BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

VAAT: STATYBŲ BENDROVIŲ JUNGTINĖ VEIKLA RIBOJO KONKURENCIJĄ

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) atmetė dviejų statybos bendrovių – Panevėžio statybos tresto (PST) ir „Irdaivos“ – skundus ir paskelbė, kad Konkurencijos taryba pagrįstai skyrė joms baudas už konkurenciją ribojantį susitarimą viešuosiuose pirkimuose.

Teismas patvirtino Konkurencijos tarybos atlikto tyrimo išvadą, kad PST ir „Irdaiva“ pažeidė Konkurencijos įstatymą, kai 2013–2015 m. Vilniaus vystymo kompanijos organizuotuose 24-iuose pirkimuose dalyvavo jungtinės veiklos sutarčių pagrindu, nors kiekviena jų atskirai buvo pajėgios pirkimuose dalyvauti savarankiškai.

VAAT konstatavo, kad jungtinės veiklos sutartys buvo sudarytos minėtoms bendrovėms siekiant laimėti kuo daugiau pirkimų – tokiu būdu PST ir „Irdaiva“ teikė perkančiajai organizacijai bendrus komercinius pasiūlymus, išvengė konkurencinio spaudimo viena kitos atžvilgiu ir tuo apribojo konkurenciją. Jungtinės veiklos sutartyse šalys numatė, kad laimėjimo atveju abi gautų tam tikrą darbų ir pajamų už juos dalį. Sistemingai bendradarbiaudamos, įmonės nekonkuravo nei pasiūlymais vykdyti statybos darbus, nei pasiūlymų kaina.

Bendrovėms susijungus ir taip sumažėjus pirkimuose galėjusių konkuruoti ūkio subjektų skaičiui, perkančiajai organizacijai buvo apribotos galimybės rinktis iš daugiau stiprių konkurentų ir gauti geresnį kainos pasiūlymą.

Teismas pripažino, kad jungtinės veiklos sutartys leidžia rinkos dalyviams, negalintiems dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, suvienyti pajėgas ir taip padidinti konkurenciją. Tačiau jungtinės veiklos sutartis nėra ir negali būti teisinis instrumentas, legalizuojantis konkurencijos teisei priešingus įmonių veiksmus – tie ūkio subjektai, kurie yra pajėgūs dalyvauti savarankiškai, neturi jungtinės veiklos sutartimis naudotis kaip priemone riboti konkurenciją.

VAAT paskelbė, kad draudžiamame susitarime dalyvavusios vienos didžiausių Lietuvos statybos įmonių padarė sunkų konkurencijos teisės pažeidimą, todėl paliko galioti Konkurencijos tarybos skirtas baudas: PST – 8 513 500 Eur, „Irdaivai“ – 3 685 900 Eur. VAAT nuomone, paskirtos baudos atitinka pažeidimo pobūdį, trukmę ir mastą, todėl vertintinos kaip proporcingos.

VAAT sprendimas per vieną mėnesį nuo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Atnaujinta: 2018 05 15