir mažmeninės prekybos įmonėms.

Tikimės, kad įstatymo pataisos užtikrins geresnę tiekėjų ir didelę rinkos galią turinčių mažmeninės prekybos įmonių interesų pusiausvyrą ir skatins veiksmingą konkurenciją.

Šarūnas Keserauskas, Konkurencijos tarybos pirmininkas