BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.

Duomenų apsaugos politika Slapukų naudojimo taisyklės

DĖL UAB „SELECT VILNIUS“ VEIKSMŲ ATITIKIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS REKLAMOS ĮSTATYMO 5 STRAIPSNIO REIKALAVIMUS

  • 2001 11 29
  • Nutarimo Nr.: 12/b
  • Nustatytas pažeidimas
Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba (toliau – Konkurencijos taryba), susidedanti iš
Konkurencijos tarybos pirmininko R.Stanikūno,
Konkurencijos tarybos narių: A.Klimo, D.Klimašauskienės, Š.Pajarsko, J.Rasimavičiaus,
sekretoriaujant Z.Balsienei,
dalyvaujant Konkurencijos tarybos administracijos darbuotojams: P.Kvietkauskienei, V.Rimkui, V.Vorobjovai, J.Šovienei, J.Malinauskaitei,
proceso šalims: UAB „Select Vilnius“: direktoriui Š.Dyburiui, įgaliotam atstovui advokato padėjėjui L.Marcinkevičiui,
viešajame Konkurencijos tarybos posėdyje išnagrinėjo klausimą dėl UAB „Select Vilnius“ veiksmų atitikimo Reklamos įstatymo 5 straipsnio reikalavimus.
Konkurencijos taryba n u s t a t o:
Tyrimas pradėtas 2001 m. rugpjūčio 30 d. Konkurencijos tarybos nutarimu Nr. 98 Konkurencijos tarybos iniciatyva.
VĮ „Lietuvos paštas“ 2001 m. rugpjūčio mėn. vykdydama 2000 m. gruodžio 19 d. sutartį Nr. 07-17-238, pasirašytą tarp VĮ „Lietuvos paštas“ ir UAB „Select Vilnius“, Lietuvos Respublikoje išplatino 1 000 000 „Select“. Ruduo. 2001 Nr. 5 reklaminių žurnalų–katalogų (toliau – žurnalas-katalogas), kuriuose siūloma paštu užsisakyti minimame žurnale-kataloge nurodytas prekes. Šios sutarties 4.1. p. nurodyta, kad UAB „Select Vilnius“ visiškai atsako už reklamos, katalogų turinį.
Šiais metais UAB „Select Vilnius“ jau buvo nubausta už klaidinančios reklamos naudojimą. Ankstesnis tyrimas buvo pradėtas 2001 m. kovo 3 d. ir baigtas 2001 m. gegužės 11 d. Metų pradžioje žurnale-kataloge „Select“. Pavasaris. 2001 Nr.1 buvo siūloma pirkti HAARKUR BELSANA plaukų priežiūros priemonę, nurodant: „Jaučiat , kad Jūsų plaukai ploni ir silpni? Lėtai auga ir yra nepaslankūs? Tuomet turite patys kuo greičiau išmėginti BELSANA plaukų priežiūros priemonę - ji paprasta ir neįtikėtinai efektyvi. Jau po poros savaičių įsitikinsite, kaip tai padeda ir Jums, Netrukus galėsite didžiuotis savo tankesniais ir stipresniais plaukais“. Siūlant pirkti magnetinį laikysenos korektorių buvo nurodoma: „Magnetinis laikysenos korektorius akimirksniu palengvina skausmą ir ištaiso laikyseną! Jis atstato pečius į teisingą padėtį ir akimirksniu pagerina laikyseną, todėl stuburas išsitiesina.“ Siūlant pirkti obuolių actą BELSANA buvo nurodoma: „Neįtikėtinai efektyvi lieknėjimo priemonė! kad oda būtų švaresnė ir stangresnė! Siekiant sumažinti cholesterolio kiekį! Norint kontroliuoti senėjimo procesą! Sustiprinti imunitetą! Pagreitinti medžiagų apykaitą! Sumažinti kraujospūdį! Sustabdyti plaukų slinkimą! Per trumpą laiką sulieknėsite 10, 20, 30 kg. Tik po kapsulę per dieną!“. Konkurencijos taryba, vadovaudamasi Reklamos įstatymo 5 str., 19 str. 2d. 1 p., 3p., 4p., ir 5 p., savo 2001 m. birželio 8 d. nutarimu Nr. 9/b aukščiau pateiktą reklamą pripažino klaidinančia reklama, kadangi UAB „Select Vilnius“ negalėjo pagrįsti minėtoje reklamoje naudojamų teiginių teisingumo. Taip pat minėtu nutarimu UAB „Select Vilnius“ buvo įspėta, kad nenutraukus klaidinančios reklamos naudojimo, bus skiriamos Reklamos įstatymo 22 straipsnyje nustatytos baudos.
