BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

KONKURENCIJOS TARYBA TEIKIA VIEŠAI KONSULTACIJAI PRELIMINARIAS STEBĖSENOS DĖL PREKYBININKŲ TIEKĖJAMS TAIKOMŲ BAUDŲ IŠVADAS

Konkurencijos taryba, atlikusi stebėseną dėl didžiųjų prekybos tinklų tiekėjams taikomų baudų, mato būtinybę papildyti draudžiamų nesąžiningų veiksmų sąrašą. Galutinės stebėsenos išvados bus teikiamos Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, įvertinus viešos konsultacijos metu gautas suinteresuotų šalių pastabas.

Konkurencijos tarybai dar 2018–2019 m. vykdant Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo (MPĮNVDĮ) stebėseną, maisto prekių ir gėrimų tiekėjai kėlė klausimą dėl galimai neproporcingų ir nepagrįstų baudų, kurias jiems skiria prekybos tinklai už sutarčių pažeidimus, nepriklausančius nuo tiekėjų valios. Tiekėjai nurodė gaunantys baudas, nes ne visuomet gali tinkamai įvykdyti prekybos tinklų vienašališkai pateikiamus užsakymus. Siekdama identifikuoti šios problemos mastą ir priežastis, išanalizuoti teisinę aplinką ir teisinio reguliavimo pakankamumą, Konkurencijos taryba 2020–2021 m. atliko didelės apimties detalią stebėseną.

Institucijos ekspertai 5 didiesiems prekybos tinklams bei 361 tiekėjui išsiuntė klausimynus, kuriuose buvo prašoma pateikti įvairaus pobūdžio informaciją ir dokumentus, susijusius su baudų taikymu. Atsakymus pateikė visi 5 prekybos tinklai ir 261 tiekėjas, iš pastarųjų 66 proc. nurodė turėję mokėti prekybininkams baudas. Šios dažniausiai buvo skirtos nepristačius viso ar dalies užsakyto prekių kiekio, pavėlavus tai padaryti.

Konkurencijos tarybos ekspertai, išanalizavę gautą informaciją, nustatė, kad paprastai sutartyse tiekėjams numatyta pareiga pristatyti prekybos tinklo užsakytas prekes, bet jų kiekis nėra derinamas su tiekėjais. Pastarieji tikslų prekių kiekį sužino tik gavę užsakymą, kuris atsiunčiamas likus kelioms dienoms ar net tą pačią dieną iki jo įvykdymo, o tokių terminų dažnu atveju tiekėjams nepakanka prekėms pristatyti. Tokia tvarka, kuri yra prekybos tinklų ir tiekėjų interesų disbalanso padarinys, lemia, jog prekybos tinklas gali skirti tiekėjams sutartyje numatytą baudą (ši gali siekti iki 100 proc. nepristatytų užsakytų prekių sumos) už viso ar dalies prekių kiekio nepristatymą ar pavėluotą pristatymą, tokiu būdu perkeldamas dalį savo veiklos rizikos tiekėjams.

Konkurencijos taryba mano, kad nepagrįstų baudų klausimas būtų išspręstas ir interesų pusiausvyra tarp tiekėjų ir prekybos tinklų būtų užtikrinta, jei šalys susitartų tiek dėl tikslaus prekių kiekio, tiek dėl užsakymų įvykdymo termino. Tokiu atveju tiekėjai, įvertinę savo gamybos pajėgumus, galėtų pristatyti sutartą prekių kiekį per abiejų šalių sutartą terminą.

Kadangi dabartinis teisinis reguliavimas nėra pakankamas šiai problemai išspręsti, Konkurencijos taryba ketina siūlyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai parengti MPĮNVDĮ pataisas ir numatyti draudimą prekybos įmonėms reikalauti pristatyti prekes, jeigu dėl jų kiekio ir pristatymo termino su tiekėjais nebuvo susitarta raštu.

Konkurencijos taryba kviečia visus suinteresuotus asmenis iki 2021 m. gegužės 18 d. teikti pastabas ir pasiūlymus dėl preliminarių stebėsenos išvadų el. paštu Jurate.Mikelaityte@kt.gov.lt.

Stebėsenos dėl didžiųjų prekybos tinkle tiekėjams taikomų baudų preliminarias išvadas rasite čia.

Atnaujinta: 2021 04 28