BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

DĖL AISTĖS LAURINAITIENĖS ĮMONĖS VEIKŲ, PAŽEIDŽIANČIŲ KONKURENCIJOS ĮSTATYMĄ

  • 2000 07 13
  • Nutarimo Nr.: 14/b
  • Nustatytas pažeidimas
Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba (toliau – Konkurencijos taryba), susidedanti iš
Konkurencijos tarybos l.p.e. pirmininko A.Klimo,
Konkurencijos tarybos narių D.Klimašauskienės, Š.Pajarsko, J.Rasimavičiaus,
sekretoriaujant Z.Balsienei,
dalyvaujant Konkurencijos tarybos administracijos darbuotojams L.Darulienei, P.Kvietkauskienei, E.Navickaitei, V.Rimkui, V.Vorobjovai,
dalyvaujant proceso šalims: IĮ Aistės Laurinaitienės įmonės savininkei Aistei Laurinaitienei, įgaliotam advokatui Edgarui Pauliui Staniukaičiui,
viešame posėdyje išnagrinėjo klausimą dėl Aistės Laurinaitienės įmonės veikų, pažeidžiančių LR konkurencijos įstatymą.
Konkurencijos taryba nustatė:
Tyrimas buvo pradėtas 2000 01 17 Konkurencijos tarybos nutarimu Nr.3 Konkurencijos tarybos iniciatyva. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad Lietuvos Respublikos vaistinėse parduodamas Belgijos firmoje SVENSSON pagamintas preparatas „GRAPES MARC“, kurį importuoja individuali įmonė Aistės Laurinaitienės įmonė. Kaip ji pati nurodo, Aistės Laurinaitienės įmonė yra oficialus atstovas Pabaltijo šalims. Reklaminiuose preparato lankstinukuose nurodoma, kad dėl preparato reikia kreiptis į oficialų atstovą Pabaltijo šalims „PALOMA“. Reklaminis lankstinukas, reklamuojantis „GRAPES MARC“ kapsules, laikomas vaistinėse, pirkėjams prieinamose ir gerai matomose vietose.
Žurnale „VYRAS IR MOTERIS“ 1999 m. Nr.10 30 psl. reklamuojant aukščiau nurodytą preparatą, buvo išspausdinta vynuogių tirščių kapsulių „GRAPES MARC“ reklama.
Gamintojo, firmos „SVENSSON“, nurodyto preparato aprašymas, kurio oficialų vertimą padarė UAB „FINDERA“, registruota adresu A. Goštauto 5-79, Vilniuje, skiriasi nuo aukščiau nurodyto reklaminiame lankstinuke ir skelbto žurnale „VYRAS IR MOTERIS“, teksto. Gamintojo aprašyme nėra teiginių: „Akivaizdus sulieknėjimas. Ši priemonė garantuoja Jums svaiginančias perspektyvas! Akivaizdus sulieknėjimas nesilaikant jokios dietos. „GRAPES MARC“ kapsulės naudojamos nutukimo ir celiulito atveju. Jų sudėtyje gausu vitaminų A1, B1, B2.“ Be to, gamintojas nurodo, kad klinikinių bandymų metu (abiejų šlaunų kartu) apimtys sumažėjo nuo 5 iki 12 cm., o reklaminiuose lankstinukuose ir nurodyto žurnalo skelbime nurodoma, kad tiek sumažėja šlaunų apimtis.
Taip pat nustatyta, kad Aistės Laurinaitienės įmonė, parduodama nurodytą preparatą „GRAPES MARC“, kartu su prekėmis platino ir aukščiau nurodyto turinio reklaminius lankstinukus. Tyrimo metu raštu apklausus pirkėjus (ūkio subjektus), kurie pirko iš nurodytos įmonės „GRAPES MARC“ preparatą, daugelis jų patvirtino, kad pirkdami iš Aistės Laurinaitienės individualios įmonės vynuogių tirščių kapsules „GRAPES MARC“ kartu su preparatu gavo ir reklaminius lankstinukus.
Tai, kad žurnalas „VYRAS IR MOTERIS“ individualiai įmonei Aistės Laurinaitienės įmonė atspausdino aukščiau nurodyto turinio reklamą, patvirtina savo raštu tarybai UAB „VAIKAS“ žurnalo „VYRAS IR MOTERIS“ vyr. redaktorė Meilė Jančorienė.