UAB „Select Vilnius“ 2001 m. rugpjūčio mėn. vėl išplatino reklaminį žurnalą-katalogą „Select“. Ruduo. 2001 Nr.5, kuriame be naujų prekių, reklamuojamos jau anksčiau siūlytos vartotojams prekės, tai plaukų priežiūros priemonė HAARKUR BELSANA ir BELSANA obuolių actas. Šiame žurnale-kataloge reklamuojant minimas prekes prie teiginių, kurie buvo Konkurencijos tarybos pripažinti klaidinančia reklama, kai kur prie reklaminių tekstų pridėti žodeliai „gal“, „tikriausia“.
2001 m. rugpjūčio mėn. išplatintame leidinyje siūloma pirkti HAARKUR BELSANAplaukų priežiūros priemonę. Reklamuojant šią prekę, be kita ko vėl nurodoma:..„Vartojant šią priemonę gali sustiprėti plaukų šaknys, o nauji plaukai imti augti sveiki, tankesni ir storesni. Netrukus turėtumėte aiškiai pastebėti, kad plaukai tampa tankesni ir stipresni. Galite pasirinkti vieną iš trijų gydymo kursų, tačiau kuo jis bus ilgesnis, tuo geresnių rezultatų galėsite pasiekti. Tad nedvejokite - išmėginkite patys ir poveikį turėtumėte pastebėti jau po kelių savaičių !“. Siūlant pirktiBELSANAobuolių actąbe kitų teiginių vėl nurodoma :...„Laiko išmėginta lieknėjimo priemonė! Kartais sulieknėjama taip greitai, kad būna sunku patikėti savo akimis! Taip, vienos kapsulės per dieną turėtų pakakti, kad galėtumėte sulieknėti per trumpą laiką. Kapsulę sudaro stiprus obuolių acto koncentratas, todėl rezultatus turėtumėte pastebėti tikrai greitai. O geriausia tai, kad nuolat naudodami kapsules turite galimybę išvengti naujų riebalų susidarymo. Obuolių actas paprastai sustangrina riebalinį audinį, oda tampa švelnesnė ir lygesnė. Kartais riebalai sudega taip greitai, kad sunku patikėti savo akimis! Galite tapti sveikesni ir lieknesni natūraliu būdu! Vartodami obuolių actą turite galimybę būti natūraliai sveiki ir liekni. Tai visiškai natūralus produktas, todėl ir jo poveikis Jūsų organizmui yra natūralus. Į kapsulių sudėtį neįeina jokie konservantai ar dažai, tik Jūsų organizmui naudingi vitaminai ir mineralai. Šaukšte obuolių acto yra ne tik vitaminų, bet ir pektino bei betakarotino. Šios medžiagos stiprina žmogaus imuninę sistemą ir taip apsaugo nuo vėžio.“ Siūlant pirkti magnetinę apyrankębe kita ko nurodoma:...„Dėl vieno dalyko galite būti tikri - magnetai neturi jokių pašalinių poveikių, todėl mūsų magnetinė apyrankė Jums tikrai nepakenks!.“ Reklamuojant veliūro šlepetesnurodoma:...