Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

 


VAIRAVIMO MOKYKLŲ REKLAMŲ TEIGINIAI TURI BŪTI PAGRĮSTI ĮRODYMAIS

2019 01 03
Nuotrauka prie pranešimo spaudai.jpg

Ryškios, humoristinės, siūlančios įvairias akcijas, tačiau ne visuomet teisingos – tokios reklamos pasiekia vairavimo mokyklų klientus. Konkurencijos tarybos atlikta stebėsena atskleidė, kad nemaža dalis reklamų galėjo klaidinti vartotojus.

Stebėseną vykdę Konkurencijos tarybos ekspertai atsitiktine tvarka patikrino 22 ūkio subjektų skleistas reklamas. Įtarimų dėl galimų Reklamos įstatymo pažeidimų sukėlė 9 mokyklų reklamos.

Vykdyta stebėsena atskleidė, kad pristatydamos savo paslaugas vairavimo mokyklos kartais viešai reklamuoja tokių kategorijų mokymus, kuriuos vykdyti jos neturi teisės. Konkurencijos taryba atkreipia vartotojų dėmesį, kad vairavimo mokyklos gali vykdyti ir reklamose nurodyti tik tų kategorijų transporto priemonių vairuotojų mokymus, kuriems teisę suteikė Lietuvos transporto saugos administracija.

Vairavimo mokyklos reklamose itin dažnai pasitelkia ir aukščiausiojo laipsnio būdvardžius, pavyzdžiui, „Geriausia vairavimo mokykla“, „Pigiausi vairavimo kursai“. Reklamoje nėra draudžiama vartoti aukščiausiojo laipsnio būdvardžius, tačiau objektyvūs teiginiai turi būti pagrįsti įrodymais. Taigi, vairavimo mokykla, reklamoje naudojusi teiginį „Pigiausi vairavimo kursai“, turėjo pateikti įrodymus, patvirtinančius, kad mokymo paslauga buvo teikiama už mažiausią kainą. Tačiau tiek ši, tiek kitos vairavimo mokyklos, skleidusios panašius ar kitus objektyviai pamatuojamus teiginius, nepateikė įrodymų, kurie galėtų pagrįsti reklamos teisingumą.

Taip pat ne visos vairavimo mokyklos galėjo pagrįsti palyginamąsias kainas, kai aktualūs paslaugų įkainiai reklamose skelbiami šalia nubrauktų anksčiau taikytų kainų. Pamatę tokias reklamas vartotojai supranta, kad  vairavimo mokymai, anksčiau kainavę brangiau, atpigo, ir jie galės sutaupyti. Tačiau vairavimo mokyklos nepateikė įrodymų, kurie galėtų pagrįsti, jog iki akcijos pradžios mokymus vartotojai galėjo įsigyti už reklamose nurodomas nubrauktas kainas, arba pateikė duomenis, kurie atskleidė, kad paslaugų kainos taikytos labai seniai ir labai trumpą laikotarpį (dvi ar tris dienas).

Po to, kai Konkurencijos tarybos ekspertai 9-iems verslo atstovams išsiuntė įspėjimus, galimai klaidinančios reklamos buvo pakeistos arba jos nustotos skleisti. Taip pat bendrovėms pateiktos rekomendacijos, kaip turėtų būti skleidžiamos vartotojus neklaidinančios reklamos. Siekiant išvengti galimo vartotojų klaidinimo ateityje, šioms mokykloms pasiūlyta susipažinti su Konkurencijos tarybos parengtomis rekomendacijomis bei gairėmis.

Ši Konkurencijos tarybos vykdyta stebėsena buvo prevencinio pobūdžio, kuria siekta informuoti reklamos skleidėjus apie teisinį reglamentavimą. Jeigu verslo atstovai nereaguoja į rekomendacijas pakeisti galimai Reklamos įstatymą pažeidžiančias reklamas, yra pradedamas išsamus tyrimas ir, įtarimams pasitvirtinus, skiriamos sankcijos. Už klaidinančios ar neleidžiamos lyginamosios reklamos naudojimą įmonėms gali būti skiriama bauda nuo 289 iki 8 688 Eur, o tais atvejais, kai nustatyti reikalavimai pažeidžiami pakartotinai per vienus metus nuo baudos paskyrimo, gali būti skiriama iki 34 754 Eur bauda.