BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

 


NUTRAUKTAS TYRIMAS DĖL GALIMŲ KONKURENCIJOS ĮSTATYMO PAŽEIDIMŲ ALAUS RINKOJE

2001 06 28

Konkurencijos taryba, nenustačiusi Konkurencijos įstatymo pažeidimo. šiandien posėdyje nutarė nutraukti vykdytą tyrimą dėl AB „Švyturys“ ir UAB „Jungtinis alaus centras“ veiksmų atitikimo Konkurencijos įstatymo nuostatas.

Tyrimas šiemet buvo pradėtas AB „Ragutis“ prašymu. Ši bendrovė Tarybai pateiktame prašyme teigė, kad stambiausios krašto alaus daryklos daro spaudimą parduotuvių, barų savininkams ir reikalauja, kad jie neprekiautų AB „Ragutis“ produkcija. Bendrovė nurodė, kad priešingu atveju didžiosios daryklos grasina nutraukti savo alaus tiekimą, nuolaidas už apyvartos didinimą ir mokestį už reklamą. AB „Ragutis“ nuomone, tokiais veiksmais stambiausi alaus gamintojai ir tiekėjai -AB „Švyturys“ ir UAB „Jungtinis alaus centras“ sustiprintų savo padėtį rinkoje. Jeigu „Ragutis“ būtų iš jos išstumtas, nukentėtų ne tik ši bendrovė, bet ir vartotojai, nes sumažėtų produkcijos pasirinkimas. AB „Ragutis“ Konkurencijos tarybos prašė ištirti, ar tokiais veiksmais stambiosios alaus daryklos nepažeidžia Konkurencijos įstatymo nuostatų.

Taryba posėdyje konstatavo, kad atlikto tyrimo metu sukaupti faktai nepatvirtino AB „Ragutis“ prašyme nurodytų teiginių. Tyrimo metu buvo vertinami rinkos dalyvių veiksmai, analizuojamos jų užimamos rinkos dalys, apyvartos pokyčiai, pardavimų dinamika, taip pat atlikta daug patikrinimų ir apklausų. Analizė parodė, kad tarp alaus gamintojų vyksta intensyvi konkurencija dėl pagamintos produkcijos pardavimo tiek mažmeninių tinklų parduotuvėse, tiek ir viešojo maitinimo įmonėse. Dėl šių priežasčių įmonių apyvarta nuolatos kinta, todėl keičiasi ir padėtis rinkoje. AB „Ragutis“ savo padėtį joje pastaruoju metu kaip tik sustiprino, o tai būtų sunkiai įmanoma, jei didžiosios alaus daryklos būtų piktnaudžiavusios savo užimama padėtimi rinkoje ir iš jos bandžiusios išstumti „Ragutį“. Sukaupti duomenys rodo, kad AB „Švytyrys“ pardavimai pastaruoju metu augo daugiausiai ( 2000 m. padidėjo 43 proc. lyginant su 1999 m.), AB ‘Vilniaus Tauras’“ ir AB „Ragutis“ - po 25 proc., tačiau AB „Utenos alus“ - vos 2 proc.. o AB „Kalnapilis“ netgi šiek tiek sumažėjo. Panašios tendencijos stebimos ir vertinant užimamų rinkos dalių pokyčius. AB „Ragutis“ padėtis rinkoje nepablogėjo.

Tyrimo metu taip pat buvo įvertinta, ar sudaromos su alaus tiekėjais sutartys atitinka Konkurencijos įstatymo reikalavimus, patikrintos stambiausių mažmeninių tinklų parduotuvės norint įsitikinti, kaip prekiaujama AB „Ragutis“ produkcija , taip pat aiškintasi, ar šiai daryklai nekeliami kokie nors reikalavimai, galintys prieštarauti Konkurencijos įstatymo nuostatoms. Tiesioginių įrodymų, kad stambiausių alaus daryklų veiksmai galėjo riboti konkurenciją, nebuvo rasta, tokių įrodymų negalėjo pateikti ir AB „Ragutis“. Tuo metu, kai „Ragučio“ teigimu buvo atliekami jo konkurenciją ribojantys veiksmai, ši bendrovė padidino savo apyvartą ir rinkos dalį.

Konkurencijos taryba pažymi, kad atlikto tyrimo metu išryškėjo stambių prekybos tinklų daromas spaudimas alaus gamintojams, siekiant sau kuo palankesnių sąlygų ir didesnių nuolaidų, kurias įvykdyti mažesni alaus gamintojai neturi ekonominių galimybių, todėl jiems atsiranda prielaidos kaltinti konkurentus Konkurencijos įstatymo pažeidimais. Nerimą kelia ir tai, kad dėl prekybos tinklų spaudimo, reikalaujant didesnių nuolaidų sau iš alaus gamintojų, mažesnieji gamintojai gali prarasti galimybę pardavinėti savo produkciją didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse. Dėl šių tendencijų ir toliau bus stebima situacija rinkoje bei vykdant Konkurencijos tarybos šių metų balandžio 19 d. nutarimą analizuojamos 2001 metais sudaromos produkcijos tiekimo sutartys bei nuolaidų taikymo sistema tam, kad būtų išvengta galimų Konkurencijos įstatymo pažeidimų.

Atstovė viešiesiems ryšiams
Atnaujinta: 2016 06 17