„Gydomasis magnetų poveikis žinomas jau seniai- įsitikinsite patys!. Nuo seno manoma, kad magnetai malšina įvairiausius skausmus- išbandykite patys!“ Reklamuojant BODYVIBRO diržą nurodoma:...„Stiprina Jūsų pilvo raumenis ir padidina riebalų sudeginimą! Figūra taps lieknesnė, o pilvas plokštesnis! Jokių dietų, jokių ilgų pratimų! Tik efektyvus pilvo treniravimas - be jokių pastangų!.“
2001 m. rugsėjo 3 d. buvo kreiptasi į UAB „Select Vilnius“ dėl informacijos pateikimo raštu Nr. 06-02-1038, kuriame buvo prašoma pateikti dokumentus, patvirtinančius teiginių, nurodytų žurnale-kataloge „Select“. Ruduo. Nr. 5 reklamuojant plaukų priežiūros priemonę HAARKUR BELSANA, obuolių actą BELSANA, magnetinę apyrankę, veliūro šlepetes ir BODY VIBRO diržą, teisingumą. UAB „Select Vilnius“ aukščiau nurodytos reklamos teisingumo jos naudojimo metu negalėjo pagrįsti.Tą faktą patvirtina UAB „Select Vilnius“ 2001 m. rugsėjo 17 d. raštas, kuriame nurodoma: „Per numatytą laikotarpį UAB „Select Vilnius“ dokumentų patvirtinančių teiginių apie informacijos pateikimo prašyme nurodytus produktus pagrįstumą bei teisingumą surinkti nepavyko.“
Tyrimą atlikusi Nesąžiningos konkurencijos tyrimų skyriaus pareigūnė V.Vorobjova pateikė Konkurencijos tarybai tyrimo išvadą, kad UAB „Select Vilnius“ nurodytame žurnale-kataloge „Select“. Ruduo. 2001 Nr.5 kai kuriuose reklamos tekstuose apie plaukų priežiūros priemonę HAARKUR BELSANA, obuolių actą BELSANA pakartotinai naudojo klaidinančią, nepagrįstą informaciją. Taip pat tame pačiame leidinyje buvo reklamuojama magnetinė apyrankė, šlepetės su magnetais bei BODY VIBRO diržas, kurių nurodytų savybių reklamos davėjas negalėjo pagrįsti. V.Vorobjova pasiūlė Konkurencijos tarybai pripažinti žurnale-kataloge „Select“. Ruduo. Nr. 5 apie plaukų priežiūros priemonę HAARKUR BELSANA, obuolių actą BELSANA, magnetinę apyrankę, veliūro šlepetes ir BODY VIBRO diržą aukščiau minėtus reklaminius teiginius klaidinančia reklama, skirti UAB „Select Vilnius“ 20000 litų baudą, įpareigoti nutraukti tokios reklamos naudojimą, įpareigoti paneigti naudotą klaidinančią reklamą paskelbiant apie tai kasdien vienos savaitės laikotarpyje dienraščiuose „Lietuvos rytas“ ir „Respublika“, įpareigoti UAB „Select Vilnius“ pakartoti klaidinančios reklamos paneigimą atskiru lapeliu kitame reklaminio žurnalo-katalogo pirmame puslapyje.
