- 2012 05 29
- Nutarimo Nr.: 1S-67
- Paskelbimo data: 2012 05 31
- Atsisakyta pradėti tyrimą
Peržiūrėti dokumentą
Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba (toliau – Konkurencijos taryba) 2012 m. gegužės 29 d. tvarkomajame posėdyje išnagrinėjo klausimą dėl atsisakymo pradėti tyrimą dėl 2011 m. lapkričio 14 d. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro (toliau – Švietimo ir mokslo ministras) įsakymu Nr. V-2129 patvirtinto „Lėšų numatomiems ūkio subjektų taikomųjų mokslinių tyrimų užsakymams kofinansuoti valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms pagal ūkio subjektų paraiškas paskirstymo tvarkos aprašo“ (toliau – Aprašas), ir 2011 m. gruodžio 6 d. Lietuvos mokslo tarybos kvietimo paramai ūkio subjektų užsakomiems taikomiesiems moksliniams tyrimams gauti atitikties Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo (toliau – Konkurencijos įstatymas) 4 straipsnio reikalavimams.
Konkurencijos taryba n u s t a t ė:
(1) Konkurencijos taryba 2012 m. vasario 3 d. gavo bendrą asociacijos „SCIENTIA LIBERA“ ir VšĮ Baltijos pažangių technologijų instituto (toliau – Pareiškėjai) skundą, kuriame prašoma pradėti tyrimą ir ištirti, ar: 1) Aprašas, patvirtintas 2011 m. lapkričio 14 d. Švietimo ir mokslo ministro įsakymu Nr. V-2129; bei 2) 2011 m. gruodžio 6 d. Lietuvos mokslo tarybos (toliau – Taryba) paskelbtas kvietimas paramai ūkio subjektų užsakomiems taikomiesiems moksliniams tyrimams gauti (toliau – Kvietimas) atitinka Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio reikalavimus.
(2) Pareiškėjai nurodo, kad remiantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo įstatymo (toliau – Švietimo ir mokslo įstatymas) 5 ir 6 straipsniais, mokslo ir studijų institucijos gali būti skirstomos į aukštąsias mokyklas ir mokslinių tyrimų institutus, kurie gali būti tiek valstybiniai, tiek nevalstybiniai. Visos mokslo ir studijų institucijos gali teikti ūkio subjektams mokslinių tyrimų, eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros (toliau – MTEP) paslaugas, todėl Pareiškėjai daro išvadą, kad jos tarpusavyje konkuruoja.
(3) Skunde nurodoma, kad Taryba, vykdydama Aprašo nuostatas, savo internetinėje svetainėje patalpino Kvietimą, kuris, bei kai kurie kartu su juo susiję teisės aktai, Pareiškėjų nuomone, pažeidžia konkurenciją. Kvietime buvo nurodyta, kad teikti paraiškas dalyvauti konkurse ir gauti valstybės biudžeto lėšų MTEP paslaugų teikimui, gali tik valstybinės mokslo ir studijų institucijos (išskyrus kolegijas). Todėl skunde pažymima, kad, atsižvelgiant į tai, kad Kvietimas buvo skirtas tik valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms, nevalstybinės mokslo ir studijų institucijos negalėjo būti pareiškėjais siekiant gauti kofinansavimą. Pareiškėjų nuomone, nevalstybinėms ir valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms MTEP paslaugų rinkoje buvo sudarytos nevienodos sąlygos konkuruoti, dėl ko buvo pažeistas Konkurencijos įstatymas.
(4) Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytas aplinkybes, Konkurencijos taryba 2012 m. vasario 27 d. ir balandžio 16 d. raštais kreipėsi į Pareiškėjus, be kita ko, prašydama paaiškinti valstybinių ir nevalstybinių mokslo ir studijų institucijų veiklos sąlygų ypatumus, galimą specifiką teikiant MTEP paslaugas bei nurodyti, ar ir kokiu būdu teisinis reguliavimas daro įtaką ūkio subjektų sprendimams pasirenkant su kuo – valstybine ar nevalstybine mokslo ir studijų institucija – sudaryti MTEP paslaugų teikimo sutartį.
