BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

PAŽEIDIMŲ MAŽMENINĖS PREKYBOS SEKTORIUJE PREVENCIJAI – KONKURENCIJOS TARYBOS GAIRĖS

Konkurencijos taryba parengė Didelę rinkos galią turinčių mažmeninių prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų vertinimo gaires, kuriose apžvelgė Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatyme (MPĮNVDĮ) numatytus draudžiamus prekybos įmonių veiksmus tiekėjų atžvilgiu, jų vertinimo kriterijus, taip pat pateikė pavyzdžius, kurie galėtų padėti tiek mažmeninės prekybos įmonėms (MPĮ), tiek maisto prekių bei gėrimų tiekėjams įsivertinti, ar MPĮ atliekami veiksmai nepažeidžia minėto įstatymo.

Gairėse nurodoma, kokiems ūkio subjektams taikomi MPĮNVDĮ reikalavimai, apžvelgiami bei praktiniais pavyzdžiais iliustruojami įstatyme numatyti draudžiami veiksmai ir informuojama apie pažeidėjams taikomą atsakomybę. Siekiant įvertinti, ar MPĮ veiksmai galėtų pažeisti minėtą įstatymą, turi būti nustatyta šių aplinkybių visuma: ar veiksmus atlieka MPĮ, ar jie atliekami maisto prekių ir gėrimų tiekėjų, kurių bendrosios pajamos paskutiniais finansiniais metais yra ne didesnės kaip 40 mln. Eur, atžvilgiu bei ar atliekami įstatyme nurodyti nesąžiningi veiksmai.

Gairės parengtos atsižvelgiant į MPĮNVDĮ nuostatas, įsiteisėjusius teismų sprendimus ir Konkurencijos tarybos darbo praktiką. Tikimasi, kad šis dokumentas padės tiekėjams labiau įsigilinti į teisės akto nuostatas ir identifikuoti, ar MPĮ atliekami veiksmai galimai nepažeidžia tiekėjų interesų, dėl ko jie galėtų kreiptis į Konkurencijos tarybą.

Priminsime, kad MPĮNVDĮ penkis didžiuosius prekybos tinklus – „Maxima“, „Rimi“, „Iki“, „Norfa“ ir „Lidl“ – valdančioms MPĮ draudžia reikalauti, kad tiekėjai mokėtų už sutikimą pradėti prekiauti jų prekėmis, t. y. vadinamųjų „įėjimo“ mokesčių, kad pirktų prekes ar paslaugas iš nurodomų trečiųjų asmenų, bei kad kompensuotų prekybininkų negautą pelną ar atlygintų vykdomo pardavimo skatinimo išlaidas ir kt. Taip pat MPĮ draudžiama reikalauti tiekėjų suteikti komercines nuolaidas ar bet kokį kitą atlyginimą, jeigu dėl to iš anksto nebuvo susitarta raštu ir taikyti neigiamo poveikio priemones tiekėjams, kurie kreipėsi į Konkurencijos tarybą ar teismą dėl nesąžiningų prekybininkų veiksmų. Už MPĮNVDĮ pažeidimus įmonėms gali būti skirta iki 120 tūkst. Eur bauda.

Konkurencijos taryba ragina maisto prekių ar gėrimų tiekėjus dėl didžiųjų prekybos įmonių galimų nesąžiningų veiksmų kreiptis el. p. mazmenine.prekyba@kt.gov.lt arba tel. (+370 5) 262 4788. Konfidencialumas garantuojamas.

Atnaujinta: 2020 02 25