Konkurencijos tarybos posėdyje dalyvavęs UAB „Select Vilnius“ įgaliotas atstovas advokato padėjėjas L.Marcinkevičius paaiškino, kad bendrovė pripažįsta tam tikrų pranešime dėl šio tyrimo pateiktų argumentų pagrįstumą, tačiau nesutinka su pagrindine mintimi dėl pažeidimo masiškumo ir pakartotinumo. L.Marcinkevičiaus nuomone, UAB „Select Vilnius“ įvykdė ankstesnį Konkurencijos tarybos įpareigojimą, paskelbė, kaip buvo nurodyta, paneigimą spaudoje ir savo leidinyje. L.Marcinkevičius paaiškino, kad naujame leidinyje jau nėra teiginių, o yra tik prielaidos. L.Marcinkevičiaus nuomone, Reklamos įstatyme nurodyta, kad reklamos davėjas turi pagrįsti reklaminių teiginių teisingumą, o žodeliai „gal“, „tikriausia“ teiginius paverčia prielaidomis. L.Marcinkevičius nesutiko, kad prielaidų teisingumą taip pat reikia pagrįsti. L.Marcinkevičius prašė Konkurencijos tarybą atsižvelgti į tai, kad UAB „Select Vilnius“ įvykdė ankstesnį Konkurencijos tarybos įpareigojimą ir pagal iš anksto suderintą projektą paskelbė klaidinančios reklamos paneigimą, taip pat į tai, kad nėra sunkinančių aplinkybių: bendrovė netrukdė tyrimui, geranoriškai bendradarbiavo, laiku pateikdavo atsakymus ir atsiliepimus, be to, gavusi Konkurencijos tarybos nutarimą dėl šio tyrimo pradėjimo, nutraukė žurnalo-katalogo „Select“. Ruduo. Nr.5 platinimą. L.Marcinkevičiaus nuomone, šiuo atveju nėra pakartotinumo bruožų bendrovės veiksmuose, nėra sunkinančių aplinkybių, todėl skirti baudą, juo labiau maksimalią, nėra pagrindo.
Posėdyje dalyvavęs UAB „Select Vilnius“ direktorius Š.Dyburis paaiškino, kad žurnalų-katalogų platinimas buvo nutrauktas gavus informaciją apie pradėtą tyrimą, tuo metu jau buvo išplatinta beveik 1 mln. katalogų ir buvo likę tik keli tūkstančiai katalogų, skirtų adresuotai reklamai. Š.Dyburis atsakydamas į klausimą, ar gali bendrovė pateikti įrodymus dėl skelbtų prielaidų pagrįstumo, paaiškino, kad bendrovei yra žinoma tokia vartotojų nuomonė, tačiau tokia informacija nebuvo renkama.
Konkurencijos taryba k o n s t a t u o j a:
Pagal Reklamos įstatymo 2 str. 7 d. reklama yra laikoma bet kokia forma ir bet kokiomis priemonėmis skleidžiama informacija, susijusi su asmens komercine-ūkine, finansine ar profesine veikla, skatinanti įsigyti prekių ar naudotis paslaugomis. UAB „Select Vilnius“ išplatino vartotojams žurnalą-katalogą „Select“. Ruduo. 2001 Nr.5, kuriame siūloma vartotojams paštu užsisakyti ir įsigyti minėtame žurnale-kataloge nurodytas prekes. Konkurencijos taryba konstatuoja, kad žurnale-kataloge „Select“. Ruduo. 2001 Nr.5 skelbta informacija atitinka Reklamos įstatymo 2 str. 7 d. išvardintus požymius ir gali būti laikoma reklama. Pagal to paties įstatymo 2 str. 4 d. klaidinančia reklama pripažįstama tokia reklama, kuri bet kokiu būdu, įskaitant ir jos pateikimo būdą, klaidina arba gali suklaidinti asmenis, kuriems ji skirta arba kuriuos ji pasiekia, ir kuri dėl savo klaidinančio pobūdžio gali paveikti jų ekonominį elgesį. Spręsdama, ar reklama yra klaidinanti, Konkurencijos taryba vadovavosi teisingumo, išsamumo ir pateikimo kriterijais, numatytais Reklamos įstatymo 5 straipsnio 2 dalyje. Remiantis teisingumo kriterijumi reklamoje pateikti teiginiai pripažįstami neteisingais, jeigu reklamos davėjas negali pagrįsti šių reklaminių teiginių teisingumo. Šiuo atveju žurnale-kataloge „Select“. Ruduo. 