TEISMAS PATVIRTINO, JOG KONKURENCIJOS TARYBA PAGRĮSTAI NUBAUDĖ AB „ORLEN LIETUVA“ UŽ PIKTNAUDŽIAVIMĄ DOMINUOJANČIA PADĖTIMI
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) 2013 m. sausio 21 d. neskundžiama nutartimi konstatavo, kad Konkurencijos taryba teisėtai skyrė beveik 8 milijonų litų baudą AB „Orlen Lietuva“ (Bendrovė) už piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi siekiant apriboti degalų importą į Lietuvos teritoriją.
Dar 2005 m. Konkurencijos taryba buvo skyrusi baudą Bendrovei už piktnaudžiavimą dominuojančia padėtimi, tačiau LVAT panaikino šį sprendimą ir įpareigojo Konkurencijos tarybą atlikti papildomą tyrimą. Atlikusi išsamų papildomą tyrimą, 2010 m. Konkurencijos taryba pripažino, jog AB „Orlen Lietuva“ piktnaudžiavo dominuojančia padėtimi degalų (benzino ir dyzelino) pardavimo Lietuvos Respublikos rinkoje. Bendrovė, taikydama atitinkamą kainodarą bei įpareigojimus nupirkti iš jos nustatytus degalų kiekius, siekė „pririšti“ savo pirkėjus ir taip apriboti benzino ir dyzelino importą į Lietuvos teritoriją. Kitiems gamintojams Lietuvos degalų rinka praktiškai buvo „uždaryta“ ir taip itin apribota konkurencija, dėl ko Lietuvos vartotojai prarado galimybę pasinaudoti veiksmingos konkurencijos teikiama nauda.
Išnagrinėjęs bylą, LVAT pagrįstais pripažino Konkurencijos tarybos argumentus, kuriais buvo kvalifikuotas Konkurencijos įstatymo 7 straipsnio ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 102 straipsnio pažeidimas. Teismas taip pat patvirtino, kad Konkurencijos taryba, nustatydama baudos dydį, teisingai įvertino pažeidimą kaip labai sunkų, o taip pat tai, kad Bendrovė pakartotinai įvykdė Konkurencijos įstatymo pažeidimą. Konkurencijos tarybos paskirtą 8 231 000 litų baudą teismas sumažino 5 procentais iki 7 819 450 litų, nes konstatavo, kad Konkurencijos taryba neįrodė vieno iš pažeidimo epizodų dėl kainos nustatymo parduodant laivams skirtą dyzeliną, kadangi nepakankamai įvertino galiojusį teisinį reguliavimą.
Po Konkurencijos tarybos atlikto tyrimo Bendrovė buvo įpareigota nutraukti konkurenciją ribojančius veiksmus. Konkurencijos tarybos žiniomis, Bendrovė tokį įpareigojimą jau įvykdė.
Pastaba
Konkurencijos įstatymo 7 straipsnis ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 102 straipsnis draudžia įmonėms piktnaudžiauti dominuojančia padėtimi atitinkamoje rinkoje atliekant veiksmus, ribojančius ar galinčius riboti konkurenciją, įskaitant nevienodų sąlygų taikymą panašaus pobūdžio sutartyse, taip sudarant nevienodas konkurencijos sąlygas.
Komunikacijos skyrius
Atstovė viešiesiems ryšiams