(5) 2012 m. kovo 12 d. ir balandžio 30 d. raštais Pareiškėjai nurodė, kad valstybinės ir nevalstybinės mokslo ir studijų institucijos savo veiklos pobūdžiu iš esmės nesiskiria, o pagrindinis tikslas – studijų vykdymas ir su studijomis susijusi veikla ir (ar) MTEP paslaugų teikimas. Minėtų paslaugų teikimas gali būti finansuojamas labai įvairiai, tai yra, ši veikla gali būti finansuojama tiek valstybės, tiek privačiomis lėšomis. Nurodoma, kad valstybinės mokslo ir studijų institucijos, gaudamos bazinio finansavimo lėšas, turi galimybę įgyti daugiau kompetencijos, darbuotojų, įrangos, kitų priemonių, reikalingų teikiant MTEP paslaugas. Skunde nurodoma, kad aukščiau minėti privalumai, kuriuos gauna valstybinės mokslo ir studijų institucijos, Pareiškėjų nuomone, turi įtakos ūkio subjekto, siekiančio gauti MTEP paslaugas, pasirinkimui, iš kurio subjekto, tai yra, valstybinės ar nevalstybinės mokslo ir studijų institucijos, norėtų gauti minėtas paslaugas. Tokiu būdu esantis reguliavimas, įskaitant Aprašą, pasak Pareiškėjų, iškreipia konkurencijos sąlygas.
(6) Konkurencijos taryba 2012 m. vasario 27 d. kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją, prašydama nurodyti Aprašo priėmimo pagrindą, pateikti paaiškinimus, susijusius su valstybinių ir nevalstybinių mokslo ir studijų institucijų statusu, veikla ir finansavimo tvarka.
(7) 2012 m. kovo 15 d. Švietimo ir mokslo ministerija rašte nurodė, kad remiantis Mokslo ir studijų įstatymo 67 straipsnio 1 dalimi ir 68 straipsnio 1 dalimi, tik valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms yra skiriamos valstybės bazinio finansavimo lėšos, kurias, be kita ko, minėtos institucijos naudoja MTEP ir meno veiklai plėtoti. Taip pat nurodoma, kad minėto įstatymo 68 straipsnio 2 dalyje numatyta, jog bazinio finansavimo lėšos skiriamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybė) nustatyta tvarka pagal valstybinių mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) veiklos rezultatus. Atsižvelgiant į tai, Vyriausybė 2009 m. birželio 17 d. priėmė nutarimą Nr. 597 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų moksliniams tyrimams, eksperimentinei (socialinei, kultūrinei) plėtrai ir meno veiklai plėtoti valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Vyriausybės nutarimas), kurio 18 punkte numatyta, kad Taryba lėšas numatomiems ūkio subjektų taikomųjų mokslinių tyrimų užsakymams kofinansuoti paskirsto laikydamasi Švietimo ir mokslo ministro nustatytos tvarkos. Atitinkamai, Švietimo ir mokslo ministras, įgyvendindamas jam pavestą kompetenciją, 2011 m. lapkričio 14 d. priėmė įsakymą Nr. V-2129, kuriuo buvo patvirtintas Pareiškėjo skundžiamas Aprašas. Švietimo ir mokslo ministerijos rašte taip pat nurodoma, kad Pareiškėjų skundas nepagrįstas, kadangi bazinio finansavimo lėšas turi teisę gauti tik valstybinės mokslo ir studijų institucijos.
(8) Konkurencijos taryba 2012 m. balandžio 16 d. raštu kreipėsi į Tarybą prašydama nurodyti, kodėl, atsižvelgiant į Kvietimo turinį, paraiškas galėjo teikti tik valstybinės mokslo ir studijų institucijos.
