VYRIAUSYBEI PRISTATYTA KONKURENCIJOS TARYBOS 2021 M. VEIKLOS ATASKAITA
Šiandien Vyriausybėje pristatydamas metinę veiklos ataskaitą, Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas pabrėžė bendradarbiavimo svarbą tiek institucijai atliekant tyrimus dėl Konkurencijos įstatymo pažeidimų, tiek dalijantis sukaupta patirtimi įgyvendinant tarptautinius projektus.
Š. Keserauskas kaip vieną svarbiausių 2021 m. Konkurencijos tarybos veiklos aspektų paminėjo nustatytą plataus masto kartelinį susitarimą viešuosiuose pirkimuose maisto produktams pirkti, už ką pažeidėjams buvo skirta beveik 13 mln. Eur baudų. Šį pavojingą konkurencijos teisės pažeidimą padėjo išaiškinti Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybių darbuotojai, pateikę Konkurencijos tarybai pradinius įrodymus.
„Beveik nuo pat tyrimo pradžios su mūsų institucija bendradarbiavo ir įtariami ūkio subjektai, kurie prisipažino dalyvavę karteliniame susitarime, sutiko su tyrimo išvadomis, kas leido jiems reikšmingai sumažinti baudas, – sakė Š. Keserauskas. – Toks bendradarbiavimas rodo, kad konkurencija tampa labiau pripažinta vertybė, kas ir gali Lietuvoje pakeisti konkurencijos kultūrą, o vartotojams – gauti daugiau naudos iš konkurencijos“.
Konkurencijos tarybos pirmininkas taip pat kalbėjo apie iššūkius, kylančius dėl verslo aplinkoje sparčiai vykstančių skaitmenizacijos procesų, ir Europos Komisijos priimtą Skaitmeninių rinkų aktą. Šis dokumentas spręs skaitmeninėje erdvėje veikiančių ūkio subjektų (platformų) turimos rinkos galios problemą.
„Skaitmeninių rinkų mastas, problemų sudėtingumas ir įvairovė skatina ne tik nacionalinių konkurencijos institucijų, bet ir kitų įstaigų bendradarbiavimą. Tam reikalingi ištekliai – tiek finansiniai, tiek žmogiškieji. Taigi ES šalys, Lietuva taip pat, turės apsispręsti, kiek realiai jos norės dalyvauti skaitmeninėse rinkose sprendžiant kylančias problemas ir ginant savo piliečių interesus. Šiuo metu Lietuvos institucijos linkusios savarankiškai spręsti problemas skaitmeninėse erdvėse. Nors yra pavienių tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdžių, bet reikia politinių sprendimų sukurti sistemą, kaip būtų galima sutelkti institucijų turimus išteklius šioje srityje ir juos panaudoti efektyviausiu būdu“, – sakė Š. Keserauskas.
Jis paminėjo ir Konkurencijos tarybos Ukrainoje kartu su Vokietijos ir Rumunijos konkurencijos institucijomis įgyvendinamą Dvynų projektą, kuriuo siekiama priartinti Ukrainos konkurencijos taisykles prie ES standartų. Š. Keserauskas vylėsi, kad bendradarbiavimas, kuris nenutrūko net karo metu, tęsis ir ateityje.
Konkurencijos taryba yra Seimui atskaitinga nepriklausoma institucija, kurios vadovas pagal Konkurencijos įstatymą kasmet teikia veiklos ataskaitą ir ministrų kabinetui.
Konkurencijos tarybos 2021 m. veiklos ataskaitą galite rasti čia.