Tyrimo metu nustatyta, kad reklaminiame lankstinuke ir nurodyto žurnalo skelbime nurodyti teiginiai klaidina vartotojus ir jie patiki reklamuojamo preparato veiksmingumu. Tą faktą patvirtino vartotojų apklausa telefonu. Iš apklaustų 12 vartotojų į klausimą, kokie teiginiai nurodyti reklamos tekste Jų pasirinkimui turėtų lemiamą reikšmę, visi apklaustieji nurodė tai kad „bandymai atlikti gamintojo SVENSSON firmos laboratorijoje ir nurodyti rezultatai“, 7 apklaustieji nurodė kad „akivaizdus suliesėjimas nesilaikant jokių dietų“, 6 apklaustieji nurodė, kad „ ši priemonė garantuoja Jums svaiginančias perspektyvas! „GRAPES MARC“ kapsulės naudojamos nutukimo ir celiulito atveju“.
Nustatyta, kad Aistės Laurinaitienės įmonė turi grožio saloną „PALOMA“, kurio adresas yra Kumelių g. 12, Kaune. Taryba yra gavusi Aistės Laurinaitienės įmonės atsakymą į paklausimą, parašytą ant blanko, kuriame nurodyta „Aistės Laurinaitienės individuali įmonė. Grožio salonas „PALOMA“ Kaunas, Kumelių 12, tel. 201180 „. Taip pat nustatyta, kad ant aukščiau nurodyto reklaminio lankstinuko nurodytas adresas ir telefono numeriai ir pašto dėžutės numeris yra Aistės Laurinaitienės įmonės. Kauno m. centrinis paštas savo 2000 m. gegužės 17 d. raštu Nr. 13-1/1190 nurodė, kad pašto dėžutę Nr. 2089 nuomoja p. Aistė Laurinaitienė ir pašto piniginiai pervedimai, gauti į nurodytą pašto dėžutę, išmokėti p. Aistei Laurinaitienei. Aukščiau nurodyti faktai įrodo, kad Aistės Laurinaitienės įmonė ir reklaminiuose lankstinukuose nurodytas oficialus atstovas Pabaltijo šalims „PALOMA“, yra vienas asmuo.
"GRAPES MARC“ vynuogių tirščių kapsulės Lietuvos Respublikos mitybos centre registruotos kaip maisto papildas papildantis, praturtinantis mitybą maistinėmis skaidulomis. Gamintojo pateikta produkto sudėtis: Vynuogių tirščiai, laktozė, emulsikliai-E 4601, E 470b, E 1201, lipnumą reguliuojančios medžiagos- E 551, E 553b. Gamintojo pateikta instrukcija po preparato įregistravimo, reklamuojant „GRAPES MARC“ kapsules, buvo pakeista. Kūno masę koreguojančios priemonės yra vaistai. Lietuvoje minimas produktas nėra registruotas kaip lieknėjimo, kūno masę koreguojanti priemonė. Norint registruoti lieknėjimo priemonę, gamintojas (importuotojas) privalo pateikti klinikinių tyrimų išvadas, patvirtintas atitinkamų sveikatos apsaugos institucijų, šalyje gamintojoje.
Aistės Laurinaitienės įmonė, kuri yra nurodyto preparato importuotoja ir, kaip ji pati nurodo, yra oficialus atstovas Pabaltijo šalims „PALOMA“, platino nurodytą preparatą ir reklaminius lankstinukus su aukščiau nurodyto turinio teiginiais. Nurodyta įmonė jokių klinikinių tyrimų išvadų Konkurencijos tarybai nepateikė, nors nurodytų dokumentų kelis kartus buvo prašoma pateikti.
Nurodytą preparatą „GRAPES MARC“ kapsules gamina SVENSSON firma Belgijoje. Aistės Laurinaitienės individuali įmonė iš firmos „POSTLAND“ Belgijoje, minimą produktą pradėjo pirki 1998 m. vasario mėn. ir turimomis žiniomis iki 2000 m. vasario mėn. nupirko 7690 vienetų po 10 LT už 1 vien. Vidutinė pardavimo kaina – 38 Lt už 1 vienetą. Šį produktą iš Aistės Laurinaitienės įmonės 1999 m. pirko 12 įmonių, kurios savo ruožtu nurodytą produktą pardavinėjo beveik visoms vaistinėms Lietuvoje.
Tokiu būdu nustatyta, kad Aistės Laurinaitienės įmonė reklamavo vynuogių tirščių „GRAPES MARC“ kapsules nurodydama vartojimo savybes tokias, kurių jos neturi. Taip buvo skelbiama kryptinga informacija, kuria siekiama skatinti preparato pardavimą, darant poveikį reklamos vartotojų sprendimams ir juos klaidinant. Todėl tokius Aistės Laurinaitienės įmonės veiksmus galima vertinti kaip Konkurencijos įstatymo Nr. I-2878 7 straipsnio 1 d. 2 punkto pažeidimą, kuris draudžia klaidinti vartotojus, nurodant neteisingas žinias apie prekės vartojimo savybes.