2001 Nr.5 buvo pateikta tokia reklama: reklamuojant HAARKUR BELSANAplaukų priežiūros priemonę, be kita ko nurodoma:..„Vartojant šią priemonę gali sustiprėti plaukų šaknys, o nauji plaukai imti augti sveiki, tankesni ir storesni. Netrukus turėtumėte aiškiai pastebėti, kad plaukai tampa tankesni ir stipresni. Galite pasirinkti vieną iš trijų gydymo kursų, tačiau kuo jis bus ilgesnis, tuo geresnių rezultatų galėsite pasiekti. Tad nedvejokite - išmėginkite patys ir poveikį turėtumėte pastebėti jau po kelių savaičių !“; siūlant pirktiBELSANAobuolių actąbe kitų teiginių nurodoma :...„Laiko išmėginta lieknėjimo priemonė! Kartais sulieknėjama taip greitai, kad būna sunku patikėti savo akimis! Taip, vienos kapsulės per dieną turėtų pakakti, kad galėtumėte sulieknėti per trumpą laiką. Kapsulę sudaro stiprus obuolių acto koncentratas, todėl rezultatus turėtumėte pastebėti tikrai greitai. O geriausia tai, kad nuolat naudodami kapsules turite galimybę išvengti naujų riebalų susidarymo. Obuolių actas paprastai sustangrina riebalinį audinį, oda tampa švelnesnė ir lygesnė. Kartais riebalai sudega taip greitai, kad sunku patikėti savo akimis! Galite tapti sveikesni ir lieknesni natūraliu būdu! Vartodami obuolių actą turite galimybę būti natūraliai sveiki ir liekni. Tai visiškai natūralus produktas, todėl ir jo poveikis Jūsų organizmui yra natūralus. Į kapsulių sudėtį neįeina jokie konservantai ar dažai, tik Jūsų organizmui naudingi vitaminai ir mineralai. Šaukšte obuolių acto yra ne tik vitaminų, bet ir pektino bei betakarotino. Šios medžiagos stiprina žmogaus imuninę sistemą ir taip apsaugo nuo vėžio“; siūlant pirkti magnetinę apyrankęnurodoma:...„Dėl vieno dalyko galite būti tikri - magnetai neturi jokių pašalinių poveikių, todėl mūsų magnetinė apyrankė Jums tikrai nepakenks!“; reklamuojant veliūro šlepetesnurodoma:...„Gydomasis magnetų poveikis žinomas jau seniai- įsitikinsite patys!. Nuo seno manoma, kad magnetai malšina įvairiausius skausmus- išbandykite patys!“; reklamuojant BODYVIBRO diržą nurodoma:...„Stiprina Jūsų pilvo raumenis ir padidina riebalų sudeginimą! Figūra taps lieknesnė, o pilvas plokštesnis! Jokių dietų, jokių ilgų pratimų! Tik efektyvus pilvo treniravimas - be jokių pastangų!“ Reklamos naudojimo metu UAB „Select Vilnius“ negalėjo pagrįsti šių reklaminių teiginių teisingumo. Konkurencijos taryba konstatuoja, kad UAB „Select Vilnius“ žurnale-kataloge „Select“. Ruduo. 