BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

TIEKĖJAI NEGALI NURODYTI, KOKIAS KAINAS VARTOTOJAMS TURI TAIKYTI JŲ PREKIŲ PERPARDAVĖJAI

Tiekėjai, įpareigojantys perpardavėjus prekes vartotojams parduoti fiksuotomis kainomis ir netaikyti nuolaidų, rizikuoja pažeisti Konkurencijos įstatymą. Tokius įspėjimus verslo atstovams siunčia Konkurencijos taryba.

Institucija sulaukė signalų, kad viena tarptautinė bendrovė, įvairiose šalyse parduodanti patentuotos technologijos mikropluošto šluostes ir kitas švaros bei valymo prekes, platintojams Lietuvoje yra nustačiusi produkcijos perpardavimo kainas ir draudžia taikyti nuolaidas vartotojams.

Konkurencijos taryba kreipėsi į Belgijoje centrinę būstinę turinčios bendrovės regioninį padalinį Krokuvoje, Lenkijoje prašydama, be kita ko, suteikti informacijos, kas nustato prekių perpardavimo kainas, kurias Lietuvoje veikiantys platintojai taiko vartotojams, kokios yra nuolaidų ir akcijų sąlygos, taip pat – atsiųsti tipinę sutartį, sudaromą su prekių platintojais Lietuvoje.

Atsiųstame atsakyme bendrovė tvirtino, kad ji tik pasiūlo platintojams prekių perpardavimo kainas, o galutinį sprendimą esą priima pats platintojas. Vis dėlto Konkurencijos taryba atkreipė įmonės dėmesį, jog standartizuotoje sutartyje yra numatyta, kad platintojas įsipareigoja parduoti prekes vartotojams taikydamas būtent bendrovės nurodomas kainas. Tokia sutarties nuostata reiškia, kad platintojas negali parduoti prekių už mažesnę kainą, nei nurodė tiekėjas.

Bendrovei priminta, kad tiekėjas negali nustatyti prekių perpardavimo kainų platintojams, o pastarieji turi patys apsispręsti, kokią kainodarą ir nuolaidas taikyti. Perpardavimo kainų nustatymas ne tik neleistinai riboja platintojų konkurenciją, bet ir atima vartotojams galimybę už prekes mokėti mažiau. Tokie tiekėjo veiksmai, nepriklausomai nuo to, ar kainų ribojimai įtvirtinti sutartyje ar taikomi tik praktikoje, galėtų būti vertinami kaip konkurenciją ribojantis susitarimas, kuris pažeistų tiek Konkurencijos įstatymo, tiek Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo reikalavimus.

Tarptautinė bendrovė atsižvelgė į Konkurencijos tarybos raginimą įsivertinti sutartyse su platintojais įtvirtintų nuostatų bei veiklos praktikos teisėtumą ir pakeitė sutartis su platintojais.

Pastaruoju metu Konkurencijos taryba panašius įspėjimus yra siuntusi ir daugiau tiekėjų, ragindama juos neriboti prekių platintojų galimybių nustatyti perpardavimo kainas, dėl ko kyla rizika pažeisti Konkurencijos įstatymą, nepriklausomai nuo susitarimo formos, t. y. ar ribojimai yra įtvirtinami sutartyse ar pasireiškia tik verslo praktikoje. Konkurencijos taryba, turėdama pagrįstų įtarimų apie neteisėtus veiksmus, galėtų pradėti tyrimą ir, nustačiusi pažeidimą, skirti sankcijas – baudą iki 10 proc. pasaulinių metinių pajamų praėjusiais ūkiniais metais. Kokiu būdu spręsti konkurencijos problemas konkrečiu atveju – pradėti pažeidimo tyrimą, imtis prevencinių priemonių ar kitų veiksmų, Konkurencijos taryba sprendžia individualiai, atsižvelgdama į galimo pažeidimo pobūdį, jo strateginę reikšmę ir kitus principus.

Kad tiekėjams kyla abejonių, ar jie gali perpardavėjams nurodyti prekių pardavimo kainas, patvirtino ir 2021 m. pabaigoje Konkurencijos tarybos užsakymu atliktas Kauno technologijos universiteto verslo tyrimas. Jis atskleidė, kad mažiausiai žinių ir aiškumo verslas turi apie veiksmus, susijusius su perpardavimo kainų ribojimais: beveik kas antra tyrime dalyvavusi įmonė manė, kad gali nustatyti kainą, už kurią tarpininkai gali perparduoti jos produkciją, o 46,6 proc. apklausos dalyvių įsitikinę, jog gali neleisti tarpininkams parduoti savo produktų jų internetinėje parduotuvėje.

Tiekėjai ar platintojai, dalyvavę draudžiamuose susitarimuose dėl prekių perpardavimo kainų nustatymo, turi galimybę būti visiškai atleisti nuo baudos, jeigu pirmieji praneša Konkurencijos tarybai apie tokį susitarimą ir atitinka kitas teisės aktuose nustatytas sąlygas. Dėl galimybės būti atleistiems nuo baudos ūkio subjektai gali konsultuotis su Konkurencijos tarybos ekspertais ir anonimiškai.

Atnaujinta: 2022 04 04