BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

 


JUVELYRINIŲ DIRBINIŲ PREKEIVIAI ĮSPĖTI DĖL GALIMO VARTOTOJŲ KLAIDINIMO

2019 04 26

Prekybininkai, nutarę tam tikroms prekėms taikyti nuolaidas, turėtų žinoti, kad vien nubraukti didesnę kainą ir šalia parašyti mažesnę nepakanka, – jie turi tokias palyginamąsias kainas pagrįsti. Apie tai verslininkams, prekiaujantiems juvelyrika internete, priminė Konkurencijos taryba, atlikusi juvelyrinių dirbinių ir papuošalų reklamų internete stebėseną.

Konkurencijos tarybos ekspertai atsitiktine tvarka patikrino 31 interneto svetainę, prekiaujančią juvelyriniais dirbiniais ir papuošalais, ir įvertino 45 reklamas. Įtarimus dėl galimų Reklamos įstatymo pažeidimų sukėlė 16 reklamų, kuriose prekės siūlytos su nuolaidomis, nurodant palyginamąsias kainas, skelbiant apie gydomąjį poveikį turintį juvelyrikos gaminį ir vartojant aukščiausiojo laipsnio būdvardžius.

Vykdyta stebėsena atskleidė, kad vartotojus galėjo klaidinti dviejų reklamos davėjų skelbiami teiginiai apie „didžiausią žiedų asortimentą“ ir esą gydomąjį poveikį darantį papuošalą. Konkurencijos tarybos ekspertai paprašė reklamos skleidėjų pateikti įrodymus, kurie pagrįstų tokių teiginių teisingumą. Paaiškėjo, kad nė vienas šias reklamas skleidęs verslo atstovas neturėjo tokių įrodymų arba pateikti duomenys nebuvo pagrįsti.

Taip pat buvo vertinta, ar minėtų prekių pardavėjai, kviesdami vartotojus pasinaudoti nuolaidomis ir akcijomis, pirkėjams iš tiesų suteikia žadamą naudą. Nustatyta, kad ne visi reklamos davėjai turi ar gali pateikti įrodymus dėl palyginamųjų kainų taikymo. Konkurencijos tarybos atstovai nustatė, kad palyginamosios kainos buvo taikytos seniai, taip pat pasitaikė atvejų, kai reklamos davėjai nukainotus dirbinius, nurodydami ir nubrauktas didesnes kainas, pirkėjams siūlydavo net kelerius metus arba neterminuotą laikotarpį, tikėdamiesi išparduoti likučius.

Konkurencijos taryba laikosi pozicijos, kad itin ilgai ir nepertraukiamai skelbiant akciją su pasiūlymu sutaupyti, mažesnė kaina tampa įprasta, standartine kaina. Būtent akcijos laikinumo pobūdis skatina pirkėjus kuo greičiau pasinaudoti pasiūlymais ir jų sukuriama nauda – įsigyti prekių ar paslaugų mažesne kaina, sutaupyti, todėl akcijos ir išpardavimai, besitęsiantys labai ilgai, gali klaidinti vartotojus.

Konkurencijos tarybos ekspertai 13-ai reklamos davėjų išsiuntė įspėjimus iki gegužės 2 d. nutraukti arba pakeisti galimai vartotojus klaidinančias juvelyrikos dirbinių reklamas. Dauguma bendrovių reklamas jau pakeitė arba įsipareigojo artimiausiu metu pakeisti.

Taip pat įmonėms pateiktos rekomendacijos, kaip turėtų būti skleidžiamos vartotojus neklaidinančios reklamos. Priminta, kad objektyvių ar subjektyvių kliūčių egzistavimas, pavyzdžiui, sistemų, fiksuojančių kainų pokyčių istoriją, neturėjimas, nepašalina reklamos davėjo pareigos pagrįsti palyginamąsias kainas. Konkurencijos taryba pasiūlė reklamose paaiškinti palyginimo turinį – nurodyti, kiek laiko ir kada įmonė jas taikė.

Ši Konkurencijos tarybos vykdyta stebėsena buvo prevencinio pobūdžio, kuria siekta informuoti reklamos skleidėjus apie teisinį reglamentavimą.

Primename, kad nuo 2019 m. gegužės 1 d. Konkurencijos tarybos vykdomas Reklamos įstatymo priežiūros funkcijas perims Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Atnaujinta: 2019 04 26