Sunkinančiomis aplinkybėmis tyrėja siūlo laikyti tai, kad Valstybinė konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo taryba, vykdydama LR konkurencijos įstatymo priežiūrą 1998 m. atliko tyrimą dėl individualios įmonės Aistės Laurinaitienės įmonės nesąžiningos konkurencijos veikų reklamuojant SVENSON firmos produkciją ir konstatavo LR Konkurencijos įstatymo Nr. I-2878 12 straipsnio 3 dalies 1 punkto pažeidimą. Taip pat sunkinančia aplinkybe siūloma laikyti tai, kad Konkurencijos taryba prie Valstybinės konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo tarnybos 1998 m. liepos 17 d. nutarimu Nr. 17 konstatavo, kad individuali įmonė Aistės Laurinaitienės įmonė kliudė vykdyti tyrimą pateikdama neteisingą ir ne visą informacija, reikalingą tyrimui.
Posėdyje dalyvavęs įgaliotas įmonės atstovas E.Staniukaitis prašė paaiškinti, koks ryšys tarp pastarosios ir 1998 metais šioje institucijoje svarstytos bylos dėl A.Laurinaitienės IĮ veikų. Tyrėja pacitavo 1998 m. bylos dėl A.Laurinaitienės įmonės veikų priimtą nutarimą, kuris įpareigojo įmonę per dvi savaites pateikti tyrimui reikalingus dokumentus. Kadangi reikalingi dokumentai nebuvo gauti, byla buvo nutraukta ir priimtas sprendimas apie įmonės įvykdytas veikas informuoti Kriminalinių nusikaltimų tyrimo tarnybą. Tyrėjų nuomone šis faktas tik sustiprina aplinkybę, kad ir ankstesnio tyrimo metu A.Laurinaitienės IĮ nepateikė reikalaujamų dokumentų.
Dėl šiame posėdyje svarstomo klausimo, E.Staniukaitis atkreipė dėmesį į tai, kad įmonė negalėjo pateikti prašomų dokumentų, t. y. laboratorijos išvadų, nes jų neturi. Be to, informacijos dėl "Svensson" laboratorijos išvadų Konkurencijos taryba oficialiai paprašė tik gegužės mėnesį, todėl įmonė neturėjo galimybės taip greitai gauti tyrimų išvadų ir jas pateikti. Taip pat E.Staniukaitis atkreipė dėmesį į tai, kad įmonės buhalterijoje nėra jokių dokumentų ar įrodymų, kad A.Laurinaitienės įmonė užsakė lanstinukus ir skelbimą žurnale. Kadangi žurnalo "Vyras ir moteris" redaktorė teigia, kad dėl minėtos reklamos buvo susitarta su įmone žodžiu, advokatas atkreipė dėmesį, jog stebina toks altruizmas, nes visi leidiniai spausdina reklamą, už kurią sumokama. Taip pat atstovas paneigė teiginį, kad minėta reklama buvo išspausdinta barterio būdu.
IĮ savininkė A.Laurinaitienė posėdyje teigė, kad jos individuali įmonė, importuojanti preparatą "Grapes marc", neturi nieko bendro su platinamais lankstinukais. Su jais susipažino tik gavusi Konkurencijos tarybos pranešimą ir atvykusi susipažinti su byla į Konkurencijos tarybą. A.Laurinaitienė aiškino, kad vaistinėse taip pat niekur nepastebėjusi, kad prie pardavinėjamos jų produkcijos būtų šie lankstinukai. A.Laurinaitienė teigė, kad bandė išsiaiškinti, kas užsakė, gamino ir išleido minėtus lankstinukus, tačiau tai padaryti nepavyko. A.Laurinaitienės nuomone, tai galėjo padaryti ir konkurentai, ir kas nors kitas. A.Laurinaitienė kategoriškai paneigė, kad jos įmonė užsakinėjo lankstinukus ir juos platino. Ji akcentavo, kad į gaunamus iš Konkurencijos tarybos prašymus ir užklausimus visada stengėsi atsakyti laiku, nieko nesistengė klaidinti. A.Laurinaitienė atkreipė dėmesį į tai, kad kapsulių "Grapes marc" 1998 m. įmonė atsivežė tik labai mažą kiekį, norėdama ištirti paklausą, ir tik nuo 1998 m. preparatas buvo įvežamas didesniais kiekiais. Laiku atsakyti į pirmą užklausimą įmonė negalėjo tik dėl to, kad buhalterijoje turėjo patikslinti duomenis iš tų finansinių dokumentų, kurie tuo metu buvo paimti Audito kontrolės. Gavus dokumentus ir patikslinus duomenis, Konkurencijos tarybai iškart buvo atsakyta. Atsakydama į