BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

SĄŽININGA KONKURENCIJA ATVERIA DAUGIAU GALIMYBIŲ

ES konkurencijos institucijoms svarbu ne tik tapti veiksmingesnėmis, bet ir aiškinti, kokią įtaką konkurencijos sargai gali turėti tiek šalių ekonomikai, tiek kiekvieno piliečio gyvenime bei stiprinti pasitikėjimą platesnės visuomenės akyse. Apie tai diskutuota spalio 9–10 d. Vilniuje vykusioje 14-oje Baltijos šalių konkurencijos konferencijoje, kur dalyvavo ir Europos Komisijos (EK) narė, atsakinga už konkurencijos politiką, Margrethe Vestager.

Konferencijoje pranešimą skaičiusi komisarė M. Vestager akcentavo, kad tik tos rinkos, kur veikia konkurencija, leidžia šalies ekonomikai augti, verslui – kurti naujus produktus, o vartotojams – turėti didesnį pasirinkimą.

Konkurencijos priežiūros institucijos  gali prisidėti prie ekonomikos plėtros, užkirsdamos kelią neleistiniems rinkos žaidėjų veiksmams.

Margrethe Vestager, Europos Komisijos narė

M. Vestager įspėjo, kad verslas, naudodamasis rinkos galia, turi prisiimti atsakomybę ir veikti taip, kad nei konkurentai, nei vartotojai nenukentėtų: „Deja, Europos Komisijos bylos, pradėtos tokių įmonių kaip „Google“ ar „Lietuvos geležinkeliai“ atžvilgiu, parodė, kad kartais viskas gali pakrypti vartotojams nepalankia linkme“.

Anot komisarės, EK visuomet yra pasiruošusi dialogui tiek su rinkoje veikiančiais ūkio subjektais, tiek su konkurencijos priežiūros institucijomis, be kurių nebūtų galima užtikrinti veiksmingos konkurencijos priežiūros įgyvendinimo ir kurios tik turėdamos joms suteiktus įgaliojimus gali atlikti savo misiją ir saugoti vartotojus nuo nesąžiningo konkurencijos taisyklių laužymo.

Apie būtinybę dirbti ranka rankon, drauge spręsti iškylančias problemas kalbėjo ir svečias iš Jungtinių Valstijų – pasaulinės konkurencijos teisės ir politikos profesorius Billas Kovacicius. Jo teigimu, jeigu institucijos veiks atskirai, joms pavieniui bus daug sunkiau dirbti efektyviai ir veiksmingai vykdyti konkurencijos teisės priežiūrą.

Iššūkis – stiprinti pasitikėjimą

Konferencijos dalyviai itin daug dėmesio skyrė ES direktyvos projektui ECN+ – iniciatyvai stiprinti šalių narių konkurencijos institucijas. Diskusijoje dalyvavęs ES Bendrojo teismo teisėjas Ianas Forresteris akcentavo, kad užtikrinant tinkamą konkurencijos teisės veikimą, svarbios itin aiškios procedūros, kadangi jomis vadovaudamosi konkurencijos priežiūros institucijos gali priimti tinkamus ir teisingus sprendimus ir dėl to būti laikomos patikimomis. Tačiau, anot teisėjo, ne mažiau svarbios ir baudos, padedančios užtikrinti konkurencijos teisės taisyklių laikymąsi ir atgrasančios nuo noro pažeisti konkurencijos teisės taisykles. 

Apie baudas, kaip atgrasymo priemonę, kalbėjo ir kitas diskusijos dalyvis Krisas Dekeyseris, EK Konkurencijos generalinio direktorato direktorius. Jo nuomone, institucijos privalo turėti reikiamus įgaliojimus, kurie padėtų lengviau nustatyti galimus konkurencijos ribojimo atvejus, už juos bausti, priversti įmones sumokėti baudas ir atgrasyti nuo neleistinų veiksmų ateityje.

„Tai iššūkiai, su kuriais susiduria konkurencijos priežiūros institucijos ir kuriuos turėtų išspręsti ECN+ direktyva. Ji užtikrins, kad vartotojai galėtų naudotis visomis sąžiningos konkurencijos teikiamomis galimybėmis“, – sakė Konkurencijos generalinio direktorato vadovas.

ECN+ iniciatyva turėtų prisidėti prie didesnio pasitikėjimo konkurencijos institucijomis kūrimo – tokius lūkesčius išsakė Konkurencijos tarybos vadovas Šarūnas Keserauskas.

„Jeigu reikėtų vienu žodžiu įvardyti iššūkius, apie kuriuos šiandien kalbame, tai būtų pasitikėjimas. Turime siekti, kad mumis pasitikėtų ne tik kolegos iš kitų institucijų, teismų, bet ir visuomenė. Turime siekti būti ta institucija, kuri yra matoma kaip naudinga ir reikalinga. Kartu su pasitikėjimu įgyjame ir pareigą būti atskaitingi už tai, ką darome ir kokią naudą mūsų veikla kuria visuomenei“, – kalbėjo Š. Keserauskas.

ECN+ iniciatyva siekiama ir stiprinti konkurencijos institucijų nepriklausomumą. Tik veikdami nepriklausomai, anot Utrechto universiteto profesorės Annetje Ottow, konkurencijos sargai gali priimti teisingus ir objektyvius sprendimus. Kad verslas nori stiprios, gerai veikiančios ir nepriklausomos konkurencijos institucijos, kuri būtų atvira, įsiklausanti ir pasiruošusi dialogui, pripažino Belgijos advokatų kontoros „White & Case LLP“ partneris Assimakis Komninos.

Atnaujinta: 2018 01 04