BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

SEIME PRISTATYTI SVARBIAUSI KONKURENCIJOS TARYBOS VEIKLOS 2023 M. REZULTATAI BEI VARTOTOJAMS SUKURTA NAUDA 

2024 05 29

Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė, šiandien Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje pristatydama 2023 m. veiklos ataskaitą, pabrėžė, jog institucija siekia kuo efektyviau panaudoti jos veiklai skiriamas lėšas, kad sukurtų kuo didesnę naudą vartotojams, apžvelgė pagrindinius praėjusių metų veiklos rezultatus bei atsakė į klausimus.

Atlikus 2021–2023 m. veiklos vertinimą, paaiškėjo, kad vidutinė metinė tiesioginė tikėtina nauda vartotojams šiuo laikotarpiu sudarė 16,7 mln. Eur, t.y. vienas euras, skirtas institucijos veiklai iš šalies biudžeto, atnešė beveik šešis eurus tikėtinos naudos vartotojams, taip viršijant Konkurencijos tarybos prisiimtą ne mažesnio nei 5:1 naudos ir biudžeto santykio įsipareigojimą. 

Nauda vartotojams skaičiuojama nuo 2011 m. atsižvelgus į žalą, kuri būtų buvusi padaryta, jei Konkurencijos taryba nebūtų nutraukusi antikonkurencinių veiksmų arba nebūtų užkirtusi kelio konkurencijos suvaržymams – jei nebūtų išaiškintas kartelis arba nebūtų uždrausta probleminė koncentracija, vartotojai būtų mokėję didesnes kainas už prekes ar paslaugas. J. Ivanauskienė priminė 2021 m. teismų sprendimais apgintą institucijos sprendimą, kuriuo buvo išaiškintas vairavimo mokyklų sudarytas kartelinis susitarimas dėl teikiamų paslaugų kainų. Tyrimo rezultatai matomi ir šiandien, nes už vairavimo kursus didesnę kainą sumokėję vartotojai atgauna permokėtas sumas.

Siekiant užtikrinti kuo efektyvesnę Lietuvos vartotojų interesų apsaugą, konkurenciją ribojančių susitarimų tyrimai ir toliau išlieka itin svarbia institucijos veiklos sritimi. Praėjusiais metais Konkurencijos taryba nustatė, jog kosmetikos priemonių gamintoja ir jos produkcijos platintojai susitarė dėl perpardavimo kainų, taigi vartotojai negalėjo prekių įsigyti pigiau. Šiemet nustatytas konkurentų tarpusavio susitarimas dėl tarpininkavimo paslaugų kainų, nekilnojamojo turto franšizės tinklui priklausančioms agentūroms susitarus klientams taikyti ne mažesnį kaip 3 proc. komisinį mokestį.

Tarp pagrindinių praėjusių metų veiklos rezultatų J. Ivanauskienė išskyrė įmonių susijungimų priežiūrą bei pažymėjo, jog koncentracijų nagrinėjimas vis dažniau reikalauja išsamios ekonominės analizės ir gana didelių institucijos išteklių. Tarp svarbiausių nagrinėtų sandorių ji paminėjo uždraustą koncentraciją identifikavus konkurencijos problemas radijo ir televizijos reklamos pardavimo rinkose bei nustatytą Konkurencijos įstatymo pažeidimą, įgyvendinus  naujienų portalų sandorį be institucijos leidimo.

Pirmininkė pasidžiaugė, jog 2023 m. teismai galutiniais sprendimais visiškai ar iš dalies patvirtino visus Konkurencijos tarybos nutarimus. „Nors dažniausiai visi mūsų sprendimai yra skundžiami, net 100 proc. siekiantis laimėtų bylų procentas rodo Konkurencijos tarybos ekspertų aukštą kvalifikaciją ir kompetencijų lygį“, – sakė J. Ivanauskienė.

Visgi siekdama išlaikyti kvalifikuotus teisės, ekonomikos, informacinių technologijų specialistus ir pritraukti naujus komandos narius bei efektyviai konkuruoti darbo rinkoje, Konkurencijos taryba susiduria su nepakankamo finansavimo problema. Vadovė pabrėžė, kad institucijai siekiant ir toliau išlaikyti jos veikla sukuriamos naudos lygį, viršijantį 5:1 rodiklį, būtina didinti jai skiriamus finansinius išteklius.

Atsižvelgę į augantį šviečiamosios veiklos poreikį, institucijos ekspertai pernai parengė Nesąžiningos prekybos praktikos vertinimo gaires, atmintinę apie konkurenciją ribojančius susitarimus darbo rinkose, vedė mokymus, skaitė pranešimus seminaruose ir konferencijose, teikė bendro pobūdžio konsultacijas, švietė asociacijas dėl konkurencijos taisyklių taikymo jų veikloje. Taip pat Konkurencijos taryba tęsė tarptautinio bendradarbiavimo veiklas: 2023 m. baigė ES Dvynių programos projektą Ukrainoje ir sėkmingai įgyvendino analogišką projektą Sakartvele, kuris baigtas 2024 m. gegužę.

Išsami 2023 m. veiklos ataskaita skelbiama Konkurencijos tarybos svetainėje.

Konkurencijos taryba yra Seimui atskaitinga nepriklausoma institucija, kurios vadovas pagal Konkurencijos įstatymą kasmet teikia veiklos ataskaitą Vyriausybei ir Seimui.

Atnaujinta: 2024 05 29