Tarybos nario A.Klimo klausimą, ar dar kas nors be jos įmonės prekiauja vynuogių tirščių kapsulėmis "Grapes marc“ ir ar įmonė turi išimtines teises platinti šį preparatą, A.Laurinaitienė teigė, kad minėtą preparatą importuojanti tik jos įmonė, taip pat nežino ir kitos firmos, kuri prekiautų šiuo preparatu, tačiau šimtu procentų to negalinti garantuoti. Ji patvirtino, kad tik jos įmonė turi išimtines teises "Svensson" produkcijai platinti. Į Tarybos nario Š.Pajarsko klausimą, kodėl preparatas Lietuvoje nebuvo užregistruotas kaip liekninanti priemonė, A.Laurinaitienė atsakė, kad įmonė neteigė, jog minėta priemonė lieknina. Priemonė buvo pagal gamintojo pateiktą instrukciją užregistruota kaip maisto papildas. Atsakydama į Tarybos nario A.Klimo klausimą, kokią kitą reklamą, jeigu neigia savo ryšį su minėta, įmonė naudojo reklamuodama vynuogių tirščių kapsules, A.Laurinaitienė atsakė, kad reklamuojama buvo televizijų kanalais (LNK, TV-3) šių metų pavasarį. Yra išlikę reklamos užsakymo dokumentai, kuriuos įmonė galėtų pateikti. Paklausta, kokie teiginiai skamba TV reklamoje, A.Laurinaitienė atsakė, kad joje kalbama tik apie vynuogių tirščių produktą - maisto papildą ir nieko kito. Tyrėja V.Vorobjova patikslino A.Laurinaitienės teiginį apie TV reklamos turinį. Ji akcentavo, kad vaizdo reklamoje nėra jokio teksto, o vizualiniam efektui panaudota ta pati žmonių nuotrauka, kuri yra ir ant lankstinuko. A.Laurinaitienė teigė galėsianti nurodyti firmą Kaune, kuri sukūrė šią reklamą, tačiau ji nežinanti, kodėl joje buvo panaudota minima nuotrauka, nes pamatė TV reklamą jau pagamintą. Atsakydama dėl byloje surinktų įrodymų, kad su preparatu buvo platinami ir reklaminiai lankstinukai, A.Laurinaitienė teigė, kad už visus produkcijos platintojus ji garantuoti negali, tačiau lankstinuko platinimas gali būti ir konkurentų išmonė. Jos nuomone teiginys, kad vaistinės lankstinukus gavo iš jos įmonės, nėra tvirtai įrodytas. A.Laurinaitienės nuomone, gali būti, kad kitos įmonės, platinančios panašią produkciją, tuo gali būti suinteresuotos. Ji akcentavo, kad jos įmonė tiesiogiai su vaistinėmis neprekiauja, o užsiima tik didmenine prekyba. Įgalioto advokato E.Staniukaičio nuomone tyrėjai neįrodė savo teiginių, todėl negalima teigti, kad A.Laurinaitienės IĮ pažeidė Konkurencijos įstatymą.
Konkurencijos taryba konstatavo:
Konkurencijos įstatymo Nr. I-2878 7 straipsnio 1 dalies 2 punktas draudžia klaidinti vartotojus, nurodant neteisingas žinias apie prekės kokybę, vartojimo savybes, pagaminimo vietą ir būdą, parduodamą kiekį ir kainą. Aistės Laurinaitienės įmonė reklaminiuose lankstinukuosė apie savo platinamą produkciją – „Grapes Marc“ kapsules skelbė informaciją, kuri neatitinka informacijos, pateiktos gamintojo instrukcijoje ir tuo klaidino vartotojus nurodant neteisingas žinias apie prekės vartojimo savybes. Atsakomybę sunkinančiomis aplinkybėmis laikoma tai, kad Aistė Laurinaitienė nepateikė visų reikalautų pateikti dokumentų ar pateikdavo juos nelaiku.
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo (1992 09 15 Nr. I-2878) 7 str. 1 d. 2 p., LR konkurencijos įstatymo (1999 03 23 Nr. VIII-1099) 40 str. 1 d. 1 p., 41 str. 2 d., 42 str. 3 d.,
Konkurencijos taryba nutarė:
1. Už LR konkurencijos įstatymo (1992 09 15 Nr. I-2878) 7 str. 1 d. 2 p. pažeidimą individualiai įmonei Aistės Laurinaitienės įmonei skirti 7000 litų baudą;
2. Įpareigoti individualią įmonę Aistės Laurinaitienės įmonė nutraukti reklaminių lankstinukų, kuriuose nurodyti klaidinantys vartotojus teiginiai, platinimą.
 
KONKURENCIJOS TARYBOS PIRMININKAS RIMANTAS STANIKŪNAS

Teismo procesas baigtas