KONKURENCIJOS TARYBA ĮSPĖJO VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĘ DĖL VIDAUS SANDORIŲ POVEIKIO KONKURENCIJAI
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimas viešajai įstaigai „Active Vilnius“ be konkurencingos procedūros perduoti savivaldybei priklausantį „Jeep“ arenos treniruočių pastatą ir ketinimai pirkti paslaugas gali iškreipti konkurenciją rinkoje. Tokią poziciją išreiškė Konkurencijos taryba, kuri savivaldybei rekomendavo įvertinti, kaip vidaus sandoriai paveiks rinką ir vartotojus.
Į Konkurencijos tarybą kreipėsi Vyriausybės atstovas Vilniaus ir Alytaus apskrityse ir informavo, kad 2021 m. gruodį Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė 20 metų perduoti savo įstaigai „Active Vilnius“ valdyti „Jeep“ arenos treniruočių pastatą ir planuoja trejus metus pirkti iš jos treniruočių, varžybų ar renginių organizavimo paslaugas. Šiais vidaus sandoriais savivaldybė tikisi padidinti sporto paslaugų prieinamumą švietimo įstaigoms. Tačiau „Active Vilnius“ galės treniruočių pastatą naudoti ir komerciniais tikslais, pavyzdžiui, už patvirtintus įkainius nuomoti patalpas krepšinio treniruotėms, varžyboms.
Konkurencijos taryba, atsižvelgusi į Viešųjų pirkimų tarnybos nuomonę, kad planuojama sudaryti sutartis neatitinka Viešųjų pirkimų įstatyme numatytų vidaus sandorio sudarymo sąlygų, padarė išvadą, jog „Jeep“ arenos treniruočių pastato perdavimas savivaldybės įstaigai bei planuojama pasirašyti sutartis dėl paslaugų pirkimo gali sudaryti skirtingas konkurencijos sąlygas rinkoje veikiantiems ūkio subjektams.
Konkurencijos taryba rašte pažymėjo, kad remiantis šiuo metu galiojančiu teisiniu reglamentavimu, išimtiniais atvejais savivaldybių sprendimai pavesti paslaugas teikti be konkurencingos procedūros savo valdomoms bendrovėms yra leidžiami, pavyzdžiui, sudarant vidaus sandorius. Vis dėlto, jei vidaus sandorio kriterijai nėra tenkinami, reikia atsižvelgti, kad gali būti ir daugiau ūkio subjektų, turinčių treniruočių sales bei galinčių ir norinčių teikti savivaldybės įstaigai pavestas paslaugas, todėl savivaldybės sprendimas ir sutartis, jeigu būtų sudaryta, galėtų privilegijuoti įstaigą kitų atitinkamoje rinkoje veikiančių ūkio subjektų atžvilgiu.
Savivaldybei rekomenduota atlikti sprendimo ir planuojamos sudaryti sutarties poveikio konkurencijai vertinimą – įvertinti projekto pasekmes konkurencijai ir pasirinkti sprendimų alternatyvas, kurios būtų proporcingos siekiamiems tikslams ir padėtų išvengti galimos žalos konkurencijai.
Konkurencijos taryba paprašė savivaldybę informuoti apie planuojamus priimti sprendimus ir atliktus veiksmus.