KONKURENCIJOS TARYBOS PIRMININKAS IR KAUNO MERAS APTARĖ KONKURENCIJOS TEISĖS PROBLEMAS BEI JŲ SPRENDIMO BŪDUS
Antradienį Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas susitiko su Kauno miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) meru Visvaldu Matijošaičiu. Susitikimo tikslas – aptarti Savivaldybėje egzistuojančias konkurencijos teisės problemas ir galimus jų sprendimo būdus.
Susitikimą Konkurencijos tarybos vadovas pradėjo kalbėdamas apie 2016 metais baigtus tyrimus dėl Savivaldybės priimtų sprendimų. Be konkurso ar kitos konkurencingos procedūros sudariusi sutartis su savo įmone „Kapinių priežiūra“, Savivaldybė užkirto kelią kitoms įmonėms varžytis dėl kapinių priežiūros ir laidojimo paslaugų teikimo. Savivaldybė taip pat neįvykdė jau anksčiau Konkurencijos tarybos paskirto įpareigojimo – sudaryti nediskriminacines sąlygas varžytis dėl galimybės teikti komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo paslaugas Kaune. Abiejų tyrimų problema ta pati – Savivaldybė ignoravo Konkurencijos įstatymo nuostatas ir privilegijavo savo įmones.
Komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo paslaugų sektoriuje vyraujančias problemas patvirtino ir 2015 metais Konkurencijos tarybos atliktas rinkos tyrimas. Tyrimo rezultatai parodė, kad Kauno mieste, kuriame komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo paslaugas teikia be konkurencingos procedūros parinkta Savivaldybės kontroliuojama įmonė UAB „Kauno švara“, komunalinių atliekų surinkimas ir vežimas Savivaldybei kainuoja apie 45 procentais brangiau nei Kauno rajone. Konkurencijos tarybos vadovas paskatino šią problemą spręsti organizuojant kuo atviresnę konkurencingą procedūrą visiems rinkos dalyviams.
Su meru Konkurencijos tarybos vadovas kalbėjo ir apie tai, kaip institucija galėtų padėti Savivaldybei laikytis valstybės pagalbos taisyklių reikalavimų. Šarūnas Keserauskas pasiūlė, kad tarybos ekspertai rengtų mokymus bei teiktų konsultacijas Savivaldybės darbuotojams šioje srityje.
Pirmininkas Savivaldybę taip pat paskatino apdairiai vykdyti viešuosius pirkimus, o įtarus, jog pirkimų dalyviai riboja tarpusavio konkurenciją, kreiptis į Konkurencijos tarybą, kad pastaroji galėtų ištirti kilusius įtarimus. Taip Konkurencijos taryba ir Savivaldybė kartu siektų, kad viešieji pirkimai teiktų kuo didesnę naudą Savivaldybės gyventojams.