BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

PERKANČIOSIOMS ORGANIZACIJOMS PRIMINTA APIE GALIMYBĘ ŠALINTI TIEKĖJUS IŠ VIEŠŲJŲ PIRKIMŲ

Užtikrinti efektyvią ir sąžiningą konkurenciją viešuosiuose pirkimuose yra ne tik perkančiosios organizacijos teisė, bet ir pareiga. Perkančioji organizacija privalo veikti aktyviai ir, kilus įtarimų dėl pirkime neleistinai ribojamos konkurencijos, išsiaiškinti reikšmingas aplinkybes ir imtis atitinkamų veiksmų nesąžiningų tiekėjų atžvilgiu.

Gruodžio 10 d. vykusiame Konkurencijos tarybos seminare 30 perkančiųjų organizacijų atstovų priminta, kaip atpažinti konkurenciją iškreipiančius susitarimus, kokios situacijos gali kelti įtarimų dėl komercinių pasiūlymų derinimo ir kaip elgtis tokiais atvejais.

Viešuosiuose pirkimuose dalyvaujantys tiekėjai privalo veikti savarankiškai. Perkančiųjų organizacijų pastebėtas neįprastas tiekėjų elgesys, pavyzdžiui, panašūs teiginiai, paslaugų sutartys, vienodi įkainiai ar besikartojančios klaidos, gali išduoti, jog tiekėjai sudarė susitarimą, kuriuo siekiama iškreipti konkurenciją viešajame pirkime. Tokie susitarimai tiekėjams leidžia pasiūlyti aukštesnes kainas arba pabloginti prekių ar paslaugų kokybę. Dėl to nukenčia perkančiosios organizacijos, vartotojai ir sąžiningi tiekėjai.

Konkurencijos tarybos Draudžiamų susitarimų tyrimo grupės ekspertės Irma Urmonaite, Eglė Malonytė ir Lorena Nomeikaitė seminaro dalyviams aiškino, kad nepriklausomai nuo to, ar tiekėjų susitarimo faktas buvo nustatytas Konkurencijos tarybos ar teismo sprendimu ir ar tokia sąlyga buvo numatyta pirkimo dokumentuose, perkančioji organizacija, turėdama pagrįstų įtarimų apie tiekėjų galimai sudarytus konkurenciją ribojančius susitarimus, turi teisę pašalinti tokius tiekėjus iš pirkimo Viešųjų pirkimų įstatymo 46 straipsnio pagrindu. Minėtos nuostatos pagrindu galima iš pirkimo pašalinti ir tai pačiai įmonių grupei priklausančias bendroves (pavyzdžiui, pagrindinę ir antrinę įmones), jeigu galima pagrįstai įtarti, kad jų pasiūlymai yra pateikti nesavarankiškai.

Konkurenciją ribojančius susitarimus draudžia Konkurencijos įstatymo 5 straipsnis. Už šio įstatymo pažeidimus tiekėjams gali būti skiriamos baudos iki 10 proc. metinių pajamų. Už kartelį nubaustoms įmonėms taip pat gali būti apribota teisė iki 3 metų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, o jų vadovams – taikoma asmeninė atsakomybė.

Perkančiosios organizacijos, operatyviai reaguodamos į konkurenciją iškreipiantį tiekėjų elgesį, tokiu būdu gali užtikrinti vykdomų pirkimų efektyvumą ir tai, kad jų vykdomuose pirkimuose dalyvautų ir varžytųsi tik savo veikloje sąžininga konkurencija besivadovaujantys tiekėjai.

Pastebėjusios įtartiną tiekėjų elgesį viešuosiuose pirkimuose, perkančiosios organizacijos raginamos kreiptis į Konkurencijos tarybą el. p. praneskmums@kt.gov.lt arba tel. +370 5 260 8879.

Atnaujinta: 2019 12 10