ŠALČININKŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ PRIPAŽINTA PAŽEIDUSI KONKURENCIJOS ĮSTATYMO 4 STRAIPSNĮ
Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba priėmė nutarimą, jog Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos priimtas sprendimas, kuriuo komunalinių atliekų tvarkymo sistemos įdiegimas buvo pavestas UAB „Tvarkyba“ bei UAB „Eišiškių komunalinis ūkis“ pažeidžia Konkurencijos įstatymo 4 straipsnį.
Konkurencijos tarybos vertinimu, Savivaldybės administracija sudarė sutartis su minėtomis bendrovėmis teikti viešąsias paslaugas neskelbiant konkurso ar kitos atrankos procedūros. Tokiu būdu Savivaldybė nustatė išimtines teises UAB „Tvarkyba“ bei UAB „Eišiškių komunalinis ūkis“ , o kitas atliekų eksploatavimo rinkoje veikiančias įmones diskriminavo. Tyrėjų vertinimu kitoms bendrovėms buvo atimtos galimybės patekti į atitinkamą rinką tiek minėtos sutarties sudarymo metu, tiek ateityje.
Konkurencijos taryba įpareigojo Šalčininkų rajono savivaldybę ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo Konkurencijos tarybos nutarimo paskelbimo Konkurencijos tarybos interneto svetainėje panaikinti konkurenciją ribojančius sprendimus.
2013 m. net 7 Konkurencijos tarybos tyrimai dėl konkurenciją ribojančių viešojo administravimo subjektų veiksmų buvo susiję su konkurencijos teisės pažeidimais komunalinių atliekų tvarkymo sektoriuje.
Konkurencijos tarybos ekspertai yra parengę Sprendimų poveikio konkurencijai vertinimo gaires (toliau – Gairės), kurios išsamiai paaiškina viešojo administravimo subjektams, kaip rengti teisės aktus, kad šie neiškraipytų konkurencijos ir užtikrintų vienodas rinkos dalyvių veikimo sąlygas įvairiose ekonomikos srityse. Konkurencijos tarybos ekspertai kartu su Gairėmis parengė ir trumpą 15 punktų klausimyną (213.1 KB ), kuris padės greitai įvertinti galimą sprendimo poveikį konkurencijai.
Konkurencijos tarybos nutarimas dėl Šalčininkų rajono savivaldybės veiksmų skelbiamas institucijos svetainės skiltyje Naujausi nutarimai.
Pastabos
(1) Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio 1 dalis nustato, kad viešojo administravimo subjektai, įgyvendindami pavestus uždavinius, susijusius su ūkinės veiklos reguliavimu Lietuvos Respublikoje, privalo užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę.
(2) Šio straipsnio 2 dalis draudžia administravimo subjektams priimti teisės aktus arba kitus sprendimus, kurie teikia privilegijas arba diskriminuoja atskirus ūkio subjektus ar jų grupes ir dėl kurių atsiranda ar gali atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumų atitinkamoje rinkoje konkuruojantiems ūkio subjektams, išskyrus atvejus, kai skirtingų konkurencijos sąlygų neįmanoma išvengti vykdant Lietuvos Respublikos įstatymų reikalavimus.
Atstovė viešiesiems ryšiams