(9) Taryba 2012 m. balandžio 30 d. rašte savo atsakyme paaiškino, kad Kvietimas buvo paskelbtas vadovaujantis Vyriausybės nutarimo 3 ir 18 punktais bei Švietimo ir mokslo ministro patvirtintu Aprašu, kuriuo reglamentuojamas ūkio subjektų taikomųjų mokslinių tyrimų užsakymams skatinti skirtų lėšų paskirstymas. Minėtais teisės aktais numatoma, kad Taryba yra kompetentinga skirstyti kofinansavimui skirtas lėšas.
Konkurencijos taryba k o n s t a t u o j a:
(10) Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio 1 dalis nurodo pareigą valstybės viešojo administravimo subjektams užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę vykdant joms pavestus uždavinius, susijusius su ūkinės veiklos reguliavimu, o šio straipsnio 2 dalyje nurodoma, kad viešojo administravimo subjektams draudžiama priimti teisės aktus arba kitus sprendimus, kurie teikia privilegijas arba diskriminuoja atskirus ūkio subjektus ar jų grupes ir dėl kurių atsiranda ar gali atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumų atitinkamoje rinkoje konkuruojantiems ūkio subjektams, išskyrus atvejus, kai skirtingų konkurencijos sąlygų neįmanoma išvengti vykdant Lietuvos Respublikos įstatymų reikalavimus.
(11) Taigi, Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio 2 dalies reikalavimai pažeidžiami tik tuo atveju, jei egzistuoja šių aplinkybių visuma:
1) valstybės viešojo administravimo subjektų teisės aktai ar kiti sprendimai teikia privilegijas arba diskriminuoja atskirus ūkio subjektus ar jų grupes;
2) dėl viešojo administravimo subjektų sprendimų atsiranda ar gali atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumų atitinkamoje rinkoje konkuruojantiems ūkio subjektams;
3) skirtingos konkurencijos sąlygos nėra sąlygotos Lietuvos Respublikos įstatymų reikalavimų vykdymu.
(12) Mokslo ir studijų įstatymo 67 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad mokslo ir studijų institucijų lėšas sudaro įvairūs finansavimo šaltiniai, įskaitant, valstybės biudžeto bazinio finansavimo lėšos valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms, Mokslo ir studijų įstatymo nustatyta tvarka mokslo ir studijų institucijoms skiriamos valstybės biudžeto lėšos studijoms, pajamos, gautos kaip mokestis už studijas, taip pat pajamos iš ūkinės, mokslinės veiklos ir teikiamų paslaugų, valstybės fondų lėšos ir kita.
(13) Minėto įstatymo 68 straipsnis reglamentuoja valstybės biudžeto bazinio finansavimo lėšų skyrimą. Numatyta, kad valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms valstybės biudžeto bazinio finansavimo lėšos skiriamos MTEP ir meno veiklai plėtoti, administravimui ir ūkiui, kitoms reikmėms. To paties straipsnio 2 dalyje numatyta, kad valstybės biudžeto lėšos MTEP ir meno veiklai plėtoti valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms skiriamos Vyriausybės nustatyta tvarka. Vadovaujantis minėta norma, Vyriausybė priėmė Nutarimą, kuris reglamentuoja valstybės biudžeto lėšų skyrimą valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms, išskyrus kolegijas, MTEP ir meno veiklai plėtoti rengiant atitinkamų metų valstybės biudžeto projektą. Remiantis Vyriausybės nutarimu, MTEP ir meno veiklai plėtoti skiriama ne mažiau kaip 62 procentai numatytų valstybės biudžeto bazinio finansavimo lėšų.
