BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

MOKYMAI PERKANČIOSIOMS ORGANIZACIJOMS: NUO EFEKTYVAUS PROCESO ORGANIZAVIMO IKI GALIMO PAŽEIDIMO ATPAŽINIMO

2022 10 19

Kaip Lietuvoje vykdomi viešieji pirkimai atrodo Europos Sąjungos kontekste ir kaip perkančiosios organizacijos gali prisidėti užtikrinant konkurenciją viešuosiuose pirkimuose, itin išsamiai kalbėta šiandien vykusiuose Konkurencijos tarybos ir Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) ekspertų vestuose mokymuose „Konkurencija ir viešieji pirkimai. Praktiniai patarimai perkančiosioms organizacijoms“.  

Renginį pradėjusi Konkurencijos tarybos vyriausioji patarėja Jolanta Ivanauskienė akcentavo, kad sąžininga konkurencija viešuosiuose pirkimuose yra viena esminių priemonių, galinčių užtikrinti efektyvų valstybės išteklių panaudojimą. Todėl svarbu, kad tiekėjų konkurencija viešuosiuose pirkimuose vyktų realiai ir pirkimo procedūra nebūtų tik formalus dokumentų parengimas. Konkurenciją, anot J. Ivanauskienės, gali apriboti tiek tiekėjams nustatyti netinkami reikalavimai, tiek ir pačių tiekėjų karteliniai susitarimai. Perkančiųjų organizacijų veiksmai siekiant užkirsti kelią tokioms situacijoms gali reikšmingai prisidėti prie norimo rezultato – visuomenei reikalingų geros kokybės prekių ir paslaugų įsigijimo už priimtiną kainą.

Svarbius konkurencijos aspektus savo pranešime palietė ir Laura Kuoraitė, VPT Metodinės pagalbos skyriaus vyresnioji patarėja. Ji apžvelgė, kaip Lietuvoje vykdomi pirkimai atrodo Europos Sąjungos kontekste, paaiškino, kodėl bendravimas su rinka perkančiosioms organizacijoms yra viena iš priemonių stiprinti konkurenciją ir kokią įtaką jai turi smulkiosioms ir vidutinėms įmonėms suteikiamos galimybės. VPT atstovė taip pat pabrėžė naujo požiūrio į techninę specifikaciją svarbą ir detalizavo, kodėl perkančiosios organizacijos, nustatydamos kvalifikacijos reikalavimus, turėtų vadovautis principu „mažiau yra daugiau“.

Kaip atpažinti kartelius viešuosiuose pirkimuose ir ką perkančiosioms organizacijoms daryti, kilus įtarimui apie galimą Konkurencijos įstatymo pažeidimą, mokymų dalyviams pristatė Konkurencijos tarybos Draudžiamų susitarimų tyrimo grupės patarėjas Paulius Bartkus. Pirmoje pranešimo dalyje buvo detaliau apžvelgta, kokie tiekėjų veiksmai gali pažeisti konkurenciją ir kokios sąlygos gali būti palankios karteliams, taip pat pateikti pavyzdžiai, kokios pirkimų aplinkybės galėtų kelti įtarimą perkančiosioms organizacijoms. Vėliau mokymų dalyviai sužinojo, kokių veiksmų gali imtis Konkurencijos taryba, gavusi informaciją apie galimą kartelį, kokios yra perkančiųjų organizacijų teisės ir pareigos.

Mokymus užbaigė Konkurencijos tarybos Draudžiamų susitarimų tyrimo grupės vyresniosios patarėjos Eglės Malonytės ir „Lietuvos geležinkelių“ pirkimų vadovės Vaidos Genytės diskusija. V. Genytė pristatė jos atstovaujamoje įmonėje įdiegtą sistemą, padedančią užtikrinti sąžiningą konkurenciją viešuosiuose pirkimuose. Vis dėlto, anot jos, svarbesnis už bet kokias sistemas ir taisykles yra pirkimus vykdančių specialistų požiūris į savo darbą. Pati V. Genytė skatina kolegas pirkti prekes ar paslaugas organizacijai kaip sau ir kaskart, organizuojant viešąjį pirkimą, savęs klausti, ar aš pats už tai mokėčiau pinigus?

Lauros Kuoraitės pranešimo „Pasirengimas pirkimui ir konkurencija: esminiai aspektai" skaidres galima rasti čia (1.1 MB ).

Konkurencijos tarybos atmintinę, kaip atpažinti nesąžiningus tiekėjų veiksmus, galima rasti čia (47.3 KB ).

Atnaujinta: 2022 10 20