2001 Nr.5panaudoti aukščiau nurodyti teiginiai neatitiko tikrovės, tikslingai skatino vartotojus užsisakyti reklamuojamas prekes ir tokiu būdu veikė jų ekonominį elgesį, todėl vertinami kaip klaidinanti reklama pagal Reklamos įstatymo 5 straipsnį. Be to, reklamuojant plaukų priežiūros priemonę HAARKUR BELSANA ir BELSANA obuolių actą klaidinanti reklama naudojama pakartotinai. Šių prekių reklama Konkurencijos tarybos 2001 m. birželio 8 d. nutarimu Nr. 9/b buvo pripažinta klaidinančia reklama ir UAB „Select Vilnius“ buvo įpareigota nutraukti klaidinančios reklamos naudojimą bei įspėta, kad, nenutraukus klaidinančios reklamos naudojimo, bus skiriamos Reklamos įstatymo 22 straipsnyje nustatytos baudos. Reklamos įstatymas numato, kad bauda už klaidinančios reklamos naudojimą skiriama, jei reklaminės veiklos subjektai po įspėjimo nesilaiko įpareigojimo ją nutraukti. Šiuo atveju UAB „Select Vilnius“ ir po įspėjimo žurnale-kataloge „Select“. Ruduo. 2001 Nr.5 toliau skleidė neteisingą informaciją apie minėtas prekes, tai yra tęsė klaidinančios reklamos naudojimą. Nors reklamos tekstas buvo pakoreguotas, tačiau klaidinančios reklamos pobūdis išliko. Kaip teigia reklamos davėjai, jie žurnale-kataloge „Select“ Ruduo. 2001 Nr.5 naudoja ne teiginius, bet prielaidas, o Reklamos įstatymas mini tik teiginius, kuriuos reklamos davėjas turi pagrįsti. Tačiau pati prielaida yra pradinis samprotavimo teiginys, iš kurio, taikant tam tikras taisykles, gaunamas kitas teiginys - išvada. Taigi reklamos davėjas privalėjo pagrįsti žurnale-kataloge „Select“. Ruduo. 2001 Nr.5 teiginių teisingumą.
Reklamos įstatyme numatytų baudų dydis priklauso nuo reklamos naudojimo reikalavimų pažeidimo pobūdžio, atsakomybę lengvinančių bei sunkinančių aplinkybių. Atsakomybę sunkinančia aplinkybe yra laikoma tai, kad reklaminės veiklos subjektas tęsė pažeidimą, nepaisydamas įpareigojimo jį nutraukti, taip pat jei reklamos vartotojams ar kitiems asmenims buvo padaryta žala arba pakartotinai per metus padarytas tos pačios rūšies pažeidimas, už kurį reklaminės veiklos subjektui buvo paskirta bauda. Paskirdama baudą Konkurencijos taryba atsižvelgė į tai, kad UAB „Select Vilnius“ šiais metais jau buvo nubausta už klaidinančios reklamos naudojimą, tačiau ir po įspėjimo tęsė pažeidimą, įvertino tai, kad žurnalas-katalogas „Select“. Ruduo. 2001 Nr.5 su jame patalpinta reklama buvo išplatintas dideliu tiražu (Lietuvos Respublikoje buvo išplatinta beveik 1 000 000 „Select“. Ruduo. 2001 Nr. 5 žurnalų–katalogų), todėl galėjo būti suklaidintas labai didelis vartotojų skaičius.
Vadovaudamasi Reklamos įstatymo 5 straipsniu, 19 straipsnio 2 dalies 1, 3, 5 punktais, 22 straipsnio 1, 9, 10 dalimis,
Konkurencijos taryba n u t a r i a:
1.Pripažinti reklaminiame žurnale-kataloge „Select“. Ruduo. 2001 Nr.5 paskelbtą reklamą apie plaukų priežiūros priemonę HAARKUR BELSANA, obuolių actą BELSANA, magnetinę apyrankę, šlepetes su magnetais bei BODY VIBRO diržą klaidinančia reklama, kadangi minėtoje reklamoje pateikiami neteisingi teiginiai.
2. Įpareigoti UAB „Select Vilnius“ nedelsiant nutraukti klaidinančios reklamos naudojimą.
3. Įpareigoti UAB „Select Vilnius“ paskelbti klaidinančios reklamos paneigimą atskiru lapeliu kitame reklaminio žurnalo-katalogo numerio pirmame puslapyje.
4. Skirti UAB „Select Vilnius“ 20000 litų baudą.
 
Pirmininkas R.Stanikūnas

Teismo procesas baigtas