(14) Atkreiptinas dėmesys, kad vadovaujantis Švietimo ir mokslo ministerijos nuostatų, patvirtintų Vyriausybės 2010 m. spalio 13 d. nutarimo Nr. 1457 7.5 punktu, Švietimo ir mokslo ministerijos vienas tikslų – formuoti valstybės politiką MTEP, technologinės plėtros srityje, organizuoti, koordinuoti ir kontroliuoti jos įgyvendinimą. Taip pat pažymėtina, kad Vyriausybės nutarimo 18 punktas numato, kad Taryba lėšas numatomiems ūkio subjektų taikomųjų mokslinių tyrimų užsakymams kofinansuoti skiria pagal ūkio subjektų paraiškas remiantis Švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka. Taigi, 2011 m. lapkričio 14 d. Švietimo ir mokslo ministras įsakymą Nr. V-2129, kuriuo patvirtino Pareiškėjų skundžiamą Aprašą, priėmė vykdydamas įpareigojimus, numatytus Vyriausybės nutarime, kuris, atitinkamai, buvo patvirtintas įgyvendinant Mokslo ir studijų įstatymą.
(15) Atkreiptinas dėmesys, kad Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio prasme, viešojo administravimo subjektui, įskaitant Švietimo ir mokslo ministerijai, draudžiama priimti tik tokius ūkio subjektus privilegijuojančius ar diskriminuojančius teisės aktus ar sprendimus, dėl kurių atsiranda ar gali atsirasti konkurencijos sąlygų skirtumų, išskyrus tuos atvejus, kai tokie teisės aktai ar sprendimai yra neišvengiamo įstatymo vykdymo rezultatas.
(16) Išanalizavus teisės aktus, reglamentuojančius valstybės bazinio finansavimo lėšų skyrimą bei įvertinus Pareiškėjų, Švietimo ir mokslo ministerijos ir Tarybos pateiktus atsakymus, darytina išvada, kad Aprašas ir Kvietimas, dėl kurių, pasak Pareiškėjų, valstybinės mokslo ir studijų institucijos yra privilegijuojamos, buvo priimti neišvengiamai vykdant Mokslo ir studijų įstatymo 68 straipsnio 2 dalį. Dėl šių priežasčių konstatuotina, jog vertinant galimą Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio 2 dalies pažeidimą, nagrinėjamu atveju nėra tenkinama viena iš būtinų pažeidimo konstatavimo aplinkybių, jog skirtingos konkurencijos sąlygos nėra sąlygotos Lietuvos Respublikos įstatymų reikalavimų vykdymu.
(17) Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta aukščiau, konstatuotina, jog nėra pagrindo įtarti, kad 2011 m. lapkričio 14 d. Švietimo ir mokslo ministro įsakymu Nr. V-2129 patvirtintas Aprašas dėl lėšų numatomiems ūkio subjektų taikomųjų mokslinių tyrimų užsakymams kofinansuoti valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms pagal ūkio subjektų paraiškas paskirstymo tvarkos ir 2011 m. gruodžio 6 d. Lietuvos mokslo tarybos paskelbtas kvietimas paramai ūkio subjektų užsakomiems taikomiesiems moksliniams tyrimams gauti gali prieštarauti Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio reikalavimams.
Vadovaudamasi Konkurencijos įstatymo 24 straipsnio 4 dalies 7 punktu,
Konkurencijos taryba n u t a r i a:
Atsisakyti pradėti tyrimą dėl 2011 m. lapkričio 14 d. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu Nr. V-2129 patvirtinto aprašo ir 2011 m. gruodžio 6 d. Lietuvos mokslo tarybos kvietimo paramai ūkio subjektų užsakomiems taikomiesiems moksliniams tyrimams gauti atitikties Konkurencijos įstatymo 4 straipsnio reikalavimams.
Nutarimas per 20 dienų nuo jo įteikimo dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.
Pirmininkas Šarūnas Keserauskas
- Pirma instancija (sprendimas) (2013-01-08)
Teismo procesas baigtas – nutarimas paliktas nepakeistas