BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

SIŪLOMOS IŠIMTYS ALKOHOLINIUS GĖRIMUS GAMINSIANTIEMS ŪKININKAMS GALI SUKURTI SKIRTINGAS KONKURENCIJOS SĄLYGAS RINKOJE

Vyriausybės siūlomas reguliavimas, kokiomis sąlygomis ūkininkams būtų suteikta teisė gaminti alkoholinius gėrimus ir jais prekiauti, gali iškraipyti konkurenciją rinkoje bei pažeisti valstybės pagalbos taisykles. Tokį vertinimą pateikė Konkurencijos taryba, išanalizavusi Vyriausybės išvados projektą dėl Seimo narių siūlomo keisti Alkoholio kontrolės įstatymo.

Šiuo metu teisės aktuose numatyta, kad visi ūkio subjektai, ketinantys užsiimti alkoholinių gėrimų gamyba ir mažmenine prekyba, turi gauti atskiras licencijas tiek alkoholinių gėrimų gamybai (1146 Eur), tiek mažmeninei prekybai (490 Eur). Vis dėlto Vyriausybės išvadoje siūloma įteisinti išimtį ūkininkams, kuriems planuojama leisti per kalendorinius metus gaminti ne daugiau kaip 1000 litrų ne didesnės kaip 65 tūrio procentų etilo alkoholio koncentracijos gėrimų, – jiems reikėtų gauti tik vieną alkoholinių gėrimų gamybos licenciją, kuri suteiktų teisę ir prekiauti gėrimais. Tokia nuostata grindžiama siekiu išvengti nepagrįsto administracinės naštos didinimo.  

Konkurencijos taryba atkreipė dėmesį, kad, nors administracinės naštos mažinimas apskritai yra siekiamybė, tai turi būti daroma nediskriminuojant ir neprivilegijuojant atskirų ūkio subjektų ar jų grupių. O priėmus minėtus siūlymus ūkininkai būtų privilegijuojami kitų nedidelių įmonių, taip pat per metus gaminančių ne daugiau kaip 1000 litrų alkoholinių gėrimų, atžvilgiu, nes ūkininkai patirtų mažesnius veiklos kaštus negu jų konkurentai ir dėl to įgytų konkurencinį pranašumą.

Skirtingas konkurencijos sąlygas rinkoje gali sukurti ir dar vienas siūlymas – numatyti galimybę ūkininkams netaikyti užstato reikalavimo, steigiant akcizinį sandėlį. Šis siūlymas grindžiamas tuo, kad analogiška lengvata šiuo metu taikoma smulkiems alaus gamintojams. Kadangi ūkininkai galės gaminti ne tik alų, bet ir kitus alkoholinius gėrimus, tokia užstato išimtis, Konkurencijos tarybos vertinimu, ūkininkams suteiktų pranašumą rinkoje, palyginti su jų konkurentais.

Institucijos nuomone, būtų galima visiems ūkio subjektams, gaminantiems ne daugiau kaip 1000 litrų ne didesnės kaip 65 tūrio procentų etilo alkoholio koncentracijos gėrimų, numatyti bendrą taisyklę, kad pakanka turėti tik gamybos licenciją, o mažmeninės prekybos licencijos nebereikalaujama. Taip pat visiems minėtiems gamintojams galėtų būti netaikomas užstato reikalavimas, steigiant akcizinį sandėlį.

Konkurencijos taryba akcentavo, kad nustačius išimtis tiek dėl licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, tiek dėl užstato, ūkininkai gali gauti valstybės pagalbą, kuri, jeigu teikiama be Europos Komisijos leidimo, gali būti pripažinta neteisėta ir išieškota iš pagalbos gavėjų su palūkanomis.

Vyriausybės nutarimo projekto rengėjams pasiūlyta dar kartą apsvarstyti, ar reguliavimo tikslų negalima pasiekti kitomis, konkurencijos neribojančiomis priemonėmis ir užtikrinti, kad nebus pažeistos valstybės pagalbos taisyklės.

Atnaujinta: 2023 02 14